Vernici obeležavaju Duhovski ponedeljak.

Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici tri dana praznuju Silazak Svetog Duha na apostole. Danas obeležavamo Duhovski ponedeljak, dan posle praznika Svete Trojice, a u našem narodu ima posebno mesto.
To nije samo "običan ponedeljak", već dan duboko ukorenjen u narodnu tradiciju, verovanja i običaje koji se prenose s kolena na koleno.
Šta se obeležava?
Duhovski ponedeljak je drugi dan praznovanja Svete Trojice - praznika koji slavi silazak Svetog Duha na apostole. Pada uvek u ponedeljak, nakon praznika Pedesetnice, odnosno 50 dana posle Vaskrsa. U narodu se zove i Duhovi, a u nekim krajevima i Trojičin ponedeljak.
Ovo je crveno slovo - ne radi se!
Kao i sam praznik Svete Trojice, i Duhovski ponedeljak je crveno slovo. To znači da se poštuje kao veliki praznik: ne rade se teški poslovi, ne pere se, ne čisti se, već se dan provodi u molitvi, miru i poštovanju predaka.
Zeleni ponedeljak - simbol obnove života
Domovi su i dalje ukrašeni zelenilom - grančicama lipe, breze ili leske - koje se ne iznose sve dok ne prođu svi „duhovski dani“. Veruje se da zelenilo čuva od zlih sila i donosi blagostanje u kuću.
Šta se radi, a šta nikako ne sme?
Na Duhovski ponedeljak ne valja započinjati nove poslove, niti obavljati teške fizičke radove. Narod kaže da se "ovog dana odmara i duša i telo".
Obavezno se ide u crkvu, pale se sveće za pokoj duše umrlih, a u nekim krajevima se izlazi na groblja. To je znak poštovanja i sećanja na pretke. Običaj je i da se deli milostinja - za zdravlje živih i pokoj duše preminulih.
"Ko ne poštuje Duhovski ponedeljak, u kući će imati nemir!"
U starini se verovalo da će oni koji ne poštuju ovaj dan biti skloni svađama, gubicima i nemiru u domu. Zato se u kući pravio mali svečani ručak, u miru, bez buke, uz prisećanje na pretke i molitvu.
U nekim selima istočne Srbije postoji verovanje da treba pojesti poslednje vaskršnje jaje upravo na ovaj dan - kao simbol zatvaranja velikog prazničnog kruga koji počinje Vaskrsom, a završava se Duhovima.

Kareja: Mesto tišine gde je Sveti Sava ostavio srce
Na Svetoj Gori, među uskim kaldrmisanim ulicama Kareje, skriva se sveta tišina – isposnica Svetog Save, mesto gde je prvi srpski arhiepiskop živeo, pisao i molio se.

Kula Prosforion u Uranopolisu – čuvar kapije Svete Gore koja krije legendu o luli cara Dušana
Na obali Egejskog mora, na samom pragu Svete Gore, stoji impozantna kamena kula iz 14. veka – istorijska stražarnica, simbol moći i duhovnosti pravoslavnog sveta.

PRVI PUT SE POLJUBILA S 35: Za nju je sreća lepa samo dok se čeka, volela je jednog Sergeja, sahranili su ih zajedno
Kada kažemo "Desanka Maksimović", pomislimo na najvoljeniju Srpkinju. S razlogom!

Patrijarh Pavle je rekao samo jednu rečenicu i promenio živote mnogih: Njegov savet je besplatan, a neprocenjiv
Besede patrijarha Pavla i danas inspirišu srpski narod. Pročitajte njegove poruke o blaženstvu, duhovnim vrednostima i putu ka svetlosti.

Naši preci ovo drvo nikada nisu sadili blizu kuće: Razlog je veoma važan, evo o čemu se radi
Da li imate smokvu u svom dvorištu?
Komentari(0)