Šta kriju "Pisma iz Italije" Laze Kostića: Zaboravljena knjiga koja otkriva duhovni preobražaj pesnika daleko od Lenke

Kiza R

21:00

Kultura 0

Dok se uvek govori o njegovoj ljubavi prema Lenki i pesmi "Santa Maria della Salute", retko se piše o knjizi u kojoj Laza Kostić piše o Veneciji, slobodi i sudbini Srba – sa obala Italije.

lenka dunđerski
vikipedija

Iako je ime Laze Kostića neraskidivo vezano za srpski romantizam i njegovu čuvenu ljubavnu liriku, malo ko zna da je jedan od njegovih najdubljih tekstova napisan na obalama Italije, daleko od Vojvodine, daleko od Lenke. Delo "O pismima iz Italije" nije samo putopis – to je duhovno ogledalo pesnika, filozofa, političara i čoveka rastrzanog između umetnosti i stvarnosti.

Putovanje koje menja dušu, ne samo pejzaž

Kada je Laza Kostić 1883. godine boravio u Italiji, njegova ličnost bila je u punom zamahu. Iza njega su bile godine političke borbe, novinarskih duela i duhovnih kriza. Ali tek tada, u tišini venecijanskih kanala i senki renesansnih crkava, počeo je da piše ono što će kasnije postati "O pismima iz Italije" – knjigu koja ne opisuje Italiju kao turističku razglednicu, već kao prostor unutrašnjeg preobražaja.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

U tim pismima ne nalazimo banalne opise fontana i trgova, već duboka razmišljanja o civilizaciji, slobodi, umetnosti, moralu, pa i sudbini Srbije, koja tada još uvek traži svoje mesto na evropskoj karti.

Venecija kao metafora života

Poseban deo knjige posvećen je Veneciji, gde Kostić piše o tome kako grad “plovi između sna i stvarnosti”, baš kao i on sam. Venecija mu nije samo prostor, već zrcalo njegove duše – lepa, stara, umorna, a opet puna svetlosti. Tamo piše:
“Kao što laguna razdvaja kopno od mora, tako i Venecija razdvaja moj život pre i posle.”

Kroz gradove Italije, Kostić zapravo putuje kroz sopstvenu misao. Njegova pisma su dijalog sa sobom, ali i sa čitaocem iz budućnosti.

Evropa – ideal ili iluzija?

Laza je u Italiji fasciniran umetnošću, ali i razočaran njenim moralnim sunovratom. Njegovi opisi italijanskih katedrala nisu samo estetski, već filozofski – pita se da li umetnost može postojati bez vrlina, i gde je granica između lepote i praznine.

U tom smislu, "O pismima iz Italije" su više političko-duhovna analiza evropskog Zapada, viđena očima jednog pesnika sa Balkana. On ne želi da Srbija slepo sledi Evropu, već da pronađe svoju ravnotežu između tradicije i napretka.

Zaboravljeno štivo vredno čitanja danas

Danas, kada se više govori o emocijama Laze Kostića nego o njegovoj misli, "O pismima iz Italije" ostaje u senci. Knjiga nije popularna u školama, ne pojavljuje se u medijima, a retko se citira. Ipak, ona svedoči o tome da je Kostić bio mnogo više od pesnika zaljubljenog u Lenku. Bio je misleći čovek Evrope – ali sa srcem duboko ukorenjenim u Srbiji.

U vremenu kada tražimo sopstveni kulturni identitet između Istoka i Zapada, Lazina pisma iz Italije otvaraju pitanja koja su i danas bolno aktuelna.

Komentari(0)

Loading