Crkveni kalendar za februar 2025. godine: Čekaju nas TRI VELIKA PRAZNIKA, a evo kada padaju i ZIMSKE ZADUŠNICE

20:00

Kultura 0

Donosimo vam crkveni kalendar za februar 2025. godine. Čekaju nas tri velika praznika i zimske zadušnice, a evo koji datumi se posebno ističu.

sveci
Shutterstock

Crkveni kalendar za februar 2025. godine.

Sveta Tri Jerarha

U sredu, 12. februara obeležavamo Sveta Tri Jerarha.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Svaki od ovih svetitelja ima i svoj dan praznovanja u mesecu januaru i to: Vasilije Veliki 1. januar (po crkvenom), Grigorije Bogoslov 25. januar (po crkvenom) i Jovan Zlatoust 27. januar i 13. novembar (po crkvenom). A ovaj zajednički praznik ustanovljen je u 11. veku za vreme cara Aleksija Komnina.

Sveti Trifun

Srpska pravoslavna crkva 14. februara slavi Svetog Trifuna.

Sveti Trifun jedan je od Hristovih velikomučenika koji je stradao za hrišćansku veru. Srpska pravoslavna crkva Svetog Trifuna obeležava 14. februara po novom, odnosno 1. februara po starom kalendaru.

Sretenje Gospodnje

Sretenje Gospodnje se kod hrišćana slavi na 40 dana od Božića. Po gregorijanskom kalendaru proslavlja se 2. februara, dok crkve koje se pridržavaju julijanskog kalendara, među kojima i Srpska pravoslavna crkva, proslavljaju 15. februara po gregorijanskom kalendaru (što je 2. februar po julijanskom kalendaru).

Sretenje se slavi kao Dan državnosti Srbije od 2002. godine, a od 2012. Dan državnosti obuhvata dva dana, 15. i 16. februar.

Sveti Simeon i Ana

Srpska pravoslavna crkva i vernici proslavljaju dan Svetog Simeona Bogoprimca i Svete Ane.

Sveti Simeon bio je jedan od znamenite Sedamdesetorice kojima je bio poveren posao prevođenja Biblije sa jevrejskog na grčki jezik. Prevodeći proroka Isaiju, i deo gde se kaže: "Evo djeva će zatrudneti i rodiće sina", on se zbuni, pa uze nož da izbriše reč "djeva" i zameni je sa rečju "devojka", i tako i prevede na grčki. U tom trenutku javio mu se anđeo Božji i odvratio ga od njegove namere, objasnivši mu da je proročanstvo istinito i da piše baš onako kako treba. Još mu je rekao i da neće umreti dok ne vidi Mesiju rođenog od device.

Kada je Devica Marija donela Isusa u jerusalimski hram, Duh Božji je to javio Simeonu, koji je tada bio već veoma star. Simeon brzo ode u hram i u hramu odmah prepozna i Devicu i sina po svetlosti koja je zračila oko njihovih glava kao oreol.

Radostan starac uze Hrista u ruke i zamoli Boga: "Sad otpuštaš u miru slugu svojega, Gospode, po reči svojoj; jer videše oči moje spasenje Tvoje". A tu se zadesila i Sveta Ana koja je i sama prepoznala Isusa i to svima objavila. Nedugo potom, Simeon je preminuo, a danas se smatra zaštitnikom dece, pa pravoslavni vernici danas obično mole dve molitve, jednu za malo dete i jednu za bolesno dete.

Zadušnice

Sveti mučenik Nikifor se obeležava 22. februara, a tog dana su i Zadušnice.

Sveti sveštenomučenik Haralampije

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 23. februara obeležavaju dan posvećen Svetom sveštenomučeniku Haralampiju, jednom od najvećih mučenika u istoriji hrišćanstva, poznat u narodu i kao "gospodar svih bolesti".

Prepodobni Simeon Mirotočivi

U sredu 26. februara, obeležava se Simeon Mirotočivi, a reč je o jednom od najvećih srpskih vladara - Stefanu Nemanji.

Nemanja je preminuo u dubokoj starosti, u manastiru Hilandar 13. februara 1199. ili 1200. godine. Prema hrišćanskom predanju, u trenutku njegove smrti prostoriju je obasjala svetlost. Sledeće godine ga je Svetogorski sabor kanonizovao kao svetog Simeona Mirotočivog, jer su njegove mošti točile miro. Njegov sin Sava je 1208. godine preneo njegove posmrtne ostatke u Srbiju, da bi nad njima izmirio svoju stariju braću Prvovenčanog i Vukana koji su se borili oko vlasti. Njegove mošti su tada položene u njegovu zadužbinu Studenicu, pored oca, u kojoj se i danas nalaze desno od oltara u sarkofagu.

U međuvremenu pomerane su njegove mošti nekoliko puta: iz Studenice u Žiču, pa nazad u Studenicu, zatim odatle u Sopoćane - gde su počivale 152 godine. U zemlji su bile ukopane 211 godina. Godine 1686. su prenete u Crnu Goru, a zatim vraćene u Studenicu 1701. godine. Poslednji put su (još samo godinu dana) svetiteljeve mošti izbivale - bile sklonjene 1790-1791. godine u Banat, u manastir Vojlovicu.

Srpska pravoslavna crkva ga proslavlja 26. februara po gregorijanskom, odnosno 13. februara po julijanskom kalendaru.

Ćirilovdan

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 27. februara slave Svetog Kirila Slovenskog, praznik koji se zove još i Ćirilovdan. Danas je pomen i na prepodobnog Avksentija.

 

 

Komentari(0)

Loading