TRST Italijanski ali i "SRPSKI GRAD" , nećete verovati kako su se Srbi doselili u njega i koliki trag su ostavili (FOTO)
Srpska kultura i tradicija u Trstu ima bogatu istoriju i ostavila je tragove koji su i danas vidljivi na ulicama, fasadama i zgradama.
U periodu između 18. i 19. veka, veliki broj imućnih Srba, uglavnom iz Sarajeva i Hercegovine, naseljava se u Trstu i okolini. Srpska manjina je postala prilično uticajna u gradu, a mnogi njeni pripadnici su držali važne trgovačke firme i brodovlasničke poslove.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Spiridona
Srpska pravoslavna crkva Svetog Spiridona u samom centru Trsta, na trgu Ponte Roso, svedoči o istorijskom značaju srpske zajednice u ovom gradu. Evidentirana je kao kulturno dobro od strane italijanske službe zaštite spomenika kulture. Njen arhijerejski namjesnik za Italiju je protojerej – stavrofor Raško Radović. Adresa crkve i crkvene opštine je Via Genova. Za Srbe u Trstu, ova crkva predstavlja važno mesto duhovnog i kulturnog života.
Ova crkva je jedan od najvažnijih tragova srpske kulture u Trstu. U vreme vladavine habsburškog cara Karla VI, Trst dobija status slobodne luke. Tada su se doselili pomorci, trgovci i zanatlije iz Hercegovine, Boke, Bosne, Dalmacije i drugih krajeva. Prava renesansa za Srbe počinje 1751. godine, kada je Poveljom Marije Terezije odobreno da Srbi podignu svoju crkvu, osnuju crkvenu opštinu i otvore školu.
Stvaraju se uslovi za razvoj zajednice, te ove ustanove krajem 18. veka postaju kulturni centri koje često posećuju vodeći srpski intelektualci i prosvetitelji: Dositej Obradović, Vuk Karadžić, Njegoš, Lukijan Mušicki, Joakim Vujić, Matija Ban, Josif Rajačić, Mihailo Obrenović i mnogi drugi. Znameniti Srbi iz Trsta pružili su značajnu pomoć matici i Karađorđevim ustanicima.
Brojne gospodske vile, impresivne palate i veličanstvena Crkva Svetog Spiridona svedoče o slavnoj istoriji Srba i Crnogoraca i njihovom uticaju na preporod Trsta u 18. i 19. veku. Poznati po svom radu i zadužbinarstvu, bili su vlasnici desetina raskošnih palata, flota i trgovačkih preduzeća.
Gopčevići, Kurtovići, Vučetići, Vukasovići, Rađenkovići, Ivanovići, Teodorovići, Riznići, Popovići, Tripkovići, Škuljevići su neke od srpskih značajnih porodica tog vremena.
Iako nekih starih srpskih porodica i njihovih potomaka u Trstu više nema, ostale su fascinantne građevine koje svedoče o nekadašnjem bogatstvu. Palata Gopčević je jedna od najlepših palata u Trstu, a njen vlasnik Spiridon Gopčević bio je prijatelj sa Garibaldijem i predsednik srpske pravoslavne komune u Trstu. Njegova porodica je ostavila značajan trag u istoriji grada.
Italijanski film “Zajednica” Alesija Bocera (Alessio Bozzer), poznatog beogradskoj publici po dokumentarcu “Trst, Jugoslavija”, imao je srpsku premijeru, a naslanjajući se na tematiku prethodnog dela o masovnom odlasku Jugoslovena u šoping u Trst, autor se bavi najstarijom i najbrojnijom zajednicom u Trstu – srpskom pravoslavnom zajednicom.Takođe, slike prate svakodnevni život srpskih emigranata i dece Srba rođene u Trstu, mešajući srpsku tradiciju i običaje sa novom, italijanskom kulturom i lokalnom tršćanskom.
Kroz scene iz svakodnevnog života, Bocer prikazuje njihove običaje i kulturu, nastale u spoju dva sveta.
Danas u regiji Friuli – Giulia – Venecija živi oko 10.000 Srba, dok ih je u samom Trstu oko 4000. Srpska pravoslavna crkva Svetog Spiridona i dalje predstavlja važno mesto duhovnog i kulturnog života za Srbe u ovom gradu.
Uprkos promenama tokom vekova, srpska kultura i nasleđe i danas su primetni u Trstu.
TRST Italijanski ali i "SRPSKI GRAD" , nećete verovati kako su se Srbi doselili u njega i koliki trag su ostavili (FOTO)
Srpska kultura i tradicija u Trstu ima bogatu istoriju i ostavila je tragove koji su i danas vidljivi na ulicama, fasadama i zgradama.
MILJKOV MANASTIR Mnogi tvrde da se u njemu dešavaju čuda, a ovde se nalazi i posebna ikona Majke Božije (FOTO)
U živopisnom selu Gložane kod Svilajnca okružena bukovom šumom ušuškala se i velika srpska svetinja, u narodu poznatija kao Miljkov manastir.
Ovo su narodna verovanja po kojima su naši preci predviđali sudbinu: Nastala sa razlogom i mnogima pogodila šta ih čeka
Narodna verovanja po kojima su naši stari predviđali sudbinu mnogima su zanimljiva, prenosila su se sa kolena na koleno.
Iza čuvenih balada stare Juge kriju se tragične istinite priče: Jedna je toliko bolna da ćete zaplakati, ova slama srce
Neke od najlepših balada stare Juge koje smo svi obožavali i pevali u glas, a i dan danas ih rado slušamo, temeljene su na istinitim događajima.
SINE, NEMOJ MAJKU ZABORAVITI Srbi su svojoj deci sekli prst da Ilija ne postane Alija: Jeziva hrišćanska dužnost Turcima
Jedna od najtežih obaveza hrišćana prema turskoj državi jeste odvođenje maloletne dece u Carigrad, njihovo pokrštavanje, školovanje u duhu islama
Komentari(0)