Mati Zlata, igumanija manastira Presvete Bogorodice Trojeručice, objasnila koliko je moćna reč "oprosti" čak i kada smo u pravu. NJeno objašnjenje objavila je Instagram stranica televizije "Hram".

- Mi toliko brzo živimo da zaboravimo čoveka da pitamo "kako si?". Da, kada dođe do iskušenja zaboravite malo na sebe i prvi priđete i kažete "oprosti mi". Ne "izvini". Izvini ne funkcioniše, šuplja reč. "Oprosti mi", sila te reči je velika. Iako ste u pravu, pomolite se Bogu, recite: "Gospode, možda jesam u pravu a možda ja i ne vidim dobro, ja osećam da jesam u pravu ali možda, ja Gospode, grešim. Ti samo vidiš ko je u pravu". I kad tako razmišljate, lakše ćete prići i drugom reći "oprosti". I porazićete tog bezbožnika jedan put, i drugi put, i opet "oprosti, oprosti, oprosti". I da vidite kako ćete umiriti čoveka. Nema drugog puta - istakla je mati.
Srpska pravoslavna crkva uči da je oproštaj ključan za duhovni život, i to kako u odnosu prema Bogu, tako i prema drugim ljudima.
Oprostiti znači osloboditi se gneva, mržnje, i osvetoljubivosti, i prihvatiti volju Božiju u odnosima sa drugima.
Prema učenju Srpske pravoslavne crkve, oproštaj je izraz ljubavi i pokajanja. Oprostiti drugima njihove grehe ne znači opravdati njihove postupke, već se radi o oslobađanju sebe od duhovnog tereta. Oproštaj se vidi kao čin koji omogućava duhovnu slobodu, pomirenje i izmirenje s Bogom i bližnjima.
U hrišćanskoj tradiciji, oproštaj je vezan za molitvu "Oče naš", gde se kaže: "Oprosti nam dugove naše, kao što i mi opraštamo dužnicima svojim." To znači da se oproštaj smatra uslovom za Božje oproštenje, što podseća na važnost pomirenja s drugim ljudima.
Crkva podstiče vernike da se, u skladu s Evanđeljem, trude da opraštaju, jer bez toga nema istinskog duhovnog napretka. Takođe, oproštaj je važan u procesu ličnog pomirenja i duhovnog isceljenja, kako bi se sprečile negativne posledice nakupljenog gneva i mržnje.

JOVAN JE BIO NAJLEPŠI SRBIN SREDNJEG VEKA I DESNA RUKA CARA DUŠANA: Zbog lepote radio ono što muškarci NE MOGU DA SMISLE (FOTO)
Stranica na Instagramu "Putevi srpske istorije" često objavljuje zanimljive priče iz srpske istorije o kojima smo malo znali, a jedna od njih je i priča o velmoži Jovanu Oliveru, desnoj ruci cara Dušana.

Kareja: Mesto tišine gde je Sveti Sava ostavio srce
Na Svetoj Gori, među uskim kaldrmisanim ulicama Kareje, skriva se sveta tišina – isposnica Svetog Save, mesto gde je prvi srpski arhiepiskop živeo, pisao i molio se.

Tri knjige koje bi, prema veštačkoj inteligenciji, svako treba da pročita barem jednom u životu
U sve digitalizovanijem svetu, veštačka inteligencija (VI) menja način na koji pristupamo i konzumiramo znanje, uključujući i kada su u pitanju knjige.

POGLEDAJTE SVOJU DECU I VIDEĆETE 3 znaka prokletstva predaka
Monah Arsenije iz manastira Ribnica otvoreno govori o duhovnoj realnosti porodičnog prokletstva, Luciferovim zamkama i smirenju kao jedinom putu ka Hristu.

Hitler ga dočekao uz najveće počasti, Tito mu zabranio povratak u zemlju: Bio najomraženiji knez, do smrti čeznuo za Jugoslavijom
Knez Pavle Karađorđević rođen je 15. aprila 1893. godine u Sankt Peterburgu.
Komentari(0)