ZADUŽBINA VLASTELINA KNEZA LAZARA Najlepše ukrašen manastir, a njegovoj lepoti doprinose i veličanstvene rozete
Knez Lazar je u jednoj povelji iz 1382. godine pominje kao deo vlastelinstva manastira Drenče kod Aleksandrovca.

U selu Naupare na obali reke Rasine u blizini Kruševca nalazi se manastir Naupara ili Naupare. Crkva koja je nastal u osmoj deceniji 14. veka posvećena je Rođenju Presvete Bogorodice, a izgrađena je u tada dominantnom moravskom stilu gradnje.
Skromna crkva je verovatno bila dvorska crkva nekog vlastelina iz onog perioda, da bi kasnije bila pretvorena u manastir. Knez Lazar je u jednoj povelji iz 1382. godine pominje kao deo vlastelinstva manastira Drenče kod Aleksandrovca.
Možda vas zanima:

ČUDOTVORNA VODA MANASTIRA Devojčici se prikazala Bogorodica, slepi su progledali, a nepokretni prohodali
Manastir Đunis je ženski manastir u niškoj eparhiji. Nalazi se u istoimenom selu Đunis, na području grada Kruševca.
"NEDALEKO OD REKE RASINE..." Najlepša zadužbina kneza Lazara i pridvorska crkva u njegovom Kruševcu
Crkva Svetog Prvomučenika Stefana, poznatija kao Lazarica, nalazi se u centru današnjeg Kruševca, a podigao ju je, najverovatnije između 1377/1378. i 1380. godine, knez Lazar (1371 — 1389), kao pridvornu crkvu (ranije su postojala mišljenja da je reč o manastirskoj crkvi) svoje novosagrađene prestonice, Kruševačkog Grada.
View this post on Instagram
Manastr je pretrpeo velika oštećenja tokom dugog perioda turske okupacije, a obnovi se pristupilo 1835. godine po nalogu kneza Miloša Obrenovića. Obnovili su ga braća Stojan i Aleksa Simića o čemu postoji posveta na zapadnim crkvenim vratima.
Crkva je skromnih dimenzija i manja je od ostalih napravljenih nakon pada moći srpske države polovinom 14. veka. Ono što joj nedostaje u veličini nadoknađuje u lepoti. Na ovom manastiru se dobro primećuju svi potpisi moravskog stila, a to su reljefi uklapanje boja i šarolikosta, kao i dve velike belovodske rozete koje dominiraju prednjom stranom crkve.
Lepotesrbije.alo.rs je i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
View this post on Instagram

KAKO JE PRINCEZA OLIVERA UDAJOM ZA SULTANA SPASILA SRBIJU: Žrtvovala sebe, otišla u harem, a on se zbog sramote ubio
Olivera Lazarević je rođena 1373. kao najmlađa kći kneza Lazara Hrebeljanovića i kneginje Milice, čukununuke Vukana Nemanjića. Imala je četiri sestre Maru, Jelenu, Draganu i Teodoru i dva brata Stefana i Vuka.

"ĐURĐEVDANSKI URANAK": Zašto se baš pre zore izlazilo u prirodu na ovaj veliki praznik?
Danas "Đurđevdanski uranak" mnogi povezuju sa roštiljem, muzikom i druženjem, ali izvorni običaj imao je sasvim drugačiju, mnogo dublju simboliku – buđenje prirode, prizivanje zdravlja i plodnosti zemlje.

VODICA IZ DUBOKE ŠUME: Lekovita svojstva zaboravljenih izvora na Staroj planini
Izvori na Staroj planini, danas većinom obrasli šumom, nekada su bili mesta hodočašća. Njihova voda smatrana je lekovitom, ali su mnogi izvori danas potpuno zaboravljeni.

RUKOPIS KOJI JE PROMENIO SRPSKU KNJIŽEVNOST: Kako je roman "Seobe" Miloša Crnjanskog spasao čuveni književnik Ivo Andrić?
Slavni roman Miloša Crnjanskog, "Seobe", možda nikada ne bi ugledao svetlo dana da ga od uništenja nije spasao upravo Ivo Andrić, tadašnji mladi činovnik Ministarstva spoljnih poslova.

CVET KANTARIONA I NOĆ SVETOG JOVANA: Tajna biljke koja je "najlekovitija ako se bere po mraku"
Iako se kantarion danas može kupiti u svakoj apoteci, stare bake iz srpskih sela tvrde da je najmoćniji baš onda kada se bere u noći pred Ivanjdan.
Komentari(0)