Srbija je dom mnogih fascinantnih muzeja, ali neki od njih su toliko neobični da privlače posebnu pažnju. Otkrivamo vam muzeje o kojima se retko priča!

Dok su muzeji kao što su Narodni muzej ili Muzej savremene umetnosti široko poznati, Srbija krije i mnoge neobične muzeje koji su prava atrakcija. Na primer, Muzej pčelarstva u Sremskim Karlovcima prikazuje istoriju pčelarstva u Srbiji i nudi interaktivne ture gde možete saznati sve o proizvodnji meda.
Još jedan zanimljiv muzej je Muzej vampira u Zarožju, gde možete saznati više o srpskim legendama o vampirima, uključujući čuvenu priču o vampiru Savi Savanoviću.
Za ljubitelje tehnologije, tu je Muzej nauke i tehnike u Beogradu, gde možete istražiti razvoj nauke u Srbiji kroz vekove, sa posebnim osvrtom na domaće naučnike poput Tesle i Pupina.
Ako volite neobične destinacije, ovi muzeji će vam sigurno pružiti jedinstveno iskustvo.

Jovan nije imao dece, ali je sinove pokojnog brata odgajio kao svoje, 1 od njih postao čuveni pisac: Neverovatna života priča tvorca naše himne "Bože Pravde":
Pesma "Bože pravde" je nastala 1872. godine za potrebe predstave "Markova sablja", a kao inspiracija poslužila mu je "Jututunska narodna himna" Jovana Jovanovića Zmaja
Zašto je Jerotić verovao da sve bolesti potiču iz duše i uma
Vladeta Jerotić nas je svojim radom neprestano podsećao da zdravlje ne obuhvata samo fizičko stanje, već i duševno blagostanje. Smatrao je da su psihosomatske bolesti temelj gotovo svih zdravstvenih problema – od obične prehlade do najtežih oboljenja.

Crkva i njeni vernici dans slave SVETU VELIKOMUČENICU IRINU: Ove običaje obavezno ispoštujte danas i izgovorite ove reči
Srpska pravoslavna crkva slavi je 5. maja po crkvenom, a 18. maja po gregorijanskom kalendaru.

„MRTVA VODA“ IZ HOMOLJA: Kakva je moć legendarnih izvora koje je narod nazivao „mrtvom vodom“?
U Homoljskim planinama, oblasti poznatoj po bogatom folkloru i mističnim pričama, nalaze se posebni izvori vode koje narod vekovima naziva „mrtvom vodom“. Suprotno nazivu, ova voda smatrana je lekovitom i imala je važno mesto u tradicionalnoj narodnoj medicini, kao i u brojnim magijskim ritualima ovog kraja.

TAJNI RECEPT MANASTIRSKIH MELEMA: Kako su srpski monasi čuvali znanje o lekovitim biljkama?
U srpskim manastirima vekovima su se čuvali recepti za lekovite meleme napravljene od raznih biljaka. Monasi su posedovali duboko znanje o lekovitosti bilja, a njihove recepture bile su strogo čuvane tajne, koje su prenošene samo od odabranih starijih monaha na mlađe.
Komentari(0)