Ostaci luksuzne palate, freske sa draguljima: Planina Rudnik je prava arheološka riznica, ovog leta nastavljaju se istraživanja na čelu sa timom stručnjaka

Lepote Srbije

16:00

Aktuelno 0

Prava areheološka riznica koja je godinama razlog za brojna stručna ispitivanja svakako je teritorija opštine Gornji Milanovac.

Planina rudnik, arheološka riznica
Foto: Rina

Ovog avgusta na Rudniku je započeta šesnaesta godina arheoloških istraživanja koja sprovode Muzej rudničko-takovskog kraja i Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Ova oblast, nije poznata samo po rudnim, već i prirodnim bogatstvima, a čuva i tajne prošlih vremena duboko u svojoj zemlji, koje polako otkrivaju vredni timovi stručnjaka.

- Ovaj svetovni objekat na Rudniku koji je bio ukrašen živopisom istraživan je na lokalitetu Drenje-Imanje Nikića, 2010–2012. i 2014. godine. Ova rudnička palata pripadala je vlastelinu koji je bio dovoljno bogat da pojedine delove zidova oslika freskama po ugledu na one u manastiru Visoki Dečani. Možda je u njoj odsedao i vladar prilikom obilaska ovog važnog rudarskog centra. U ovu reprezentativnu građevinu se ulazilo kroz dva ulaza čiji su nadvratnici takođe bili ukrašeni freskama, kaže za RINU Ana Cicović savetnica u Muzeju rudničko-takovskog kraja.

Ona dodaje da se ta impozantna građevina sastojala iz dva sprata, od kojih je gornji bio živopisan. U jugoistočnom delu su pronađeni fragmenti fresaka kao što su delovi oreola, oka, prikaz bisera na odeći, knjiga ukrašena draguljima, koji ukazuju na oslikanog patrona, zaštitnika, porodice koja je živela u njoj.

- Iznad predstave svetitelja, nalazila se freska prepoznatljiva po ornamentu iz Manastira Visoki Dečani koji je podigao kralj Stefan Dečanski. Freska je konzervirana i može se videti u stalnoj postavci milanovačkog muzeja, rekla je Ana Cicović. 

Ovogodišnja arheološka istraživanja su usmerena na završetak iskopavanja objekta na imanju Radovinke Nikić. Iskopvanja su finanansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja RS, dok nam već šesnaestu godinu pomažu Opština Gornji Milanovac i pojedine gornjomilanovačke firmefirme. Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.

Pored ovoga, na Ostrvici, vrhu Rudnika koji neodoljivo podseća na vulkan, nalaze se ostaci srednjovekovnog utvrđenja koje se u izvorima prvi put javlja nakon smrti kralja Milutina (1282—1321), kada su se u njega sklanjali Dubrovački trgovci, koji su boravili u susednoj tvrđavi Rudnik. Krajem veka, Ostrvica je posližila kao utočište vojvodi Nikoli Zojiću, gospodaru rudničkog kraja. On je sa Novakom Belocrkvićem organizovao pobunu protiv mladog kneza Stefana Lazarevića (knez 1389—1402, despot 1402—1427), koja je otkrivena, nakon čega se Nikola sa porodicom (suprugom i četiri ćerke) sklonio u utvrđenje u kome se zamonašio i tako izbegao verovatnu smrt.

Osmanlije su ga prvi put zauzele 1438. godine, da bi posle Segedinskog mira i obnove Srpske despotovine 1443. godine bio vraćen Đurđu Smederevcu (1427—1456). U osmanske ruke je ponovo pao 1454. godine, a nije poznato kada je napušten.

Na osnovu vrlo malo očuvanih ostataka, teško je bliže rekonstruisati izgled nekadašnje tvrđave. Pretpostavlja se da je citadela bila sastavljena iz dva dela smeštena na dva najviša dela vrha, koji su međusobno bili povezani bedemom i sa južne strane zaštićenih suvim šancem. U podnožju oštrog dela vrha, koji je zapravo ostatak nekadašnje vulkanske kupe, prostiralo se tvrđavsko podgrađe.

Lepote Srbije/Rina

Komentari(0)

Loading