GRADI SE PRVA NACIONALNA PLANINARSKA KUĆA U SRBIJI: Ovo selo biće nova turistička atrakcija, imaće preko 1.000 kvadrata, dve terase i stakleni vidikovac
U Priboju će se graditi Nacionalni planinarski centar Bučje, iznad kanjona Sućeska, na Golim brdima, na oko 800 metara nadmorske visine. U njemu bi boravili planinari, ali i svi koji vole aktivan odmor u prirodi i brojne adrenalinske sadržaje.

Izuzetno idejno rešenje Centra na steni, prezetovano je planinarima Priboja, rukovodstvu lokalne samouprave i predstavnicima Ministarstva turizma. Prezentaciji, pored Isa Planića, predsednika Planinarskog saveza Srbije i njegovih saradnika, prisustvoali su i Esad Hodžić, savetnik u Ministarstvu turizma i omladine, kao i predsednik Opštine i predsednik Skupštine opštine Priboj Lazar Rvović i Boris Mrdović.
- U Srbiji postoje planinarski domovi, ali nacionalne planinarske kuće odnosno ovakvog centra, za sada nema, a od ideje, koja je obelodanjena početkom godine, za nekoliko meseci stiglo se i do projektovanog rešenja Nacionalnog planinarskog centra Bučje. Kompleks Nacionalnog centra, imaće oko 1.200 kvadrata, od toga blizu hiljadu kvadrata zatvorenog tipa a ostalo su dve terase i stakleni vidikovac. Objekat će imati salu za sastanke i edukacije, osam soba sa kupatilom, kuhinju i restoran od 50 mesta, teretanu, ostave za opremu, pomoćne prostorije - rekao je za Rinu predsednik opštine Priboj Lazar Rvović.
Prirodno okruženje budućeg Nacionalnog planinaraskog centra Bučje omogućava i druge, pre svega adrenalinske sadržaje, kako za planinare tako i za druge ljubitelje prirode. Posebno se ističu fenomenalni smerovi za sportsko penjanje na prirodnoj steni, gde su se ranije i održavala takmičenja, a što druge sredine nemaju.
Plac za izgradnju budućeg Nacionalnog centra planinara, kupio je i poklonio Planinarskom savezu Srbije, Pribojac, rodom iz Bučja, a sada uspešan privrednik u Subotici, Nebojša Janović.
U lokalnoj samoupravi su zahvalni i darodavcu zemljišta i Planinarksom savezu, što se opredelio da svoj Nacionalni centar grade baš u Priboju, što će samo poboljšati turističku ponudu ovog kraja.
Izgradnja Nacionalnog planinarskog centra Bučje, uticaće i na ukupan napredak ovog kraja, otvarajući tako mnoge perspektive razvoja, od seoskog, preko sportskog do planinskog turizma.
Ako se tome doda i započeto pretvaranje nekadašnje škole u Bučji, u školu u prirodi i omladinsko odmaralište, zatim izgrađena crkva u centru mesne zajednice, pa neophodna rekonstrukcija regionalnog puta od Sastavaka do granice sa Crnom Gorom, vraćaju veru u bolje dane ovog ruralnog područja i oživljavanje svih sela u Bučju, jednoj od najvećih i najudaljenijih mesnih zajednica u opštini Priboj.
(RINA)

Šta se sadi i seje u drugoj polovini aprila? Pripremite se za bogatu letnju setvu
Druga polovina aprila je pravo vreme za sadnju

Ako vam je umro član porodice, da li treba da farbate jaja? Jedno nalažu običaji, a evo šta kaže crkva
Simbol Uskrsa su ofarbana jaja, jer se veruje da je jaje koje je Bogorodica donela na Hristov grob postalo crveno, pošto su nevernici smatrali da će on oživeti ukoliko jaje pocrveni

Danas je Veliki četvrtak: Strogo je zabranjeno bilo kakvo veselje, a ove običaje morate da ispoštujete
Vernici Srpske pravoslavne crkve danas obeležavaju Veliki četvrtak, sećanje na poslednju večeru Isusa Hrista sa učenicima.

Za Uskrs treba imati ovo cveće na stolu: Veruje se da donosi sreću i harmoniju u porodici
Za Uskrs postoji niz narodnih običaja, a jedan se odnosi i na cveće.

Komentari(1)

Svaka cast za gradnju Nacionalnog planinarskog centra. Pogotovo hvala u ime planinara Srbije g.Nebojski Janovicu koji je kupio i poklonio plac u Bucju.