Znate li kad treba da raskitite novogodišnju jelku? Ljudi koji je drže do februara sebi čine medveđu uslugu, evo i zašto

19:00

Aktuelno 0

Ova "nepisana pravila" treba da se poštuju kada je u pitanju novogodišnja jelka, a evo i zašto

jelka
Shutterstock

Dva praznika su već prošla, Nova godina i Božić, ali čeka nas još jedan, a to je Srpska Nova godina, pa tako u većini domova novogodišnji ukrasi i jelke još uvek stoje.

Ali, kada prođu svi praznici treba ih i skloniti i mnogi se pitaju kada je „poslednji rok“ da to učine jer svi vole da što duže uživaju u prazničnoj atmosferi. Pa stoga mnogi okićenu jelku drže čak do februara ali, to baš i nije dobro.

Naime, većina jelku okiti krajem novembra, ili početkom decembra, i ostave je tako gotovo dva meseca, što je sasvim dovoljno vremena da se nakupi dosta prašine po ukrasima, koju nije lako očistiti.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ima i nekih „nepisanih“ pravila a prema njima 12 dana nakon Božića, odnosno do 18. januara, sve novogodišnje ukrase treba ukloniti. Po tim običajima, „sve što je obavilo svoj posao, treba ukloniti iz kuće“, a to važi i za novogodišnju dekoraciju. Ukoliko ih ne uklonite – ostajete u prošlosti, a sada već treba razmišljati o proleću i vremenu koje dolazi.

Međutim, kako prenosi Miror, s druge strane, mnogi u svojim ukrasima žele da uživaju što je duže moguće. Piholozi su u raznim istraživanjima otkrili da ranije ukrašavanje doma ali i kasnije uklanjanje ukrasa čini osećaj sreće, topline, a smanjuje teskobu i stres.

S druge strane oni najrigidniji stručnjaci tvrde da je najbolje kupiti pravi bor, da ga okitite 28. novembra, i da uživate u njegovom mirisu i ukrasima do Nove godine, pa ga treba i raskititi 1. januara.

(Novosti)

Komentari(0)

Loading