SAVETI ZLATA VREDNI Evo kako pravilno čuvati namirnice - krompir, luk i beli luk ne vole frižider

Lepote Srbije

19:00

Aktuelno 0

Koliko puta ste bacili namirnice jer su izgubile svežinu pre nego što ste stigli da ih iskoristite? Pravilno čuvanje hrane u frižideru može značajno produžiti njen vek trajanja, sačuvati ukuse i sprečiti nepotrebno bacanje.

povrće
Shutterstock

 U ovom tekstu otkrićete najbolje načine da voće, povrće, mlečne proizvode i druge namirnice održite svežim i ukusnim što je duže moguće

Najbolje čuvanje namirnica u frižideru zahteva pravilnu organizaciju. Evo nekoliko saveta za čuvanje različitih vrsta namirnica:

Jabuke i kruške

Jabuke i kruške vole hladnoću, ali ih treba odvojiti od ostalih plodova jer ispuštaju etilen, gas koji ubrzava sazrevanje i kvarenje drugih namirnica. Najbolje ih je čuvati u fioci za voće ili plastičnim vrećicama sa nekoliko rupa za cirkulaciju vazduha. Jabuke se mogu čuvati i do četiri nedelje u frižideru.

Citrusi (limun, narandže, grejpfrut)

Iako citrusi mogu da stoje na sobnoj temperaturi neko vreme, u frižideru traju duže. Stavite ih u fioku za voće, bez zatvaranja u plastične kese, jer im je potrebna dobra cirkulacija vazduha.

Banane

Banane nikako ne treba držati u frižideru pre nego što potpuno sazru. Hladnoća može da uspori sazrevanje, ali i izazove tamnjenje kore. Najbolje ih je držati na sobnoj temperaturi dok ne postanu zrele, a potom ih možete staviti u frižider da duže ostanu sveže.

Zelena salata, spanać i drugo lisnato povrće

Ove namirnice brzo gube vlagu i mogu da postanu vlažne i mlitave ako se ne čuvaju pravilno. Operite ih, osušite i stavite u plastičnu kesu sa papirom koji će upiti višak vlage. Čuvajte ih u fioci za povrće.

Mlečni proizvodi

Mleko, sir i jogurt najbolje je čuvati na gornjim policama frižidera gde je temperatura konstantna. Sir može trajati duže ako se umota u voštani papir umesto plastične folije, jer tako može "disati" i ostati svež.

Paradajz i krastavci

Paradajz i krastavci zapravo bolje čuvaju ukus na sobnoj temperaturi. Hladnoća može promeniti njihovu teksturu, učiniti paradajz brašnjavim, a krastavce vodenastim. Ako ipak želite da ih stavite u frižider, najbolje je da to učinite kada su već potpuno zreli.

Jaja

Jaja čuvajte na polici, a ne u vratima frižidera. Vratima se često otvaraju, pa temperatura može varirati, što smanjuje svežinu jaja. Čuvanje na polici gde je temperatura konstantna produžava im vek trajanja.

Krompir, luk i beli luk

Ove namirnice ne treba čuvati u frižideru jer hladnoća može negativno uticati na njihov ukus i teksturu. Držite ih na suvom, hladnom mestu sa dobrom cirkulacijom vazduha, poput ostave.

Meso i riba

Sirovo meso i riba treba da budu u najhladnijem delu frižidera, obično na donjoj polici, dobro umotani ili u zatvorenim posudama kako bi se sprečilo širenje bakterija.

Dodatni saveti

Redovno čistite frižider i proveravajte rok trajanja namirnica.
Pazite da ne pretrpate frižider kako bi vazduh mogao pravilno cirkulisati i održavati sve namirnice svežim.
Upotrebite prozirne posude kako biste lako videli sadržaj i brže koristili ono što se bliži isteku roka trajanja.

Uz ovakvu organizaciju i čuvanje namirnica, smanjićete bacanje hrane i produžiti svežinu svojih proizvoda.

Komentari(0)

Loading