JA ZNAM JEDNU ŽENU KOJOJ SU SE OD PROMAJE ISKRIVILA USTA Plašimo se propuha, a ne znamo ni zašto, evo šta kaže struka
Fenomen koji ne jenjava decenijama

Iako ćete često čuti da se Srbi skoro ničega i nikoga ne plaše, jedan iracionalan strah u našem narodu opstaje decenijama, a to je strah da nas - ne ubije promaja. Ovaj fenomen prvi put se pojavljuje u pisanoj formi u drugom Vukovom rečniku i to pod imenom promaha, a ustvari podrazumeva strujanje vazduha kroz neku prostoriju u kojoj su otvoreni prozori i vrata. Zna se da do sada nikoga nije ubila, ali ljudi se i dalje plaše da ih "ne dohvati".
“Ja znam jednu ženu kojoj su se od udara promaje iskrivila usta, može i da se oduzme deo tela, može da utiče i na mišiće”, nabraja za RINU jedan Čačanin šta to sve može da krene po zlu, ako nas ne daj Bože, dohvati promaja i uzme pod svoje ruke.
Međutim, ima i retko hrabrih među nama koji su imuni na ovu pojavu, pa stojički podnose kad im duva sa svih strana.
“Stalno sam na nekoj promaji i ne plašim se. Nisam čuo da je nekog do sad zaista ubila”, priča kroz šalu drugi Čačanin i dodaje da je sve to stvar navike i uverenja.
A, šta kaže struka? Da li promaja zaista može da nas dokusuri i da li je taj strah bar malo opravdan.
“U medicinskoj literaturi zaista ne postoje zapisani nikakvi efekti po zdravlje, koje je prouzrokovala promaja. Ali, praksa nas često demantuje jer naša sluznica nosa, sinusi i predeo oko ušiju jesu podložni spoljašnim uticjama, pa tako i promaja može uticati na njihovo trenutno stanje”, rekao je dr Milan Roganović.
Ipak, što je sigurno – sigurno je, ako vam je otvoren prozor bar zatvorite vrata – da vas ne ubije promaja.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Tesla je iznenađujuće precizno opisao šta nas sve čeka u 2035. godini: Pogledajte šta je predvideo
Pogledajte šta je sve predvideo.

NEDELJOM SE RAĐAJU GOSPODA: Šta dan rođenja govori o vama?
U našem narodu postoji verovanje da dan rođenja može da odredi karakteristike osobe, čak i mnoge naše izreke imaju utemeljenje u danima u sedmici.

Trener pasa otkriva koje popularne rase nikada ne bi udomio ili kupio: „Nisu dobri ljubimci“
Iako su neke rase popularne, to ne znači da su lake „za održavanje“ ili da odgovaraju svakom vlasniku

Bogata Kanađanka borila se u srpskoj vojsci kao muško: Na ratište došla kao dobrovoljac sa samo 22 godine, a pucala je bolje od muškaraca
Kako je krenula okupacija, tako su se njena spretnost sa oružjem i veštine na otvorenom pokazale vitalnijim nego ikada ranije. Kako su se često nalazile na meti krađa očajnih meštana, ratnih zarobljenika i neprijatelja, bolnice za škotske žene regrutovale su Vajthedovu kao "čuvarku" kako bi sprečila svakodnevne pljačke resursa i zaliha.

MISTERIJA TITOVE SAHRANE: Sumnja se da u sanduku uopšte nije bilo njegovo telo, nego nešto sasvim bizarno! (VIDEO)
Tog dana zemlja je bila zavijena u crno
Komentari(1)

Ne treba se podsmevati i podcenjivati promaju. Prosečna temperatura tela je 36.5 °C. Hipotermija nastaje već sa 35°C. Već za 1,5 stepena nastaju problemi za telo. Snižena telesna temperatura je opasnija od povišene jer telo na manjoj temperaturi nije u stanju da pruži adekvatan imunološki odgovor. Gubljenje telesne temperature se duplira ako se brzina strujanja vazduha poveća sa 1 m/s na 4 m/s. Ako je telo vlažno (znojenjem) gubitak toplote se znatno povećava. Promaja podrazumeva jednosmeran tok vazdušne struje, a duža izloženost jedne strane tela (dok sedimo npr.) može izazvati sniženje telesne temperature te strane tela i dovesti organizam u opasnost. Tada nastaje stanje koje nazivamo "prehlada" ili spazma, odnosno ukočenosti vratnog dela ili leđa...