NAŠA PRVA PREDSTAVNICA NA EVROVIZIJI Pesmu joj je pisao naš čuveni pesnik, doživela je mnoge neprijatnosti i pretnje
Pesmi Evrovizije Jugoslavija se pridružila 1961. godine kao jedina zemlja van zapadne Evrope koja se takmiči.

Prva predstavnica Jugoslavije na Evroviziji bila je Ljiljana Petrović sa pesmom ”Neke davne zvezde” koju je napisao čuveni pesnik Mika Antić. Takmičenje se održalo u Kanu, međutim, nisu ih dočekali srdačno…
Dvadesetdvogodišnja Ljiljana koja tek što je imala nekoliko javnih nastupa među ostalim takmičarima izgledala je kao devojčica, a tamošnja štampa se pitala zašto su Jugosloveni na tako prestižno takmičenje kao što je Evrovizija poslali “decu”.
Možda vas zanima:

Našoj PRVOJ PREDSTAVNICI NA EVROVIZIJI pesmu je pisao Mika Antić! Čim je stigla na takmičenje krenule su PROZIVKE
Jugoslavija se Pesmi Evrovizije pridružila 1961. kao jedina zemlja van zapadne Evrope koja se takmiči, a to je još dugo vremena i ostala. Prva predstavnica bila je Ljiljana Petrović sa pesmom ”Neke davne zvezde” koju je napisao čuveni pesnik Mika Antić.

I DANAS JE SLIČNO: Našoj prvoj predstavnici na Evroviziji pesmu je pisao Mika Antić, čim je stigla krenule su prozivke!
Devojka iz skromne socijalističke zemlje nije dočekana baš blagonaklono u svetu glamura...
Ljiljana je kasnije pričala kako je sve izgledalo.
“Na takmičenje za pesmu Evrovizije u Francusku sam otišla u pratnji Mike Antića, njegove žene Bube, spikerke Saše Novak i Jože Privšeka. Pre nastupa u Kanu Mika nam je pričao da smo mi iz socijalističke zemlje i da ne treba da pokazujemo fascinaciju bleštavilom i luksuzom šoubiznisa u kapitalizmu. ”
U tom duhu, Ljiljana je nastupala u maloj crnoj haljini koju joj je sašila majka Katica.
Kada je Mika Antić dobio broj od garderobe, pokušao je da obodri svoj tim.
„Pogledajte, broj sa tri trojke. To nešto znači. Verujem da ćemo uspeti. Setite se da je uspeh i to što smo se dovde probili.“
Ljiljana je takođe imala ogromnu tremu, te je na kontu toga izjavila:
Drhtala sam od treme sve do momenta kada me je dirigent Jože Privšek pogledao i rekao: “Ako si mogla da pevaš divno u Ljubljani, možeš i u Kanu. Sve je to Evropa.“
Pobedu je te godine odneo Luksemburg. Jugoslavija se našla na osmom mestu od ukupno 16 učesnika.
Ljiljana nikada nije napravila neku značajniju muzičku karijeru. Već krajem sedamdesetih povukla se iz javnog života. Kasnije se posvetila pisanju haiku poezije, a potom je i komponovala na haiku stihove. Umrla je početkom 2020. u 81. godini života u Novom Sadu.
(Izvor: Istorijski zabavnik)

Gde raste "srpski ginseng": Čudesna moć planinskog odoljena sa Kopaonika, poznatog kao valerijana
Zaboravljena lekovita biljka iz srca Srbije, koju su stari travari koristili za jačanje srca, duha i snage – a danas je gotovo nepoznata savremenom čoveku.

Žena mi je u parohiji ispričala da joj se ubuđala Sveta vodica: Znao sam da neće biti dobro kad je rekla gde je išla...
Narod veruje da Sveta vodica, naročito ona Bogojavljenska (koju ljudi najčešće nose u svoje domove), može se čuvati neograničeno vreme. Međutim, otac Predrag Popović je jednom prilikom istakao da i ona može da se pokvari, ali je objasnio i u kojem slučaju.

Rođena s 24 prsta, trpela je veliku bol zbog ismevanja, a onda je u 16. godini svu tugu pretvorila u moć: Sad studira 2 fakulteta i cela Srbija plače zbog nje
Tamara nam otkriva kako se suočavala sa podsmehom drugara jer je imala 24 prstiju, koji je ključni momenat bio u njenom život kada je počela da ostvaruje snove, a opisala nam je i najteži slučaj sa kojim se susrela kroz svoj dosadašnji humaniratni rad.

KRALJICA SRPSKE TRPEZE: Karađorđeva je nastala slučajno, a priča o njenom imenu IZNENADIĆE VAS!
Srpska kuhinja poznata je nadaleko i na široko po svojim fantastičnim jelima, a jedno od najomiljenijih svakako je i Karađorđeva šnicla.

DANAŠNJI SRBI NE BI RAZUMELI SREĆU SRBA NEKADA Istoričar otkriva nepoznate detalje naše istorije DAN KADA SU SE SVI SRBI OKUPILI
Istoričar Marko Aleksić otkrio je koliko je Srbima značilo oslobođenje od Turaka, ali se osvrnuo na april 1867. kada su Turci konačno otišli iz Beograda i Srbije, rekavši da Srbi danas ne bi razumeli sreću i polet Srba nekada. Takođe, ovaj dan bio je dan kada su se svi Srbi okupili u Beogradu.
Komentari(0)