NAŠA PRVA PREDSTAVNICA NA EVROVIZIJI Pesmu joj je pisao naš čuveni pesnik, doživela je mnoge neprijatnosti i pretnje

J. K.

17:01

Zanimljivosti 0

Pesmi Evrovizije Jugoslavija se pridružila 1961. godine kao jedina zemlja van zapadne Evrope koja se takmiči.

NAŠA PRVA PREDSTAVNICA NA EVROVIZIJI Pesmu joj je pisao naš čuveni pesnik, doživela je mnoge neprijatnosti i pretnje
Printscreen/Youtube

 

Prva predstavnica Jugoslavije na Evroviziji bila je Ljiljana Petrović sa pesmom ”Neke davne zvezde” koju je napisao čuveni pesnik Mika Antić. Takmičenje se održalo u Kanu, međutim,  nisu ih dočekali srdačno…

Dvadesetdvogodišnja Ljiljana koja tek što je imala nekoliko javnih nastupa među ostalim takmičarima izgledala je kao devojčica, a tamošnja štampa se pitala zašto su Jugosloveni na tako prestižno takmičenje kao što je Evrovizija poslali “decu”.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ljiljana je kasnije pričala kako je sve izgledalo.

 

“Na takmičenje za pesmu Evrovizije u Francusku sam otišla u pratnji Mike Antića, njegove žene Bube, spikerke Saše Novak i Jože Privšeka. Pre nastupa u Kanu Mika nam je pričao da smo mi iz socijalističke zemlje i da ne treba da pokazujemo fascinaciju bleštavilom i luksuzom šoubiznisa u kapitalizmu. ”

 

U tom duhu, Ljiljana je nastupala u maloj crnoj haljini koju joj je sašila majka Katica.

Kada je Mika Antić dobio broj od garderobe, pokušao je da obodri svoj tim.

 

„Pogledajte, broj sa tri trojke. To nešto znači. Verujem da ćemo uspeti. Setite se da je uspeh i to što smo se dovde probili.“

 

Ljiljana je takođe imala ogromnu tremu, te je na kontu toga izjavila:

 

Drhtala sam od treme sve do momenta kada me je dirigent Jože Privšek pogledao i rekao: “Ako si mogla da pevaš divno u Ljubljani, možeš i u Kanu. Sve je to Evropa.“

 

Pobedu je te godine odneo Luksemburg. Jugoslavija se našla na osmom mestu od ukupno 16 učesnika.

Ljiljana nikada nije napravila neku značajniju muzičku karijeru. Već krajem sedamdesetih povukla se iz javnog života. Kasnije se posvetila pisanju haiku poezije, a potom je i komponovala na haiku stihove. Umrla je početkom 2020. u 81. godini života u Novom Sadu.

 

(Izvor: Istorijski zabavnik)

OSMANLIJE UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

Zanimljivosti

10:00

20 april, 2024

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

Komentari(0)

Loading