AMBIJENT SRPSKE PALANKE Deo Grocke koji podseća na nekadašnje varoši
Specifičan konzerviran prostor koji podseća na nekadašnje varoši i palanke

Na području Srbije prostorne kulturno-istorijske celine predstavljaju izuzetno bogatstvo. Trusno područje i česti ratovi kao i seobe učinili su da graditeljskih uspomena iz prošlih vremena nema onoj meri u kojoj ih ima u drugim evropskim državama. Tešnjar u Valjevu i Kazandžijsko sokače u Nišu su neki od najreprezentativnijih celina u srpskim gradovima.
U Beogradu, pored Skadarlije, specifičan konzerviran prostor koji podseća na nekadašnje varoši i palanke je Gročanska čaršija. Svojim izgledom i poslovno-stambenim objektima koji zauzimaju centar naselja predstavljaju prostornu kulturno-istorijsku celinu.
Možda vas zanima:

DA SE NAĐEMO KOD PET IDIOTA ILI MERCEDESKE?! Najsmešniji i najkreativniji nadimci beogradskih stambenih zgrada
Grad koji je rušen koliko i Beograd mora da ima dosta čudnih arhitektonskih rešenja.

PRVI OBLAKODER U NAŠOJ PRESTONICI Svima poznata "Beograđanka" a ovo je njeno pravo ime
Beograđanka je poslovni soliter u centru Beograda, nalazi se između ulica Kralja Milana i Masarikove (opština Vračar). Ovo zdanje je visoko 101 metar i ima 24 sprata.
View this post on Instagram
Značajni objekti sačuvani u okviru ambijentalne celine su: Apostolovićeva kuća iz 18. veka, Nišlićeva kuća i Savića mehana kao i crkva Svete Trojice, sagrađena u sredinom 19. veka, koja dominira celim prostorom Gročanske čaršije.
Sam centar varoši je osamdesetih godina 20. veka delimično obnovljen, u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, uz poštovanje tradicionalne arhitekture. Godine 1994. glavna ulica je delom postala pešačka zona. Početkom 2016. godine, Gročanska čaršija je rekonstruisana i tada je vraćen i nekadašnji drvored crnog jasena, a ulica je kaldrmisana
View this post on Instagram

Koju baku deca više vole – sa očeve ili sa majčine strane?
Deca od svojih baka i deka dobijaju neizmernu ljubav i dopuštenja za stvari koje su često kod mame i tate zabranjene. Međutim, nauka otkriva da jedna baka ima veću, važniju ulogu od druge.

Evo zašto Tito nije želeo petokraku na svom grobu: 20 godina pre smrti, došao kod njega u kuću i ostao zatečen prizorom
Prošlo je 45 godina od smrti Josipa Broza Tita, vrhovnog komandanta Narodno-oslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije i doživotnog predsednika SFR Jugoslavije.

Lekovito ulje iz Manastira Rakovica: Čuda i isceljujuće moći Svetog Nektarija Eginskog
Sveti Nektarije Eginski je pravoslavni teolog i svetitelj, rođen pod imenom Anastasije Kefalas.

Ratovao za Srbiju, izgubio ruku, pa mu iz tela izvukli 74 parčeta bombe: Umesto slave, Budimir je trpeo za koru hleba
Budimir Davidović (1890–1980), prekaljeni ratnik iz Balkanskih ratova, dao je značajan doprinos u borbama protiv austrougarskih i bugarskih trupa tokom Prvog svetskog rata.

"Misteriozni" stub na Terazijama sa starih slika: Evo šta je označavao i kakva se "tajna" krila iza svega
Terazije, srce Beograda kroz vekove, čuvaju mnoge tajne i priče koje fasciniraju zaljubljenike u istoriju.
Komentari(0)