SKLADIŠTA ISPOD BEOGRADSKE TVRĐAVE Veštačke pećine za čuvanje baruta
Svaki put kada se obnavljalo porušeno graditelji su dodavali nešto novo i unapređivali utvrđenje do većeg nivo od pre rušenja.

Beogradska tvrđava je tokom svog postojanja bila više puta rušena i obnavljana. Svaki put kada se obnavljalo porušeno graditelji su dodavali nešto novo i unapređivali utvrđenje do većeg nivo od pre rušenja.
Kada je Beograd pripao Austrijancima nakon Požarevačkog mira uprava grada je odma prionula da obnovi porušene delove tvrđave i modernizuje ih po standardima tadašnjeg graditeljstva.
Možda vas zanima:

NAJZANIMLJIVIJI DEO BEOGRADSKE TVRĐAVE Misteriozni bunar oko koga su se isprele mnoge misterije
Misteriozni bunar pupak sveta, sličan onom na Delfima.

SKULPTURA KAO SVEDOK VEKOVNOG PRIJATELJSTVA Na ovom mestu nekada se nalazio drugi spomenik koji su austrijske granate sravnile sa zemljom
Spomenik zahvalnosti Francuskoj je monumentalni spomenik nacionalnog karaktera.
Možda vas zanima:

NAJZANIMLJIVIJI DEO BEOGRADSKE TVRĐAVE Misteriozni bunar oko koga su se isprele mnoge misterije
Misteriozni bunar pupak sveta, sličan onom na Delfima.

SKULPTURA KAO SVEDOK VEKOVNOG PRIJATELJSTVA Na ovom mestu nekada se nalazio drugi spomenik koji su austrijske granate sravnile sa zemljom
Spomenik zahvalnosti Francuskoj je monumentalni spomenik nacionalnog karaktera.
U prethodnom ratu 1688. godine tokom bombardovanja je pogođen barutni magacin smešten u Despotovom Gradu što je izazvalo veliku eksploziju u kojoj je stradao gotovo ceo Despotov Grad. Austrijanci nisu stigli da naprave novi magacin za barut, a Turci kada su preuzeli Beograd nisu imali resurse za to.

printscreen youtube
Konačno u periodu od nekoliko godina tokom austrijske uprave nad Beogradom i delovima Srbije radovi su izvedeni u sklopu celokupne i obimne austrijske rekonstrukcije Beogradske tvrđave po zamisli princa Eugena i projekatnoj dokumentaciji majora Franca Nikole Sulija, jednog od glavnih inženjera angažovanih na rekonstrukciji Beogradske tvrđave, koji je za izgradnju ovog izuzetnog i inovativnog inžinjerijskog poduhvata, inspiraciju dobio sa više strana.
Gradnja je relativno kratko trajala, i za smo tri godine (1718–1721) magacine je iskopan u steni, zbog nametnute potrebe da se što pre u Beogradskoj tvrđavi izgradi bezbedno sklonište za barut, zaštićeno od neprijateljske artiljerije.
Veliki barutni magacin se sastoji od dve prostorije koje stoje na po 9 velikih stubova i prostranog hodnika. Prostor se koristio kao barutni magacin do početka 20. veka. Obe dvorane i hodnik iskopane su ispod same tvrđave, u beloj krečnjačkoj steni.
Danas je jedan deo barutane obnovljen i otvoren za posetioce. U njemu se nalazi postavka antičkih spomenika, statua i sarkofaga sa prostora Singidunuma, Viminacijum, Sirmijuma…

printscreen youtube

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)