BAKA MANDALINA IZ LUNJEVICE Posavetovala bi mlade bračne parove da ne gledaju miraz, već ljubav., a evo šta je ona donela u novi dom
Miraz ili sprema, to je poklon koji mlada donosi u novu kuću kada se uda, dakle to je poklon od njene porodice, što bi se reklo u zapadnoj Srbiji to je dar od roda.
Gornji Milanovac - Do polovine prošlog veka devojke koje su bez miraza najteže su se udavale, on se smatrao vidom poklona koji bi buduća supruga donela iz roditeljske kuće za zajednički dom. U našem narodu postoji izreka „kakav mladoženja takav i miraz”.
Baka Mandalina Mišković (86), duboko je zagazila u devetu deceniju života i ona se jasno seća šta se u njenoj mladosti donosilo u miraz i šta se cenilo. Mandalina se u selo Lunjevcu udala početkom pedesetih godina prošlog veka.
„Bilo je to lepo vreme, početak pedesetih godina prošlog veka. U miraz sam donela spavaću sobu, celu garnituru što sleduje, šifonjer, natkasne, astalčić, stolice, bračni krevet, nameštaj, ćilime, dušeke, jorgane. U to vreme sve što sam donela smatralo se vrednim mirazom. Imala sam dva brata, bila sam najmlađa, braća su školovana, ja sam završila samo četiri razreda, pa su mi roditelji darovali dobar miraz”, priča za RINU baka Magdalina.
Miraz, odnosno devojačka sprema, nekada su pripremale i same devojke, tako što su, vezle, heklale, šile i tkale, morale su biti pripremljene za udaju.
„Devojke su u svoj novi dom donosile razne darove, čak su morale da pletu i čarape za sve članove buduće porodice, te donosile kao poklon u domaćinstvo. Mlade su donosile čarape, košulje, kao narodnu nošnju”, kaže baka.
Od davnina se miraz vrednovao različoto, tvrdi ova starica iz Lunjevice.
„Nisam ni ja sigurna, ali nekako se najviše kao miraz vrednovao nameštaj, takođe i pare su tražili uz devojku. Na primer hoće dečko da se ženi, ali njegovi roditelji traže pare, i ako roditelj od devojke daruje pare u miraz, oni se uzmu, ako ne, oni se ne uzmu”, naglašava baka.
Na pitanje baki, šta je onda sa ljubavlju u to vreme, baka kroz osmeh kaže da ne zna i da je ljubav jednako ista.
„Što se tiče miraza, ja sam, stigla pre spreme u ovu kuću, jer sam pobegla za mog izabranika, kada je moj otac otišao na vašar u Mrčajevce i po dogovoru sa momkom udam se tako što pobegne, bez svadbe. Zahvalana sam i ponosna na roditelje na poklonu, koji sam od njih dobila za svoju novu kuću. Ovde sam bila deveta gde sam došla. Miraz su mi dovezli volovima i seljačkim kolima”, pojasnila je Mandalina.
Ona bi danas posavetovala mlade bračne parove da ne gledaju miraz, već ljubav. Danas ima svega da se kupi, važno je da mladi budu srećni, zdravi i pametni, da se slože i da se vole…
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Svadbena SUJEVERJA i PREDZNACI: Šta donosi LOŠU sreću, a ovo otkriva da će partner biti NEVERAN
Svadbena sujeverja, iako ih većina nas ne shvata ozbiljno, često se dešavaju da pre venčanja počnu da dobijaju sasvim drugo značenje. Svaki par koji namerava da se venča nada se da će njihova veza biti trajna i uspešna. Neki ljudi veruju da je za sreću potrebna mala pomoć, zbog čega obraćaju pažnju na razna sujeverja i predznake vezane za venčanje .
STARO SRPSKO VEROVANJE: Znate li zašto se LUDI КESTEN nosi u džepu?
Naš narod je koristio čudan i drevni lek protiv prehlade koji koristi blagotvorna svojstva kestena
Komentari(0)