DREVNA TAJNA SMEDEREVSKE TVRĐAVE: Jedna kula čuva dokaz o tome da ŽIVIMO U 7531. GODINI! (FOTO)

Lepote Srbije

13:00

Turizam 0

Za sve one koji su sigurni u to da trenutno živimo u dvehiljaditim evo pitanja – zašto na kuli na Smederevskoj tvrđavi piše da je sazidana 6938. godine? Ili zašto ima zapisa da se Kosovska bitka odigrala 6897. godine? Odgovor na ova i još mnoga druga pitanja leži u misterioznom kalendaru koji su Srbi nekada koristili.

DREVNA TAJNA SMEDEREVSKE TVRĐAVE: Jedna kula čuva dokaz o tome da ŽIVIMO U 7531. GODINI! (FOTO)
Shutterstock/Smederevska tvrđava

Pitanje usaglašavanja kalendara koje se s vremena na vreme pokrene u srpskoj javnosti zapravo je priča stara vekovima. “Kalendarski problem” nije ni lak ni jednoznačan, pa odgovor na pitanje – u kojoj godini sada živimo, nije uopšte jednostavan koliko se na prvi pogled može činiti.

Zašto na kuli na Smederevskoj tvrđavi piše da je sazidana 6938. godine? Kako to da neki istoričari navode da se Kosovska bitka odigrala 6897. godine? A zašto postoje zapisi da je čuveni zakonik cara Dušana donet je 6857. godine?

DREVNA TAJNA SMEDEREVSKE TVRĐAVE: Jedna kula čuva dokaz o tome da ŽIVIMO U 7531. GODINI! (FOTO) Shutterstock
 

Odgovor na ova i još mnoga druga pitanja leži u kalendaru koji su Srbi koristili od osnivanja države, pa sve do prihvatanja julijanskog kalendara u XIX veku.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Živimo u 7531. godini!

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Srpski narodni kalendar (Godišnjak vremenski) predstavlja skup manje-više nepisanih pravila kojih se srpski narod vekovima pridržavao, paralelno sa crkvenim pravilima. Narodni kalendar se bazira na crkvenom kalendaru Srpske pravoslavne crkve ali se od njega i dosta razlikuje: po imenima praznika, kojima je dao svoja specifična obeležja, mjesece nazvao staroslovenskim imenima ili imenima praznika staroslovenske mitologije, i dao im svoja tumačenja i načine izračunavanja, piše vikipedija.

Reč je o najstarijem kalendaru poznatom istoriji. Po njemu, godine su se brojale od Velikog potopa tj. “postanka sveta 1. septembra 5508. godine pre rođenja Isusa”.

Prema njemu, ovo nije 2023. nego 7531. godina!

DREVNA TAJNA SMEDEREVSKE TVRĐAVE: Jedna kula čuva dokaz o tome da ŽIVIMO U 7531. GODINI! (FOTO) vikipedija
Foto: WikimediaCommons/Bonzo

Ovaj kalendar su koristili mnogi narodi, a pre svega Vizantijci. Ipak, srpska “varijanta”, osim što ima indicija da je starija od naseljavanja Slovena na ove prostore, posebna je još po nečemu.

Naime, ona jedina datum beleži u formaciji – godina-mesec-dan i ima samo dva godišnja doba – leto i zimu (ili po narodnom verovanju – Đurđevdan i Mitrovdan).

Srbi su vreme ovim kalendarom zvanično merili od vremena Svetog Save 1219. godine kada je ovo postao zvanični kalendar Srpske pravoslavne crkve, pa sve do 19.veka. Od tada, svi dokumenti, nadgrobni spomenici, povelje, današnji spomenici kulture… vremenski su određivani prema njemu.

Najstariji sačuvani dokumenti na kojima su vidi upotreba ovog kalendara jesu Studenički tipik iz 1195. (tj. 6703. godine) i Karejski tipik Svetog Save iz 1199. (ili 6707.) godine.

Najupečatljiviji dokaz je svakako kula u Smederevskoj tvrđavi. Prevod natpisa na jednoj od kula unutrašnjeg “Malog” grada kaže: “Hristu Bogu blagoverni despot Đurađ, gospodin Srbljem i pomorju zetskom. Naredbom njegovom sazida se ovaj grad u godini 6938 (1430)”

Posle ovog perioda, Srbi su prihvatili julijanski kalendar, a 1919. godine i gregorijanski.

Napuštanjem “starog” kalendara u Srbiji je zapravo otvoreno “kalendarsko pitanje” i rasprave koje traju do današnjeg dana.

Kako doći do Smederevske tvrđave, pogledajte na sledećoj mapi:

 

 

(Istorijski zabavnik, vikipedija)

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.

BONUS VIDEO:

Komentari(0)

Loading