NEKADAŠNJI CENTAR USTANIČKE DRŽAVE Kako danas izgleda prva prestonica moderne Srbije
Jedinstven nacionalni simbol i utvrđena je za prostorna kuluturno-istorijska celina od izuzetnog značaja.

Graditeljsko nasleđe i spomenici kulture nastali u periodu sa prekidima od 1811. do 1940. godine predstavljaju jedinstvenu prostornu kulturnu-istorijsku celinu-Karađorđeva Topola sa Oplencem.
Topola je u oslobođenoj teritoriji beogradskog pašaluka u Prvom srpskom ustanku zauzimala centralnu poziciju. Zbog idealnog položaja Topola je postala operativno sedište ustanka i prestonicu vožda Karađorđa.
Možda vas zanima:

ISTIČE SE KAO VELIKA KULTURNA ATRAKCIJA Muzej voždu obuhvata prvobitno grobno mesto i veliki top iz vremena Prvog srpskog ustanka (VIDEO)
Muzej vožda Karađorđa, vođe Prvog srpskog ustanka i rodonačelnika dinastije Karađorđevića, u Radovanjskom lugu kraj Velike Plane otvoren je krajem jula 2014. i nalazi se u okviru istoimenog spomen kompleksa, koji je krajem 1992. proglašen za kulturno dobro od izuzetnog značaja.

ODBIO ZVANJE I NOVAC DA BI OTERAO TURKE: Da je Karađorđe pristao na OVO srpska istorija bi izgledala POTPUNO DRUGAČIJE
Nepotkupljivi Karađorđe, presretnuto pismo i "vatreno krštenje".
View this post on Instagram
Prva bitna građevina iznikla u Topoli je Karađorđev grad. Izuzetan graditeljski poduhvat za tadašnju ustaničku Srbiju, prema zamisli Karađorđa gradnju su izveli poznati neimari Dimitrije, Sava Perišić iz Beograda, Andrija iz Palanke, Đura iz Požarevca i Cena iz Biskupa u Ramskoj nahiji sa svojim zidarskim družinama. Građen je od 1811. do 1813. godine. Turci su ga spalili i porušili 1813. godine, a tokom 19. veka je nekoliko puta obnavljan da bi današnji izgled dobio krajem 19. veka.
Najreprezentativnija građevina u Topoli je Karađorđev konak ili dvor. Danas je u ovoj zgradi muzejska postavka posvećena Prvom srpskom ustanku i voždu Karađorđu. Pored ovih građevina Karađorđevu Topolu krase i Crkva Presvete bogorodice, Petrova kuća i Crkva Svetog Đorđa na Oplencu.
Karađorđeva Topola danas predstavlja jedinstven nacionalni simbol i utvrđena je za prostornu kuluturno-istorijsku celinu od izuzetnog značaja.
View this post on Instagram
Karađorđeva Topola na karti:

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.

„ZMAJEVA PEĆINA“ NA RUDNIKU: Zašto se verovalo da baš ovde obitavaju mitološka bića?
Rudnik, jedna od najstarijih planina u Srbiji, poznata je ne samo po svojoj bogatoj rudarskoj istoriji već i po fascinantnim pričama i legendama. Jedna od najintrigantnijih je svakako legenda o „Zmajevoj pećini“, za koju se verovalo da je dom pravim mitološkim zmajevima.
Komentari(0)