Jedinstvena Olimpijska česma nalazi se u Kosjeriću - podignuta u čast Svetomira Đukića

Nadaleko poznat po svojim prelepim selima, malo je onih koji znaju da je Kosjerić zapravo i olimpijska varoš. U Ražani nadomak ove opštine rođen je Svetomir Đukić koji je davne 1910. godine osnovao Srpski olimpisjki klub, a jugoslovenske sportiste predvodio je na čak četiri izdanja Olimpisjkih igara.
- Svetomir Đukić bio je divizijski general, rođen 1882. godine u selu Ražana ali se školovao u Valjevu, Užicu i Beogradu. Učestvovao je u balkanskim i svetskim ratovima, ali je pre svega bio veliki i strastveni sportista. Zajedno sa nekoliko oficira 18. pešadijskog puka Kraljevine Srbije u februaru 1910. godine osnovao je Srpski olimpijski klub čiji je bio i prvi direktor. Stoga se on sa pravom naziva ocem srpskog olimpizma, kažu za RINU u TO Kosjerić.
Možda vas zanima:

Jedini aktivni gaj oraha starih više od 300 godina u okolini Kosjerića
Gde vreme stoji, a orasi rađaju: Vekovni gaj na obroncima Divčibara koji i dalje daje plodove

Veliki beli krug, a u njemu sunce: Neobičan prizor na nebu iznad Kosjerića, meštanin Milan sve zabeležio kamerom
Sunčani dani na nebu iznad Kosjerića, kako kažu meštani, ostavili su iza sebe neobičan trag. Naime, oko suncu su primetili neverovatan krug koji je bio praćen duginim bojama.
Ovom velikom oficiru Kosjerci su se odužili onoliko koliko su mogli, pa je tako na ulazu u Ražanu postavljena tabla na kojoj piše da je Svetomir Đukić tu rođen, ali da tu počivaju i njegovi ostaci. On je preminuo u emigraciji u Diuzburgu 1960. godine, ali su njegovi posmrtni ostaci preneti u portu crkve u rodnom selu.
- Dolazi dosta putnika namernika da obiđe njegovo rodno mesto. Mahom je najviše sportista koji su upoznati sa likom i delom velikog generala, koji je trasirao i utabao put srpskog olimpizma. Za svoje zasluge Đukić je odlikovan brojnim priznanjima, a njemu u čast pre više od dve decenije u Kosjeriću je postavljena i Olimpijska česma. To je svakako posebno mesto u našoj opštini, navode u lokalnoj turističkoj organizaciji.
Takođe, u znak sećanja na generala Đukića u Kosjeriću se održava velika memorijalna atletska trka u kom učestvuju atletičari, biciklisti, učenici, ali i bivši sportisti osvajači medalja na velikim takmičenjima. Zahvaljujući postavljenoj Olimpijskoj česmi i omladina u Kosjeruću zna ko je bio veliki Svetomir Đukić, jer se upravo na tom mestu najčešće okupljaju tokom letnjih večeri.

Jovan nije imao dece, ali je sinove pokojnog brata odgajio kao svoje, 1 od njih postao čuveni pisac: Neverovatna života priča tvorca naše himne "Bože Pravde":
Pesma "Bože pravde" je nastala 1872. godine za potrebe predstave "Markova sablja", a kao inspiracija poslužila mu je "Jututunska narodna himna" Jovana Jovanovića Zmaja
Zašto je Jerotić verovao da sve bolesti potiču iz duše i uma
Vladeta Jerotić nas je svojim radom neprestano podsećao da zdravlje ne obuhvata samo fizičko stanje, već i duševno blagostanje. Smatrao je da su psihosomatske bolesti temelj gotovo svih zdravstvenih problema – od obične prehlade do najtežih oboljenja.

Crkva i njeni vernici dans slave SVETU VELIKOMUČENICU IRINU: Ove običaje obavezno ispoštujte danas i izgovorite ove reči
Srpska pravoslavna crkva slavi je 5. maja po crkvenom, a 18. maja po gregorijanskom kalendaru.

„MRTVA VODA“ IZ HOMOLJA: Kakva je moć legendarnih izvora koje je narod nazivao „mrtvom vodom“?
U Homoljskim planinama, oblasti poznatoj po bogatom folkloru i mističnim pričama, nalaze se posebni izvori vode koje narod vekovima naziva „mrtvom vodom“. Suprotno nazivu, ova voda smatrana je lekovitom i imala je važno mesto u tradicionalnoj narodnoj medicini, kao i u brojnim magijskim ritualima ovog kraja.

TAJNI RECEPT MANASTIRSKIH MELEMA: Kako su srpski monasi čuvali znanje o lekovitim biljkama?
U srpskim manastirima vekovima su se čuvali recepti za lekovite meleme napravljene od raznih biljaka. Monasi su posedovali duboko znanje o lekovitosti bilja, a njihove recepture bile su strogo čuvane tajne, koje su prenošene samo od odabranih starijih monaha na mlađe.
Komentari(0)