Beograd krije brojne napuštene vile koje su nekada bile domovi bogate aristokratije, slavnih umetnika i moćnih političara. Danas su zarasle u korov, prekrivene tajnama prošlih vremena, a neki veruju da su i uklete. Ko su bili vlasnici ovih raskošnih građevina i zašto su ostavljene na milost i nemilost zaboravu?

Beograd je grad sa bogatom istorijom, a njegove ulice kriju brojne vile koje su nekada bile simbol prestiža i moći. Međutim, mnoge od njih danas stoje napuštene, sa razbijenim prozorima i fasadama koje polako prekriva vreme. Neke su preživljavale ratove, bile svedoci velikih ljubavi i tajnih dogovora, a sada su samo senke prošlosti. Ko su bili njihovi vlasnici i zbog čega su ove vile ostavljene da propadaju?
Beogradske vile – nekada simbol bogatstva, danas ruševine
Po beogradskim ulicama, posebno na Dedinju, Senjaku, Topčideru i Zvezdari, mogu se videti velelepne građevine koje stoje napuštene i zaboravljene. Njihovi nekadašnji vlasnici bili su industrijalci, političari, umetnici i trgovci, a danas su njihove kuće prepuštene vremenu i sudbini.
Jedna od najpoznatijih napuštenih vila nalazi se na Dedinju i nekada je bila dom uglednog srpskog diplomate iz perioda između dva svetska rata. Nakon Drugog svetskog rata, vila je nacionalizovana, ali su se kasnije naslednici decenijama sudili oko prava vlasništva. Danas stoji prazna, zarasla u korov, dok prolaznici u neverici posmatraju njene oronule zidove i raspadnute balkone.
Ko su bili vlasnici ovih vila?
Mnoge od ovih vila pripadale su bogatim trgovcima i industrijalcima koji su Beograd činili jednim od ekonomskih centara Balkana u 19. i početkom 20. veka. Njihove kuće bile su ukrašene skupocenim nameštajem, kristalnim lusterima i umetničkim delima uvezenim iz Pariza i Beča.
Međutim, sudbina im se promenila posle Drugog svetskog rata, kada je novi režim preuzeo imovinu i dodelio je novim vlastodršcima. Mnogi vlasnici su bili primorani da napuste zemlju, a njihove kuće su postale kancelarije, ambasade ili su jednostavno ostavljene da propadaju.
Da li su neke od ovih vila uklete?
Narodna mašta često stvara legende o napuštenim mestima, a beogradske vile nisu izuzetak. Meštani pričaju o misterioznim zvucima koji dolaze iz nekih vila noću, neobjašnjivim senkama i čudnim svetlima koja se ponekad mogu videti kroz polomljene prozore.
Jedna od najpoznatijih priča vezana je za vilu na Senjaku, za koju se kaže da u njoj još uvek luta duh njene vlasnice, žene bogatog trgovca koja je tragično preminula u toj kući. Stanari iz obližnjih zgrada tvrde da su noću čuli zvuke koraka i šapate iz prazne kuće, iako u njoj niko ne živi već decenijama.
Zašto su ove vile i dalje napuštene?
Jedan od glavnih razloga zbog kojih su mnoge beogradske vile napuštene jeste nerešeno vlasništvo. Mnoge porodice i dalje vode sudske sporove kako bi povratile imovinu svojih predaka, ali birokratija i pravni problemi otežavaju ovaj proces.
Drugi problem su visoki troškovi restauracije. Ove vile su građene pre više od sto godina, često sa materijalima koji se danas teško mogu nabaviti. Da bi se obnovile, potrebna su ve

Jovan nije imao dece, ali je sinove pokojnog brata odgajio kao svoje, 1 od njih postao čuveni pisac: Neverovatna života priča tvorca naše himne "Bože Pravde":
Pesma "Bože pravde" je nastala 1872. godine za potrebe predstave "Markova sablja", a kao inspiracija poslužila mu je "Jututunska narodna himna" Jovana Jovanovića Zmaja
Zašto je Jerotić verovao da sve bolesti potiču iz duše i uma
Vladeta Jerotić nas je svojim radom neprestano podsećao da zdravlje ne obuhvata samo fizičko stanje, već i duševno blagostanje. Smatrao je da su psihosomatske bolesti temelj gotovo svih zdravstvenih problema – od obične prehlade do najtežih oboljenja.

Crkva i njeni vernici dans slave SVETU VELIKOMUČENICU IRINU: Ove običaje obavezno ispoštujte danas i izgovorite ove reči
Srpska pravoslavna crkva slavi je 5. maja po crkvenom, a 18. maja po gregorijanskom kalendaru.

„MRTVA VODA“ IZ HOMOLJA: Kakva je moć legendarnih izvora koje je narod nazivao „mrtvom vodom“?
U Homoljskim planinama, oblasti poznatoj po bogatom folkloru i mističnim pričama, nalaze se posebni izvori vode koje narod vekovima naziva „mrtvom vodom“. Suprotno nazivu, ova voda smatrana je lekovitom i imala je važno mesto u tradicionalnoj narodnoj medicini, kao i u brojnim magijskim ritualima ovog kraja.

TAJNI RECEPT MANASTIRSKIH MELEMA: Kako su srpski monasi čuvali znanje o lekovitim biljkama?
U srpskim manastirima vekovima su se čuvali recepti za lekovite meleme napravljene od raznih biljaka. Monasi su posedovali duboko znanje o lekovitosti bilja, a njihove recepture bile su strogo čuvane tajne, koje su prenošene samo od odabranih starijih monaha na mlađe.
Komentari(0)