ČUVARKUĆA Ime joj potiče od latinske reči koja znači “zauvek živ”, evo zašto

20:00

Gastronomija 0

Čuvarkuća (lat. Sempervivum) dobila je svoje ime iz latinskog jezika. Sempervivum potiče od latinske reči koja znači “zauvek živ”.

čuvarkuća
Shutterstock

Ova biljka je poznata po svojoj izdržljivosti i sposobnosti da preživi u teškim uslovima, uključujući hladnoću i sušu. Njeno ime sugeriše da je “uvek živa” i da može opstati bez obzira na okolnosti. Takođe, naziv čuvarkuća može se povezati s njenom tradicionalnom ulogom kao amajlije koja štiti domaćinstvo i donosi sreću.

Čuvarkuća je biljka koja ima mnoga lekovita svojstva i koristi se u narodnoj medicini, sadrži različite korisne sastojke, uključujući jabučnu kiselinu, mravlju kiselinu, kalcijum malat, tanine, biljnu sluz. Ovi sastojci daju čuvarkući isceljujuću, antiseptičku, antiinflamatornu i diuretsku moć.

Čuvarkuća se koristi u vidu soka, masti ili čaja.

Najčešće se upotrebljava kao pomoć kod:

Rana i ispucale kože, čireva i hemoroida, crevnih problema, menstrualnih bolova, povišenih lipida u krvi, detoksikacije organizma, grlobolje,dijabetesa.

Takođe, čuvarkuća se koristi za lečenje opekotina, uboda i ugriza. Sok ove biljke može se primeniti i kod bronhitisa, gnojnih upala zuba, grla i uha.

Lekovita svojstva za uho:

Čuvarkuća je poznata kao lek protiv bola u uhu. Sok od čuvarkuće pomaže pri lečenju akutne upale srednjeg uha, privremenog gubitka sluha i drugih oštećenja sluha. Iako cerumen (ušna mast) štiti ušni kanal  od gljivica, bakterija i vode, oštećeni cerumen može pritisnuti bubnjić, ugroziti vanjski slušni kanal i prouzrokovati gubitak sluha, kod ovakvih problema ova biljka može pomoći.

Ukratko, čuvarkuća je višenamenska biljka koja se može koristiti za različite zdravstvene probleme, a njena lekovita svojstva su poznata još iz 9. veka.

Recept za mast od čuvarkuće.

Sastojci:

Listovi čuvarkuće (sveži ili osušeni)
Biljno ulje (maslinovo, kokosovo ili bademovo)
Pčelinji vosak (za zgušnjavanje)

Operite listove čuvarkuće i osušite ih nežno.
Ako koristite sveže listove, ostavite ih da se osuše nekoliko sati.
Ako koristite osušene listove, možete ih koristiti odmah.

Infuzija ulja:

Stavite listove čuvarkuće u staklenu posudu.
Prelijte ih biljnim uljem tako da potpuno prekrije listove.
Zatvorite posudu i ostavite je na suncu ili na toplom mestu 2-3 nedelje. Tokom tog vremena, ulje će apsorbovati lekovite sastojke iz listova.

Nakon 2-3 nedelje, procedite ulje kroz gazu kako biste dobili čist koncentrat.
Vratite koncentrat u staklenu posudu.
Dodajte pčelinji vosak kako biste napravili gušću mast. Količinu voska prilagodite željenoj konzistenciji.

Čuvanje:

Mast čuvajte u staklenoj posudi na tamnom i hladnom mestu.
Koristite je po potrebi za lečenje rana, opekotina, ispucale kože ili drugih problema.

Napomena:

Pre upotrebe, uvek proverite osetljivost na koži i napravite test na malom delu kože kako biste bili sigurni da nema alergijskih reakcija. Ako imate bilo kakve zdravstvene probleme, konsultujte se s lekarom pre upotrebe masti od čuvarkuće.

 

Komentari(0)

Loading