KANTARION U NARODNOJ MEDICINI Kako se čaj i ulje ove moćne biljke koriste za zdravlje
Kantarion (Hypericum perforatum) je široko rasprostranjena višegodišnja zeljasta biljka koja raste na suvim brežuljcima, sunčanim livadama, pustom i neobrađenom zemljištu, kao i na rubovima šuma. Najviše uspeva u predelima umerene i suptropske klime širom Evrope, Azije i Severne Amerike.

Lekoviti deo biljke su cvetovi i listovi. Cvetovi su karakteristični po svom lepom i mirisnom žutom cvetu, dok listovi takođe imaju svoje lekovite osobine.
Ulje kantariona je veoma popularno za otklanjanje „ženskih problema“ kao što su upala jajnika, herpes, vaginalne gljivične ili bakterijske infekcije.
Zanimljivo je i da je ulje kantariona, zahvaljujući hipericinu, jedan od najčešće korišćenih prirodnih antidepresiva.
Nemačka je sprovela najviše istraživanja na tu temu i u njoj je kantarionovo ulje zvanično odobreno kao lek protiv blagih i umerenih depresija.
U poređenju sa antidepresivima, kantarionovo ulje ima približno jednaku efikasnost ali sa mnogo manjim brojem kontraindikacija.
Švedska zdravstvena organizacija je takođe priznala njegovu lekovitost.
Ulje kantariona se koristi i kod naglih promena raspoloženja u menopauzi, za smanjenje bolova kod gihta, reume, kod raznih povreda, menstrualnih tegoba i nekontrolisanog mokrenja.
Kantarionovo ulje se može naći u svakoj apoteci, međutim, možete ga i sami napraviti u periodu kad kantarion cveta.
Kantarion se takođe koristi za poboljšanje kvaliteta sna. Čaj od kantariona može pomoći da se opustite i lakše zaspite. Takođe se tradicionalno primenjuje kod katara pluća, upale želudačne sluznice, noćnog mokrenja, glavobolje, žutice, nervnih bolesti, nesanice, klimakteričnih tegoba, malokrvnosti i premorenosti. Kod grčeva u materici i bolnih menstruacija, upotreba čaja doprinosi ublažavanju tegoba. U narodnoj medicini, čaj od kantariona se koristi i kod neuralgije trigeminusa, uz lokalnu primenu kantarionovog ulja za masažu.
Oprez pri upotrebi: Kantarion može imati interakcije sa određenim lekovima, pa je važno da se konsultujete sa lekarom pre nego što ga koristite. Takođe, izbegavajte izlaganje suncu nakon upotrebe kantariona, jer može izazvati fotosenzitivnost.
Zapamtite da je važno da se pridržavate preporučenih doza i konsultujete sa stručnjakom pre nego što počnete koristite kantarion u terapeutske svrhe.

Recept za posne čupavce: Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati sveži
Još su sočniji i ukusniji, a zahvaljujući 1 triku čak 5 dana mogu ostati svež

Zapečena kaša iz sela Vina kod Negotina: Doručak od tri sastojka koji hrani dušu
U selima Timočke Krajine, zapečena kaša je nekada bila omiljeni doručak težaka. Pravljena od krompira, crnog luka i kukuruznog brašna, jednostavna je, ali zasitna, i pečena do zlatne hrskavosti u zemljanoj posudi. Danas je gotovo zaboravljena, ali još uvek se sprema u nekoliko domaćinstava u okolini Negotina.

Ovaj aromatični pasulj kida koliko je dobar! Stigao pravo iz bakinje kuhinje, spoj sastojaka je fantazija
Priprema je jednostavna, a rezultat je jelo koje će vas podsetiti na bakinu kuhinju.

Pura s kajmakom iz sela Glogovac kod Jagodine: zaboravljeni doručak koji se vraća na srpske trpeze
Domaći recept iz Šumadije koji su jeli težaci pre odlaska u polje, danas je retkost, ali se još pamti u seoskim kuhinjama. Pura kuvana u glinenom loncu i prelivena domaćim kajmakom bila je znak da u kući ima i truda i ukusa.

Starinski recept za najbolji sutlijaš, poslastica uz koju su odrasle generacije: Brzo se pravi, a još brže smaže
Pravi se brzo i lako, a nestaće sa stola odmah.
Komentari(0)