SOVE SMATRAMO SABLASNIM PTICAMA, ALI OVO NISMO ZNALI Tokom noći, svaka sova ušara pojede prosečno tri glodara i tako nas sve spasava!
Sujeverje i neznanje najčešći su razlog ugrožavanja populacija mnogih životinjskih vrsta. Ako po strani ostavimo neznanje zbog kojeg stradaju brojni predatori, koji su veoma bitni u lancu ishrane i ekološkoj ravnoteži, onda su zbog sujeverja najčešće na tapetu sove.
Zbog toga što su noćne ptice i specifičnog oglašavanja, hukanja, kod nekih vrsta i prodornog „vrištanja“, ove ptice se po narodnom verovanju vezuju za smrt, odnosno kao ptice zloslutnice koje najavljuju umiranje, zbog čega su proganjane na razne načine od teranja i uznemiravanja do pucanja vatrenim oružjem i trovanja.
Ipak, njihova korist za ljude i poljiprivredu od neprocenjivog je značaja – sove su još od najranijih vremena istovremeno bile i simbol mudrosti, pa su se tako nalazile i na aversima antičkog kovanog novca Atine, čija je zaštitnica bila boginja rata i mudrosti.
Kikinda-dom sova ušara
Utina ili mala ušara jedna je od deset vrsta sova, koliko ih živi u Srbiji. Sa dolaskom hladnih dana utine se grupišu (uglavnom) u parkovima gde provode zimu. Dan provode odmarajući se u krošnjama četinara, dok su noću aktivne i love. U pitanju je sova srednje veličine (dužina 35cm, raspon krila 100cm) sa izraženim uškama na glavi, zbog čega je i dobila ime. Najveće zimovalište utina nalazi se u Kikindi gde svake godine zimuje i preko 700 jedinki ove vrste, što predstavlja svetski rekord.
A šta je to što ove sove čini toliko korisnim?
Glavna hrana utina su miševi, voluharice, pacovi i drugi mali sisari. Tokom noći, svaka utina pojede prosečno tri glodara. Procenjuje se da u celoj Vojvodini utine tokom zime pojedu oko 15 miliona glodara, koji bi pojeli ili zagadili hranu u vrednosti od nekoliko desetina miliona dinara! Ne treba zaboraviti da na ovaj način utine sprečavaju i širenje mnogih zaraznih bolesti koje prenose glodari.
Ušara strogo zaštićena vrsta
Utina i sve ostale vrste sova strogo su zaštićene vrste, te je zakonom zabranjeno njihovo ubijanje, proganjanje, hvatanje, uznemiravanje i uništavanje staništa. Ipak, ovi zakoni krše se od strane neupućenih i nesavesnih građana. Jedna od najozbiljnijih pretnji za utine je seča stabala na kojima zimuju.
Pored utine (Asio otus) u Srbiji se može naći još devet vrsta sova:
Buljina (Bubo bubo), dugorepa ili uralska sova (Strix uralensis), šumska sova (Stric aluco), ritska sova (Asio flammeus), kukuvija (Tyto alba), kukumavka (Athene noctua), ćuk (Otus scops), gaćasta kukumavka (Aegolius funereus) i mala sova (Glaucidium passerinum). Neke od ovih vrsta su vrlo retke i mogu se naći na samo par lokaliteta u Srbiji.
VREME JE SLAVA Slavimo Arhangela Mihaila, žito se nosi za pretke, a kolač za budućnost potomaka
Krsna slava veliki je porodični praznik kod Srba, a tradicija se poštuje vekovima unazad. Jednog od najvećeg svetaca, Arhangela Mihajala, slavi veliki broj građana koji su i ovog novembarskog jutra poranili i u crkvu odneli sveću, žito i kolač.
Danas slavimo Aranđelovdan: Šta znači kada na Aranđelovdan pada sneg
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici, danas slave Aranđelovdan, dan posvećen Svetom Arhangelu Mihailu
NIJE ZABORAVIO RODNO SELO: Navršilo se četiri godine od smrti patrijarha Irineja, crkva u Vidovi bila je njegova poslednja želja
Danas se navršava četiri godine kako je preminuo patrijarh srpski Irinej od posledica korona virusa u Vojnoj kovid bolnici „Karaburma" u Beogradu.
EVO ŠTA KAŽE OTAC PREDRAG O RODITELJSTVU Nekima se neće dopasti ove reči!
Otac Predrag Popović je jedan od najpoznatijih duhovnika čije propovedi su popularne na društvenim mrežama
PEČENJARI IMAJU PUNE RUKE POSLA A, evo kakve su cene omiljenog srpskog jela u prestonici pečenja
Duboko smo zagazili u sezonu velikih, sprskioh mrsnih slava sa bogatim trpezama. Sutra veliki broj građana slavi Aranđelovdan, a na trpezi kao neizostvan specijalitet od davnina je pečenje.
Komentari(0)