Skoro da mu ne trebaju zalivanje i đubrenje: Najlepša letnja biljka gotovo da se neguje sama, a daje predivne cvetove

Teodora Tojagić

20:00

Aktuelno 0

Ako tražite biljku koja traži malo pažnje, a zaista pruža mnogo, prelepi kosmos je pravi izbor. Ovo elegantno, nežno cveće poreklom iz Meksika ukrašava vrtove i terase širom sveta i cenjeno je zbog izdržljivosti, raskošnih boja i jednostavne nege.

kosmos
Shutterstock

Letnja sezona vratila je boje i mirise u naše bašte i na terase, a pored "klasika" kao što su muškatle, petunije, cinije, kadifice, uvek tragamo za novim, interesantnim sortama biljaka kojima ćemo ulepšati eksterijer.

Jedna od vrlo popularnih vrsta je kosmos, jednogodišnja biljka koja se uzgaja lako.

Rod Cosmos je deo porodice astera ili glavočika (lat. Asteraceae), kojih postoji oko 35 prihvaćenih vrsta, kao i nekoliko različitih kultivara. Nazvano je po grčkoj reči cosmos, koja znači "lepota", "red" ili "harmonija".

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Kosmos, letnji cvet po svačijem ukusu

Kosmos je jedna od onih jednogodišnjih biljaka koje svako može da gaji, pa čak i ako nema iskustva u baštovanstvu. Njegove nežne latice, koje podsećaju na tratinčice, u raznim nijansama roze, bele, bordo, žute i narandžaste boje krase mnoge vrtove i terase od proleća do kasne jeseni.

Ova cvetnica, poreklom iz Meksika i Južne Amerike, poznata je po otpornosti, lakoći uzgoja i sposobnosti da privlači oprašivače, tj. korisne insekte poput pčela i leptirova.

Najčešće vrste koje se uzgajaju su:

Cosmos bipinnatus, najpoznatija vrsta s roze, belim i bordo cvetovima,
Cosmos sulphureus, u žutim i narandžastim nijansama,
Cosmos atrosanguineus, poznat kao čokoladni kosmos, s tamnocrvenim cvetovima i blagim mirisom čokolade.

Stabljika mu je visoka, tanka, razgranata i može dostići visinu od 50 do 150 cm, a listovi su nežni, nalik čipki. Cvetovi su krupni, jednostruki ili dupli, i rastu pojedinačno na vrhu stabljike.

Kako se neguje biljka kosmos?

Sadnja kosmosa. Biljka kosmos se uglavnom uzgaja iz semena, u aprilu ili maju, kada prođe opasnost od mrazeva, a klija brzo, za pet do 10 dana. Može se sejati i u saksije ili kontejnerima unapred, krajem marta ili početkom aprila, pa se presađuje napolje kad se vreme stabilizuje.
Položaj i zemlja. Kosmos voli sunce, a idealno je da dobije najmanje šest sati svetlosti dnevno. Uspeva i u polusenci, ali tada slabije cveta. Zemljište treba da bude lagano, dobro drenirano, a prija mu čak i siromašno jer previše đubrenja azotom dovodi do rasta listova, ali ne i cvetova.
Zalivanje. Zahteva umereno, ali pravilno zalivanje i veoma je otporna na sušu i preterano zalivanje mu više šteti nego koristi. Kada se jednom primi, dovoljan je povremeni "gutljaj" vode tokom veoma suvih dana.
Orezivanje i produžavanje cvetanja. Da biste podstakli bogatije i dugotrajnije cvetanje, redovno uklanjajte precvetale delove i suvo lišće. Takođe, blago orežite vrhove kada je biljka mlada kako biste podstakli grmolik rast.
Štetočine i bolesti. Kosmos je izuzetno otporan na štetočine. Povremeno ga mogu napasti vaši, ali to se retko dešava, dok višak vlage može izazvati trulež korena.

@lepotesrbijee Stavite ovo ispod otirača i novac će početi da vam se gomila #lepotesrbije #srbija #viral #viralvideo #serbia ♬ original sound - LepoteSrbije
Tagovi:

Komentari(0)

Loading