Srpski plemić vakcinisan još daleke 1826. godine, njegove sestre i brata bolest je pokosila! (FOTO)
Početkom 19. veka najsmrtonosnije zarazne bolesti u Srbiji bile su kuga, kolera i boginje. Protiv kuge se borilo karantinom, protiv kolere radom na zdravstvenom prosvećivanju stanovništva, dok je protiv boginja počela da se sprovodi vakcinacija.
Variola vera za nas je sada samo istorija koje se sećamo, naročito epidemije u SFRJ, ali je variola i te kako znana Srbima u prošlosti. Ona je uzela život troje dece kneza Miloša. Pre gotovo dva veka nije bilo šale s vakcinacijom. Sve je bilo zabranjeno, sklapanje braka, školovanje ako neko nije bio pelcovan ili preležao užasnu bolest koja je ubijala 20 do 50 odsto zaraženih, a preživele ostavljala unakažene.
Za jednog od najpoznatijih srpskih guslara, pevača i tvoraca narodne poezije Filipa Višnjića (1767-1834), za koga se u školskom gradivu učilo kao o "slepom guslaru", znamo dosta ali ne i o tome da su njegovo slepilo, kao i kraste na licu bili posledica velikih boginja koje je preživeo u detinjstvu.
Vakcinacija protiv velikih boginja, koja se tada nazivala variola vakcinacija, prvi put je sprovedena u Srbiji oko 1826. godine. Tadašnji knez Miloš Obrenović bio je na vlasti, a vakcinacija je organizovana pod njegovim patronatom. Doktor Đorđe Stanojević, koji je bio lekar i vojni hirurg, bio je zadužen za sprovođenje vakcinacije.
Zna se da je od boginja umrlo troje dece kneza Miloša: sin Petar (1814) i ćerke Marija (1823) i Velika (1823). Da bi sprečio dalji pomor svog potomstva, knez je rešio da na sinu Mihailu primeni novu metodu zaštite od boginja – vakcinu. Trogodišnjeg kneževića Mihaila je 1826. godine vakcinisao knežev lični lekar Italijan Vito Romita. Tako je budući srpski vladar postao prva osoba u Srbiji za koju se pouzdano zna da je primila vakcinu protiv velikih boginja od strane pravog lekara.
Ova vakcinacija je imala ključnu ulogu u suzbijanju epidemije velikih boginja u Srbiji. Vakcina se primenjivala metodom usadivanja kravljeg virusa na kožu, a zatim se čekalo da se pojave karakteristične promene na koži koje su potvrđivale uspešnu vakcinaciju. Ovaj metod je bio efikasan i doprineo je smanjenju smrtnosti od velikih boginja.
Pročitajte još:
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Svadbena SUJEVERJA i PREDZNACI: Šta donosi LOŠU sreću, a ovo otkriva da će partner biti NEVERAN
Svadbena sujeverja, iako ih većina nas ne shvata ozbiljno, često se dešavaju da pre venčanja počnu da dobijaju sasvim drugo značenje. Svaki par koji namerava da se venča nada se da će njihova veza biti trajna i uspešna. Neki ljudi veruju da je za sreću potrebna mala pomoć, zbog čega obraćaju pažnju na razna sujeverja i predznake vezane za venčanje .
Komentari(0)