OVO JE RAZLOG ZAŠTO JE DUŠAN KOVAČEVIĆ NAPISAO MARATONCE: Obračun sa VLAŠĆU predstavio je kao POGREBNO PREDUZEĆE
"Maratonci trče počasni krug" - crnohumorna filmska komedija iz 1982. koju je režirao Slobodan Šijan, zapravo je drama Dušana Kovačevića iz njegovih studentskih dana

Na svojoj drugoj godini studija dramaturgije Dušan Kovačević piše svoju prvu dramu "Maratonci trče počansi krug". Kasnije je pretvara u scenario za istoimeni film koji predstavlja remek delo naše kinematografije.
Naime, podstaknut ukidanjem stipendije za svoje studije, napisao je dramu "Maratonci trče počasni krug". Uplašen za finansijsku izvesnost nastavka obrazovanja, obračunao se sa tadašnjom vlašću koju je u svom delu predstavio kao pogrebno preduzeće. Radnja drame smeštena je u veme komunizma, početkom sedamdesetih godina dvadesetog veka. U njoj je satirično predstavjena komunistička ideologija. Kovačević je na kraju uspešno diplomirao, a diplomski rad mu je bio "Radovan III".
Autora je tadašnja vlast podsećala na pogrebno preduzeće. Svi su na vlasti bili doživotno i nije bilo naznake kad će otići. Nakon smrti Pantelije (koji navodno predstavlja Tita), osnivača pogrebnog preduzeća "Dugo konačište", naslednici kreću u borbu oko podele imovine. Kovačević na kraju filma na simboličan način predviđa raspad Jugoslavije, što će se godinama kasnije obistiniti.
Možda vas zanima:

KULTNI FILM MARATONCI Priča o Mačvaninu i pesmi iz prvog ĐENKINOG ton filma!
Pesmom Milana Timotića Bate, Srbina o kome malo znamo, dramski pisac Dušan Kovačević i reditelj Slobodan Šijan su želeli da kroz parodiju „Maratonci trče počasni krug“, odškrinu vrata jednog novog sveta.

Nisu pričali 30 godina: Bora Todorović i Seka Sablić posvađali se zbog ove kultne scene iz “Maratonaca” (FOTO)
U glumačkim krugovima se, navodno, priča da se Bora “prepustio situaciji” i dopustio sebi nešto što nije bilo predviđeno scenariom

On je za TV Beograd napisao i seriju "Maratonci" koja, međutim, nikada nije snimljena.
"Dešavale su se neke čudne stvari, koje su bile pod uticajem politike. Negde 1977. godine mi je naručena serija po motivima komada. Potpisao sam ugovor za ozbiljne pare. Nikada nisam dobio odgovor šta je s tom serijom, a saznao sam da su izgubili i dva primerka teksta koja sam predao. Od nje nema ni traga, ni glasa", rekao je Kovačević.
Slično se ponovilo i kada je radio čuveni film, koji je jedva snimljen.
"Kad sam predao scenario za film, u tadašnjem Centar filmu su zahtevali da radnja ne bude stavljena u 1972. već pre rata. Prihvatio sam taj kompromis. A Šijana sam zamolio da se u film pusti ubistvo i sahrana Aleksandra Karađorđevića, što nikad nije emitovano. Bilo je to deo prošlosti", ispričao je pisac.
Sve drame obiluju nadrealističkim humorom. Prevođene su, nagrađivane i igrane u većini jugoslovenskih pozorišnih kuća.
Pre filma igrana je drama u Ateljeu 212, gde je Kovačević debitovao sa ovim ostvarenjem 1973.
U skorije je vreme drama opet postavljena, ovog puta u Zvezdara teatru 2013. u ženskoj podeli uloga.
Pored filma i ovih predstava 2008. godine je napravljen istoimeni mjuzikl u Pozorištu na Terazijama.
Maratonci će se još jednom vratiti na veliko platno 2018. kao četvrti film koji će biti prikazan u okviru projekta Vip Kinoteka, usmerenog na očuvanje kapitalnih dela domaće filmske produkcije, kroz digitalnu restauraciju. Ovo će još jednom Kovačevica utvrditi u krug naših najvećih dramskih pisaca i scenarista.

Noga ovih ljudi ne sme da kroči na Ostrog: Ova pravila ni za živu glavu ne treba kršiti
Poseta ovom manastiru, smeštenom visoko u steni, nije klasično putovanje, već predstavlja duhovnu avanturu, a za svakog vernika, to je pravo hodočašće.

Milica je sa 20 godina abortirala i nikom ništa nije rekla: A onda joj se jednog dana javio Sveti Vasilije Ostroški, posle toga nikad više nije bila ista
Milica je doživela pravo čudo na Ostrogu, posle toga više nikad nije bila ista

Otac Srpkinje počinio strašan greh, ona pitala popa da li se gresi prenose na pokolenja: Evo do kog kolena se nasleđuje
"Silno me interesuje koliko mi, kao potomci svojih upokojenih srodnika snosimo odgovornost za njihov greh?", ovim rečima se srpskom svešteniku obratila jedna žena. Ona je detaljno objasnila kakav greh je počinio njen otac i plaši se da li i do kog kolena posledice greha trpi potomstvo.

Zorici su birali sliku za spomenik, a onda je otišla u manastir Tumane: Prišla sam igumanu Dimitriju, a on mi rekao 4 reči i život dobija smisao
Autosugestija, vera ili zvanična medicina?

Otac Predrag otkrio zašto danas brakovi lako pucaju: Za sve krivi muškarci koji prave 1 grešku, a sve se vidi pre braka
Odnos između muškarca i žene oduvek je bio izvor raznovrsnih tema za diskusiju, označen kao jedan od najkompleksnijih aspekata ljudskih odnosa.
Komentari(0)