LIČI NA KOROV, A KOŠTA PAPRENO Uzgoj ove biljke je moguć u Srbiji, kilogram na pijaci je 2.000 dinara (FOTO)
Čuvene sorte koje se kod nas gaje su riga i koltivata.
Rukola, biljka peperastog ukusa, često se koristi za pripremu salata a pored odličnog ukusa ima i veliku količinu vitamina. U našoj zemlji sve je popularnija upotreba u ishrani a proizvođači je češće sade zbog visoke cene.
Možda vas zanima:
Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
Možda vas zanima:
Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
Možda vas zanima:
Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
Rukola se uzgaja zbog svojih veoma hranjivih listova,a njen uzgoj nije uopšte komplikovan ukoliko joj se obezbedi ono što ona zahteva. Čuvene sorte koje se kod nas gaje su riga i koltivata.
Kao i većina zelenog lisnatog povrća, tako i rukola može direktno da se seje u zemlju. Kao i kod većine baštenskih biljaka tajna uspešnog uzgoja leži u tome šta se uradi pre nego se poseje seme ove biljke. Rukola najbolje uspeva na dobro dreniranom zemljištu ali voli puno vlage, tako da zahteva često zalivanje. Nije zahtevna što se tiče tipa zemljišta ali se savetuje da se izbegnu lako peskovita i srednje teška zemljišta. Ovoj biljci odgovaraju zemljišta pH 6-6,5. Iz tog razloga potrebnno je predsetveno đubrenje sa 60-80 kg/ha azota, 60-80 kg/ha fosfora i 100-120 kg/ha kalijuma.
Na pijaci kilo 2.000 dinara
Proizvođači koji se u Srbiji odluče da sade rukolu, imaće jednu od najvećih zarada u poljoprivredi, pokazuju podaci. Osim što dostiže cenu od 2.000 dinara po kilogramu na pijacama, od prodaje rukole godišnje može da se zaradi više od tri miliona dinara po hektaru, pokazali su podaci Privredne komore Vojvodine.
Isplati li se? Ovo je računica za ulaganje
Da bi se ovaj posao započeo, maksimalna ulaganja koja su potrebna iznose između 12.000 i 15.000 evra po hektaru, što se isplati za godinu dana. Prinos onda iznosi 20.000 kilograma, objavio je Mondo.
Ovo bi trebalo obaviti čim zemljište bude spremno za obradu u proleće ili još bolje priprema zemljišta u jesen. Osnovna obrada se izvodi na dubinu 20-tak cm, a naročito treba obratiti pažnju na površinsku pripremu– budući da se ova povrtarska kultura seje direktno iz semena, koje je veoma sitno.
Rukola je biljna kultura koja voli hladno vreme i otporna je na mraz. Zahvaljujući tome može se uspešno uzgajati čitave godine. Sve što je potrebno za njenu setvu su dnevne temperature iznad 4 stepena C. Raste najbolje na sunčanom mestu, a toleriše i hladovinu naročito kada nastupe letnje temperature.
Ukoliko nastupe visoke temperature potrebno je obezbediti zasenu, inače će imati listove lošijeg ukusa. Od setve do berbe treba da prođe oko četiri nedelje. Seme treba posejati na dubinu od 0,6-1 cm i sa razmakom između redova 15-30 cm, a između biljki u redu treba da bude 5-10 cm. Za jedan hektar potrebno je 1,5-2 kg semena.
Mladi krompir trenutno najtraženiji
Na Veletržnici u toku prethodne nedelje najviše se kupovala šargarepa, a zatim jabuka, kupus, zelena salata, krompir i crni luk. Sve više raste promet mladog povrća, pa je tako povećana prodaja mladog kupusa za 15 odsto.
U odnosu na prethodni periodu, mladi krompir je zabeležio 30 odsto veći promet. Ovo povrće na Veletržnicu stiže iz Leskovca, Šapca i Pančeva cena se kreće od 250 do 300 dinara po kilogramu, pišu Novosti.
Nega se sastoji na međurednoj obradi i redovnom navodnjavanju. Kada prođe mesec i po do dva od setve, počinje berba. Čupaju se lisne rozete, a nakon toga na istim mestu rukola će nastaviti da raste i posle nekog vremena se opet bere.
Prinos rukole po hektaru je 20.000 kg. Rukola ima malo kalorija pa predstavlja idealnu namirnicu za one koji vode računa o ishrani. Sadrži znatne količine vitamina A, K i C, kalcijum, gvožđe, magnezijum. Dobra je za zdravlje očiju, reguliše krvni pritisak i zdrava je hrana za srce i uništava kancerogene materije u organizmu.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
NAPRAVITE SAMI Prelepa mirisna ETERIČNA ULJA iz domaće radinosti
Za sve vas koji volite projekte koje same možete da napravite kod kuće, ovaj će vam se posebno dopasti.
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Komentari(0)