Većina je rado jede, a ne znaju da je uspešan predator: Na koji način bukovača ubija svoj plen?
Mnogi ne znaju da je bukovača jedna od retkih mesojednih gljiva.

Bukovača je jestiva gljiva iz porodice Polyporaceae. Može se naći u gotovo svim umerenim i suptropskim šumama, na panjevima ili listopadnom drveću. Interesantan podatak je da je prvi put kultivisana u Nemačkoj, za vreme Prvog svetskog rata. A do danas je ostala popularna namirnica, dok se u japanskoj i kineskoj kuhinji smatra delikatesom. Ali ono što malo njih zna jeste da je ona jedna od retkih mesojednih gljiva.
Šta ovo znači?
To znači da se ova gljiva hrani valjskastim crvima i to tako što ih prethodno ubija nervnim gasom. Mišljenje naučnika je da ovo radi zato što od drveća i trulih stabala na kojima živi, ne dobija puno proteina koji su joj potrebni. Stoga, je razvila posebnu taktiku preživljavanja koja podrazumeva upotrebu loptica na hifama iz kojih se luči mala količina otrova koji paralizuje crve.
Za svega par minuta od "napada" žrtva će biti mrtva, a filament gljive će nakon toga početi da prodire u njen trup kako bi rastvorio tkiva, i sakupio hranljive materije. Jedna novija studija koja je uspela i da utvrdi kako one u stvari koriste nervni gas tipa 3-oktanon, ali i da je njegova uspešnost u ubijanju nematoda toliko velika, da sada čak razmatraju i upotrebu spomenutog gasa u zaštiti biljaka od štetočina.
Međutim, njenenim super-moćima ovde nije kraj, jer neke druge studije ukazuju da ona može da pomogne i u prečišćavanju zemljišta zagađenog dizel uljem, kao i da razgradi okso-biorazgradive kese.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.
BONUS VIDEO:

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)