NJEGOVO IME BILO JE ZABRANJENO Učitelj pod kišom metaka 1944. godine uspeo da deminira ovaj most u Beogradu i poremeti planove Nemcima

Jovan Kragović

14:14

Zanimljivosti 0

Duh slobode osetio se u vazduhu tog oktobra 1944. godine.

NJEGOVO IME BILO JE ZABRANJENO Učitelj pod kišom metaka 1944. godine uspeo da deminira ovaj most u Beogradu i poremeti planove Nemcima
Printscreen

 

Miladin Mišo Zarić rođen je 1889. godine, u selu pored Kosjerića. Posle završenog osnovnog školovanja, napušta Zlatibor i upisuje Bogoslovski fakultet u Prizrenu. Studije bogoslovije nije završio zbog neslaganja za profesorima. U to vreme izbijaju Balkanski ratovi u kojima učestvuje kao rezervni oficir.

Svoju vojničku karijeru nastaviće i u Prvom svetskom ratu, kada sa srpskom vojskom prolazi Albansku golgotu. Za svoje zasluge i iskazanu hrabrost u ratovima na svojim grudima ponosno je nosio zlatni i srebrni Orden za hrabrost Miloš Obilić, Krst kralja Petra prvog i Albansku spomenicu.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Između dva rata, zaposlio se u prosveti. Kao učitelj radio je u Kovilju i Užicu, a zatim je bio upravnik škole u rodnom Kosjeriću. Drugi svetski rat dočekao je u Beogradu, gde je radko kao učitelj u Osnovnoj školi „Janko Veselinović“ na Dorćolu.

NJEGOVO IME BILO JE ZABRANJENO Učitelj pod kišom metaka 1944. godine uspeo da deminira ovaj most u Beogradu i poremeti planove Nemcima Printscreen
 

Njegovo ime nije smelo da se pomene ni u serijalu „Povratak otpisanih“, a ovaj veliki čovek i heroj je zbog ideoloških zabluda gurnuti u zaborav.

 

Oktobra 1944. godine jugoslovenske i crvenoarmejske snage zatvarale su krug oko Beograda. U bombardovanjima i miniraju  prethodnih godina stradali su gotovo svi mostovi na Savi koji povezivali centralnu Srbiju sa Sremom. Jedini preostali bio je Stari savski most u Beogradu. Suočeni sa izvesnim porazom, Nemci su tih poslednjih dana oktobra više puta pokušali da izvrše miniranje mosta, ali bezuspešno.

U jutro 20. oktobra, dok su prve oslobodilačke jedinice oslobađale ulicu po ulicu Beograda, sve to je sa svog prozora u Karađorđevoj ulici 69 posmatrao Miladin Zarić. Nekoliko dana pre oslobođenja primetio je neobičnu aktivnost oko mosta. Setio se Zarić svog vojevanja u ratovima i kako je onomad deminirao most na reci Šemici kod Bitolja. Naslutio je da je most miniran i spreman za dizanje u vazduh. Ostalo mu je samo da sačeka pravi trenutak.

NJEGOVO IME BILO JE ZABRANJENO Učitelj pod kišom metaka 1944. godine uspeo da deminira ovaj most u Beogradu i poremeti planove Nemcima Shutterstock
 

 

Kada su poslenje okupatorske jedinice počele da se približavaju mostu, znao je šta se sprema. Pod kišom metaka i granata izašao je iz stana, pretrčao ulicu, gotovo neopaženo se provukao do mosta i presekao provodnike, ugasivši tako već upaljene fitilje koji su goreli da podignu Savski most u vazduh.

Pukom srećom i vođen Božijom rukom, nije ubijen, a njegova porodica mogla je dugi niz godina da prepričava podvig svog voljenog ukućanina.

Beograd je oslobođen tog 20. oktobra, nakon 1.287 dana nemačke okupacije.

 

knez mihailo

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin

Zanimljivosti

17:00

2 april, 2025

Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Komentari(0)

Loading