BOJ ZA PONOS Cela Evropa brujala je o nama (VIDEO)
Pošto je na Skupštini ustaničkih starešina u Smederevu krajem 1805. godine, obznanjeno da će se ustanak proširi na sve susedne turske oblasti i da se među ustanike primaju izbeglice iz okolnih neoslobođenih oblasti, početkom 1806. godine, po Karađorđevom naređenju, u Deligradu je izgrađeno ustaničko utvrđenje radi odbrane južnog moravskog pravca.

Deligradsko utvrđenje nalazilo se na pola puta između Aleksinca i Ražnja, na ulazu u Đuniski tesnac, između Drenovačkog potoka i Morave, kuda je prolazio Carigradski drum.
U početku je bio podignut samo jedan šanac, da bi ih na kraju bilo devet oko vešto raspoređenjih zemljanih utvrđenja, od četiri bastiona za topove i dve gvozdene kapije. Sva utvrđenja su bila dobro snabdevena hranom, vodom, municijom i četiri topa skinuta sa Smederevske tvrđave, tako da su mogla dugo da opstanu u opsadi.
Ovo utvrđenje je bilo ogromna prepreka turskom nadiranju niz Moravu i neprijatelj je to znao. Zato je Ibrahim-paša, komandant turske vojske, 16. juna 1806. godine naredio napad na Deligrad.
Boj za ponos
Oko 6.000 Turaka sukobilo se sa 5.000 ustanika pod komandom Petra Dobrinjca. Borbe su vođene nekoliko nedelja, ali su i rovovi i srpski borci izdržali.
Početkom septembra u pomoć im je konačno stigao odred vojske pod komandom Stanoja Glavaša. Do kraja boja je ratovalo 55.000 turskih vojnika protiv 37.000 srpskih boraca.
Ojačani, Srbi su uspeli da probiju blokadu i nateraju tursku vojsku na povlačenje ka Aleksincu. Posle ove pobede, srpski ustanici su krenuli u protivofanzivu. Od tog sudbonosnog dana i veličanstvene pobede prošlo je tačno 213 godina.
Printscreen
Ova pobeda Karađorđevih ustanika nadaleko je ođeknula. Narod koji je do tog trenutka dobar deo Evrope smatrao varvarskim i imao malo razumevanja za njegovu želju za slobodnom pobedio je moćnu osmanlijsku vojsku i organizovano nastavljao otpor.
Velika borba srpskog naroda za konačno oslobađanje od turske vlasti tako je počela. Neprijatelji su shvatili da sa Srbima neće biti lako. Evropske sile da se na ovu balkansku zemlju, koliko god mala bila, ipak može računati.

KAKO JE SVETI PORFIRIJE UVERIO NEVERNIKA DA BOG POSTOJI? Njegove reči ga naterale da se zamisli "Dete, AKO NE ZNAŠ ni šta je..."
Prepodobni starac Porfirije rođen je 1906. godine u selu Sveti Jovan na ostrvu Evija. Još u nižim razredima je pokazao interesovanje ka monaštvu, a njegov doprinos je bio veliki.

ZAŠTO JE SVETA GORA ZABRANJENA ZA ŽENE I KOJE SRPKINJE SU JE POSETILE: Kazna za kršenje zabrane je SUROVA, a ovo je razlog za to
Poznato je svima da na Svetu Goru i u manastir Hilandar ne smeju da idu žene. Ipak, malo je poznat razlog koji stoji iza ove zabrane. Postoji legenda koja rasvetljava čitav slučaj, ali i svetovno objašnjenje.

Tajna srpskog Notr Dama: Najvoljenija svetiteljka kod Srba na fresci prikazana obnaženih grudi, a oko crkve nalazi se 70 grobova
Crkva Presvete Bogorodice izgrađena je u prvoj polovini 14. veka, ali je njen ktitor nepoznat. Na osnovu ktitorske kompozicije zna se da je crkvu podigao Mihailo, a srpski istraživači misle da je crkvica zadužbina Mihaila Anđelovića, velikog vojvode despota Lazara Brankovića.

ISKOPAN NEVEROVATAN PRIMERAK Mineral pronađen u Srbiji dobio ime po čuvenom srpskom vladaru Milošu Obrenoviću!
Novopronađeni mineral nazvao "milošin" u kneževu čast!

PRVA SRPKINJA SA LETAČKOM DOZVOLOM Zapisi komisije pred kojom je polagala svedoče da je ona bila najbolja u svojoj klasi
Prva je žena sa pilotskom dozvolom u Kraljevini Jugoslaviji.
Komentari(0)