Zašto su banane u marketima ponekad MOKRE
Da li ste ikada primetili da su neke banane u trgovini vlažne? Možda ste pomislili da je to deo skladištenog procesa ili da su upravo isporučene. No, taj sitni detalj mogao bi da znači puno više nego što mislite. Da li je reč samo o kondenzaciji ili nečemu što nikako ne želite na svom tanjiru?

Banane spadaju među najpopularnije voće, ali retko ih temeljno pregledamo pre kupovine. Pogledamo boju, proverimo čvrstoću, možda ih i pomirišemo. Ali koliko pažnje posvećujemo samoj površini kore? Verovatno premalo.
Mokre banane mogu da znače više stvari, ali ključno je pitanje – odakle dolazi ta vlaga? U nekim slučajevima reč je o običnoj kondenzaciji. Banane skladištene na hladnom mogu da nakupe kapljice vode kad se premeste u toplije okruženje – što je potpuno normalno.
Međutim, problem nastaje ako su banane prethodno oprane, poprskane vodom kako bi izgledale svežije ili, još gore, ako vlaga dolazi iz pukotine iz koje curi sok. Takve banane mogu da budu magnet za bakterije i plesan. Ono što izgleda kao obična kap vode može da skriva mnogo više.
Kad bismo mikroskopski analizirali vlažnu bananu, možda više nikada ne bismo poželeli da je pojedemo. Vlažna površina idealno je okruženje za razmnožavanje bakterija koje mogu da uzrokuju smetnje u varenju, a plesan može neopaženo da prodre u koru i utiče na unutrašnjost voća.
Tu su i pesticidi. Ako je banana vlažna zbog nepravilnog pranja, moguće je da su na njenoj površini ostale hemikalije koje se inače ispiraju. A budimo iskreni – niko ne želi da unosi ostatke pesticida u organizam.
Još je veći problem što mokre banane kontaminiraju sve što dotaknete. Zamislite da ih donesete kući, uzmete nešto drugo istim rukama i nesvesno prenesete mikrobe i hemikalije na ostale namirnice.
Kako izbeći loš odabir?
Najbolja obrana je – posmatranje. Ne morate biti stručnjak, samo malo pažljiviji kupac. Sledeći put kad birate banane, zastanite na trenutak. Dodirnite koru – ako je suva i čvrsta, verovatno je sve u redu. Ako je mekana, ljepljiva ili vlažna bez očitog razloga, možda bi trebalo da potražite drugo voće.
I još jedan savet – nikada ne perite banane čim ih donesete kući, osim ako ne planirate odmah da ih osušite. U suprotnom, stvorićete uslove koje zapravo želite da izbegnete.
City magazine

Evo kako da se ponašate ukoliko se sretnete sa medvedom: Jedan postupak može biti koban
Brojnost populacije u samom nacionalnom parku Tara je oko 60-70 medveda, ali procena je da u Srbiji ima oko 120 jedinki

Negovala bolesnog muža, a bila ljubavnica srpskom kralju koji je pravio najveće skandale: Kad je izgustirao, zaveo njenu sestru i terao je da ostavi muža i decu
Malo ko zna da su Milan Obrenović i Dženi Džerom imali romansu koja se burno završila, te je čuveni Srbin zaveo i njenu sestru u koju je bio zaljubljen do ušiju!

PRIČA SE DA JE SLOBODAN MILOŠEVIĆ IMAO AFERU S ČUVENOM SRPSKOM GLUMICOM: Mira nije slutila šta joj rade iza leđa u hotelu
Ljubav Slobodana Miloševića i Mirjane Marković bila je poput neoborive tvrđave, iako je mnogo puta pokušano da se obori.

Iguman Petar otkrio ko su beli monasi u Srbiji i kako žive! Ne prihvataju 3 zaveta, a veliki greh prave ako ne...
U širem smislu, beli monasi i monahinje su izvan svete tajne braka i svete tajne monaštva

3 reči Patrijarha Pavla koje su otvorile oči majci čiji se sin ubio: Preklinjala ga da održi opelo njenom mrtvom detetu, evo šta joj je on rekao
Patrijarh Pavle nije bio sam naš duhovni vođa, bio je čovek velike i životne mudrosti, a ovu lekciju mora da nauči svako od nas
Komentari(0)