ZABORAVLJENA BEOGRADSKA OPŠTINA Ime duguje staroslovenskom jeziku i obližnjem izvoru

Aleksandar Stanojevic

17:00

Zanimljivosti 0

Beograd od 1956. ima sedamnaest opština, koje su krštene po legendama, poznatim ličnostima, geografskom položaju, pa i kafanama.

ZABORAVLJENA BEOGRADSKA OPŠTINA Ime duguje staroslovenskom jeziku i obližnjem izvoru
Shutterstock

 

– Ova opština dobila je ime po staroj slovenskoj reči, koja u prevodu znači „izvor“ ili „voda koja se obrušava“. Na njenoj teritoriji nalazi se i izvor zvani Sopot, pored kojeg je 1823, po nalogu kneza Miloša Obrenovića, napravljena mehana „Šindralija“. Sedam godina kasnije, knez je zapovedio da se oko kafane napravi i nekoliko koliba za prenoćište, kako bi ljudi koji putuju do Beograda imali gde da se odmore. I tako je postepenom gradnjom nastalo naselje – priča za „Alo!“ licencirani turistički vodič Ljubiša Đorđev i napominje da je na mestu gde su nekada bile kolibe danas zgrada Skupštine opštine.

Printscreen youtube

U blizini Sopota nalazi mesto Nemenikuće, koje važi za jedan od najlepših u ovom kraju.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

– Prolazeći ovuda, knez Miloš video je selo koje su Turci u potpunosti spalili i izgovorio reči: „Nema ni kuće“. Tako je ono, navodno, i dobilo ime – kaže Đorđev.

Smatra se da je crkva u Nemenikuću zapravo mesto gde je Arsenije Čarnojević poslednji put s ove strane Save pričestio Srbe, tokom Velike seobe. Njegov brat Jovan ostao je u ovom selu i danas svi Jovanovići u kraju potiču od njega.

Ime Sopot prvi put je pismeno zabeleženo početkom 19. veka, kada je pod tim nazivom upisano u „Langerovoj karti“, kao zasebno selo pored Ropočeva, ističe naš sagovornik. Takođe, Sopot se pominje kao mesto 1832. u pismu turijskog kapetana Nikole Katića, upućenom knezu Milošu. Tu se prenosi molba tri sela turijske kapetanije za pomoć pri izgradnji crkve u kolubarskom delu Šumadije, koju je knez odobrio.

– Kraljevim ukazom 1893. mesto je proglašeno za varošicu, a 12 godina kasnije, odnosno, oktobra 1905, osnovana je opština varošice Sopot. Ovu odluku odobrila je Skupština kraljevine Srbije, a ozakonio ju je kralj Petar Prvi Karađorđević – ističe Ljubiša Đorđev.

knez mihailo

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin

Zanimljivosti

17:00

2 april, 2025

Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Komentari(0)

Loading