SRPSKO UPORIŠTE U ČIKAGU Grad koji je poznat po srpskom stanovništvu i pravoslavnim manastirima
Srpski emigranti su prvi put došli u region Čikaga zajedno sa hiljadama drugih imigranata iz južne i istočne Evrope, u periodu između 1880. i 1910. godine. Ubrzani razvoj teške industrije u regionu zahtevao je novu radnu snagu.

Većina srpskih imigranata u Sjedinjenim Državama i na području Čikaga nije došla iz same Srbije, već iz delova tadašnje Austro-Ugarske, uglavnom Hrvatske, Slavonije i Vojvodine. Većinu ranih imigranata činili su poljoprivrednici, dok su novinari, advokati, nastavnici i sveštenici činili manji deo ove imigracije.

GENETIKA IMA NEOBIČAN RAZLOG: Zašto bebe "gube" plave oči?
Mnogi roditelji ostaju zatečeni kada plave oči njihove bebe pređu u tamnije nijanse.

Devee rečenica koje nikad ne treba da izgovorite dragim ljudima
Pazite šta govorite, neke reči znaju da zabole

Antonio napustio južnu Italiju, zbog Dušice se preselio u Šumadiju pa krstio i dobio ime Stefan: Nesvakidašnja ljubavna priča dvoje mladih - sada se zajedno bave seoskim turizmom
Da ljubav zaista nema granice na svom ličnom primeru pokazao je mladi Italijan Antonio, koji je zbog jedne Dušice promenio život, zemlju, pa čak i veru. Prešao je u pravoslavlje, krstio se i čak dobio i kršteno ime Sefan. Menjao je južnu Italiju za živopisnu Šumadiju.

"TO DUŠA NJEGOVA MIRA NEMA, PA MENE GONI": Da li je PROKLESTVO stiglo KARAĐORĐEVE UBICE? Malo ko zna JEZIVU PRIČU
Savremenici beleže da je u konaku kneza Miloša, koji se nalazio na mestu današnje Patrijaršije, jedno vreme boravila voždova glava

Priča o "šokačkim divanima": Kako se nekad provodilo vreme uz muziku i druženje u Vojvodini
U Vojvodini, bogatoj tradiciji i specifičnom načinu života, postoji jedan gotovo zaboravljeni običaj poznat kao „šokački divani“. Ovi divani bili su posebni trenuci opuštanja, druženja i zabave, najčešće uz zvuke tamburice, pesmu i priču koja je spajala ljude u neraskidivo prijateljstvo.
Komentari(0)