POSAĐENO 372 AUTOHTONIH VRSTA Umesto zagađenog vazduha grad na Moravi dobija prirodnu fabriku kiseonika
U okviru projekta „Zeleni pojas Čačka”, u rubnim zonama grada, na pet lokacija, u prethodnih nekoliko dana posađena su 372 nova stabla autohtonih vrsta drveća.

Realizacija projekta „Zeleni pojas Čačka“, započela je sadnjom 82 autohtone sadnice četinara (30) i lišćara (52) na uglu Bulevara Vuka Karadzića i Svetogorske ulice, koja će unaprediti urbanu klimu i povećati zelene površine.
Akcija je nastavljena sadnjom autohtonih vrsta lišćara (19) i četinara (8) po u ulici Danice Marković, gde je posađeno ukupno 27 stabala, a sadnja se nastavila i u ulici Slavka Krupeža u koju se „uliva” Bulevar Tanaska Rajića, razdvaja stambene objekte i prugu koja prolazi uz samu ulicu.
Možda vas zanima:

Čudo prirode i ogromni džin: Najveći orah na Balkanu raste u Ljubić polju, Momir ga posadio pre 36 godina
Uložio mnogo truda i rada kako bi od njega nastao pravi gorosatas

KESTEN IZ ESTONIJE BOR IZ GRČKE Stefan je odlučio da napravi sopstvenu fabrku kiseonika i u tome uspeo
Stefan Drljača iz Čačka odlučio je sam da napravi svoju fabriku kiseonika i pre šest godina posadio je šumu u selu Dučalovići podno planine Ovčar.
Možda vas zanima:

Čudo prirode i ogromni džin: Najveći orah na Balkanu raste u Ljubić polju, Momir ga posadio pre 36 godina
Uložio mnogo truda i rada kako bi od njega nastao pravi gorosatas

KESTEN IZ ESTONIJE BOR IZ GRČKE Stefan je odlučio da napravi sopstvenu fabrku kiseonika i u tome uspeo
Stefan Drljača iz Čačka odlučio je sam da napravi svoju fabriku kiseonika i pre šest godina posadio je šumu u selu Dučalovići podno planine Ovčar.
Između se nalazi degradirani prostor površine 56 ari i 65 metara kvadratnih. Pošumljavanje ove površine pre svega ima za cilj razgraničenje pruge i stambenih objekata u smislu sigurnosti stanovništva, smanjenje buke, da obezbedi rezerve otvorenih prostora i ustanovi pojas otvorenog područja, sačuva regulaciju i specifični karakter lokaliteta. Zasađeno je 27 autohtonih sadnica četinara i lišćara .
Akcija „Zeleni pojas Čačka” obuhvatila je i „MZ Park” i to lokaciju koja se nalazi na uglu ulice Svetog Save i Bulevara Vuka Karadzića gde su izgrađeni objekti – zgrade, oko kojih je ostao degradiran i neuređen prostor pored vrlo frekventnih saobraćajnica, površine od 55 ari i 53 metra kvadratna. Pošumljavanje ove površine ima za cilja smanjenje degradiranih površina, očuvanje i unapređenje prirodnih predela u blizini stanovanja i smanjenje efekta buke i aerozagađenja u stambenoj zoni. Zasađeno je ukupno 38 autohtonih vrsta četinara (15) i lišćara (23).
Projekat „Zeleni pojas Čačka” realizovan je kao deo sporazuma Grada Čačka i Ministarstva zaštite životne sredine, vrednost projekta je 4, 5 miliona dinara od kojih je 1, 2 miliona opredelila lokalna samouprava.
(Izvor: Rina.rs)

Surovo ga mučili, ali on nije hteo da se odrekne Boga: Sveti Đorđe bio je zaštitnik Nemanjića, a njegova šaka i kosa nalaze se u ovoj srpskoj crkvi
Prikaz Svetog Đorđa kao konjanika koji kopljem probija aždaju jedan je od njegovih najčešćih predstava u hrišćanskoj ikonografiji. Aždaja na ikoni predstavlja mnogobožačku silu koja je "proždirala" brojne nevine hrišćane, a kojoj je Sveti Đorđe mučeničkom smrću zadao smrtni udarac.

POSTOJE 4 SVETE PETKE: Samo jedna od njih je zaštitnica žena svih vera i nacija, Srbi JE OBOŽAVAJU I SLAVE, a evo KO SU OSTALE 3
Sveta Petka uživa veliko poštovanije u našem narodu, a posebno je poštovana među ženama.

ČUVENOG SRPSKOG PISCA ZATVORILI U LUDNICU Verovao je da je zdrav, a na večni počinak je ispraćen u crvenim papučama i šajkači
Petar Kočić rođen je 1877. u selu Stričići, kod Banje Luke. Osnovnu školu je pohađao u manastiru Gomionica gde mu je otac, zakaluđerivši se kao udovac, bio iguman. Upravo te prve godine u mnogome su odredile Petrov ceo život – pripadao je generaciji srpskih intelektualaca koja se mnogo borila za svoje ideale, ali i mnogo zbog toga stradala.

SRBI DELE IME SA JOŠ JEDNIM NARODOM U EVROPI Jedno od najstarijih i najarhaičnijih u slovenskom svetu
Značenje imena Srbi potiče još iz naše prapostojbine

PRVA ŽENA LEKAR U SRBIJI Jedno od najboljih svedočanstava o tome kako su žene u Srbiji bile tretirane u 19. veku
Draga Ljočić je rođena u Šapcu 22. februara 1855. godine. Bila je prva srpska lekarka, feministkinja i pripadnica pokreta za jednako pravo glasa muškaraca i žena.
Komentari(0)