LEGENDARNI SRPSKI MAČ Jedno od najubojitijih oružja viteškog doba u Evropi, izuzetno cenjen i oružje srpskih vitezova
Mač ovakvog tipa je izmišljen u srednjevekovnoj Srbiji, koju su naši sveti vladari Nemanjići pretvorili u ekonomsku i vojnu supersilu.

Srpski mač je pravi viteški dvoručnjak čije su osnovne specifičnosti dvoseklo sečivo, četvrtasta jabuka i nakrsnica izvijena u obliku latiničnog slova „S“, koji se odmah pokazao kao vrlo uspešan u praksi. To mu je bila najbolja preporuka da postane tražen daleko izvan granica tadašnje Srbije.
Istraživanja ukazuju da je ovakav mač počeo da se kuje u Srpskom carstvu još za vreme cara Dušana. Kasnije se u izvorima iz 15. i 16. veka pominje kao „spade schiavonesche“ i u to vreme se proizvodi u Veneciji. Međutim, prema izvorima iz Dubrovačkog arhiva, prvo pominjanje ovog mača nalazimo u testamentu tada najvećeg dubrovačkog kovača Dobriča Bunisalića iz 1391. godine. Dobrič u svojoj zaostavštini pominje „dva mača skjavoneska“ tj. srpska, jer se u Dubrovniku, tokom srednjeg veka, izraz „Sklavonia“ označavao isključivo srednjovekovnu Srbiju.
Možda vas zanima:
DUŠAN SILNI BIO JE JAK KAO ČELIK I ZDRAV KAO DREN: Imao je poseban jelovnik, a OVA 3 specijaliteta je obožavao
Jelovnik Cara Dušana bio je poseban, a ono što se jelo na srpskom dvoru, služi se i danas.

OTKRIVENA FRESKA CARA DUŠANA, TAJNA ČUVANA DUŽE OD 100 GODINA! Otkrivamo gde se nalazi i ko je pokušao da je sakrije
Otkrivena je freska cara Dušana sa porodicom, skrivana duže od stotinu godina. Evo gde se nalazi, čak je i Nušić pisao o njoj!
Možda vas zanima:
DUŠAN SILNI BIO JE JAK KAO ČELIK I ZDRAV KAO DREN: Imao je poseban jelovnik, a OVA 3 specijaliteta je obožavao
Jelovnik Cara Dušana bio je poseban, a ono što se jelo na srpskom dvoru, služi se i danas.

OTKRIVENA FRESKA CARA DUŠANA, TAJNA ČUVANA DUŽE OD 100 GODINA! Otkrivamo gde se nalazi i ko je pokušao da je sakrije
Otkrivena je freska cara Dušana sa porodicom, skrivana duže od stotinu godina. Evo gde se nalazi, čak je i Nušić pisao o njoj!
Takođe, najstariji primerci ovog mača nisu pronađeni u Dubrovniku, Veneciji ili bilo gde drugde u Evropi, već su pronađeni u Srbiji.
Najstariji primerci srpskog mača datiraju iz druge polovine 14. veka. Bilo je potrebno da protekne određeno vreme od kada je počela masovna proizvodnja ovih mačeva, dok nisu postali dovoljno poznati i dobili svoje ime koje je stiglo u Dubrovnik i koje je zabeleženo 1391. godine. Sa priličnom sigurnošću se može tvrditi da je srpski mač bio u upotrebi u srpskoj vojsci i pre Maričke i Kosovske bitke.

printscreen facebook
Ovo oružje se pokazalo kao izuzetno efikasno u borbi protiv sablje, kakve su imali turski osvajači. Zato se popularnost srpskog mača širila najviše tamo gde se koristio protiv tadašnjih turskih sablji. U Mađarskoj, tokom 15. veka počinje masovna proizvodnja srpskog mača, koja potiče od srpskih majstora-kovača, koji se sklanjaju na sever od turskih pohoda.
Srpska vojska je u vreme cara Dušana unosila mnoge novine u svoju ratnu taktiku, veštinu, izradu i upotrebu oružja, što se pokazalo izuzetno efikasnim. Uz srpski mač, razvijao se poseban sistem ratovanja koji je podrazumevao postojanje teško oklopljene konjice, a sa taktičke strane, u bojevima se išlo na to da takva konjica juriša na glavnokomandujućeg vladara koji napada srpsku vojsku, pa su tako u bojevima sa Srbima glave gubili jedan bugarski car, turski sultan itd.
Nakon iznenadne smrti cara Dušana, srpski velikaši, koji su se međusobno borili za prevlast u vreme raspada velikog carstva, imali su svoje vojske u kojima su centralno mesto zauzimali upravo teško oklopljeni konjanici, sa ovakvim mačevima. Srpski velikaši su uvozili najsavremenije i najbolje oklope i oružje svog vremena za svoje ratnike, ali su imali i domaću proizvodnju oružja, koja je u mnogome bila na samom svetskom vrhu.
(Izvor: Istorija Srba)

Evo kako da se ponašate ukoliko se sretnete sa medvedom: Jedan postupak može biti koban
Brojnost populacije u samom nacionalnom parku Tara je oko 60-70 medveda, ali procena je da u Srbiji ima oko 120 jedinki

Negovala bolesnog muža, a bila ljubavnica srpskom kralju koji je pravio najveće skandale: Kad je izgustirao, zaveo njenu sestru i terao je da ostavi muža i decu
Malo ko zna da su Milan Obrenović i Dženi Džerom imali romansu koja se burno završila, te je čuveni Srbin zaveo i njenu sestru u koju je bio zaljubljen do ušiju!

PRIČA SE DA JE SLOBODAN MILOŠEVIĆ IMAO AFERU S ČUVENOM SRPSKOM GLUMICOM: Mira nije slutila šta joj rade iza leđa u hotelu
Ljubav Slobodana Miloševića i Mirjane Marković bila je poput neoborive tvrđave, iako je mnogo puta pokušano da se obori.

Iguman Petar otkrio ko su beli monasi u Srbiji i kako žive! Ne prihvataju 3 zaveta, a veliki greh prave ako ne...
U širem smislu, beli monasi i monahinje su izvan svete tajne braka i svete tajne monaštva

3 reči Patrijarha Pavla koje su otvorile oči majci čiji se sin ubio: Preklinjala ga da održi opelo njenom mrtvom detetu, evo šta joj je on rekao
Patrijarh Pavle nije bio sam naš duhovni vođa, bio je čovek velike i životne mudrosti, a ovu lekciju mora da nauči svako od nas
Komentari(0)