MISTERIJA SMRTI PATRIJARHA VARNAVE Ni do danas nije potvrđeno ni opovrgnuto mišljenje da je otrovan, evo zbog čega

Patrijarh Varnava, čije svetovno ime je Petar Rosić, bio je 40. patrijarh Srpske pravoslavne crkve od 1930. do 1937. godine kada je preminuo pod nerazjašnjenim okolnostima. Njegovo puno ime i titula glasili su Njegova svetost arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski gospodin Varnava. Petar Rosić je rođen u Pljevljima u Crnoj Gori, 11. septembra 1880. godine.

Patrijarh Varnava
Wikipedia

Patrijarh Varnava Rosić je bio patrijarh SPC od 1930. do 1937. Varnava je u tridesetoj godini života postao episkop, u četrdesetoj mitropolit, a u pedesetoj patrijarh.

Preminuo  je iznenada i misteriozno u 57. godini života u Beogradu u noći između 23. i 24. jula 1937. godine. Među pobornicima teorije zavere postoji mišljenje da je otrovan zbog nepomirljivog stava prema konkordatu. Mnogi smatraju, pa i njegovi naslednici, da je otrovan otrovom koji mu je podmetnut u hranu i koji  razara organe za varenje i izaziva krvarenje do smrti. Rezultati obdukcije još uvek nisu dostupni javnosti.

Patrijarh Varnava Wikipedia
 

Patrijarh Varnava je privremeno sahranjen u malom Hramu Svetoga Save na Vračaru. Ni do danas nije potvrđeno ni opovrgnuto mišljenje da je otrovan.

Konkordatska kriza je naziv za političku krizu u Kraljevini Jugoslaviji koja je izbila 1937. godine oko sklapanja konkordata sa Vatikanom. U njoj je glavni akter bila Srpska pravoslavna crkva, koja se žestoko protivila potpisivanju konkordata sa Rimokatoličkom crkvom.

Patrijarh Varnava je preminuo u momentu izglasavanja pomenutog konkordata u Skupštini Jugoslavije, koji, iako izglasan većinom glasova, nikada nije stupio na snagu.

Usled snažnog protivljenja Srpske pravoslavne crkve i sve većeg pritiska javnosti, konkordat nije ratifikovan u parlamentu. Na kraju, Kraljevina Jugoslavija je odustala od potpisivanja konkordata.

Ova kriza je imala značajan uticaj na političku situaciju u to vreme i ostavila je dubok trag u istoriji odnosa između crkve i države u Kraljevini Jugoslaviji

Komentari(0)

Loading