NAJSTARIJA KUĆA ZA STANOVANJE U SRBIJI Simbol Vranja star preko 250 godina
Od 1881. u zgradi konaka bila je smeštena gimnazija, a nakon toga i zgrada opštine, da bi 1960. godine u istoj bio osnovan Narodni muzej.

Dve zgrade koje je podigao Rauf-beg Džinoli 1765. Selamluk, odnosno konačište za muške članove pašine porodice, u koju je smešten muzej, i zgrada Haremluk, gde su boravile pašine žene. Konak je svojevremeno otkupio vladika Pajsije i poklonio ga Vranju. Od 1881. u zgradi konaka bila je smeštena gimnazija, a nakon toga i zgrada opštine, da bi 1960. godine u istoj bio osnovan Narodni muzej.
Selamluk i Haremluk su po unutrašnjem sklopu skoro identične, građene u tursko-balkanskom stilu. Obe se sastoje iz prizemlja i sprata koji su povezani strmim stepenicama. Oko centralnog hola nepravilnog oblika raspoređene su sobe. Sobe su međusobno povezane takozvanim odžaklijama koje su služile za grejanje.
View this post on Instagram
Na pročelju zgrade Haremluka na spratu je primetna polukružno završena prostorija. To je „divanhana“, koja i danas postoji, a služila je za odmor. Svaka soba ima tavanice izrađene u tehnici drvorezbarstva, od kojih je najreprezentativnija ona u zgradi Haremluka. Građevine su povezane dvorištem.
Prema zvaničnim podacima, Pašin konak je najstarija kuća za stanovanje u Srbiji jer ima 254 godine. Poslednjih nekoliko godina, realizovano je nekoliko projekata koji su bili usmereni na očuvanje same zgrade, ali i na druge segmente. Jedna od najvidljivijih i najznačajnijih promena bila je rekonstrukcija krovnog pokrivača i saniranje krovne konstrukcije, koja je bila u veoma lošem stanju. To je u izvesnoj meri promenilo izgled zgrade, s obziromna to da je stavljena nova ćeremida.
Ona je prilagođena standardima zaštite, ali je i starinskog izgleda. Na prvi pogled izgleda kao da je stara, što se tiče oblika i boje, a u stvari je potpuno nova. Pre sedam godina ispred Pašinog konaka postavljen je i spomenik Staniši Stošiću, pevaču izvorne vranjske muzike, tako da ovaj deo Vranja predstavlja svojevrsno vraćanje u prošlost svima koji ovde dođu i žale za nekim starim vremenima.
View this post on Instagram

DANAŠNJI SRBI NE BI RAZUMELI SREĆU SRBA NEKADA Istoričar otkriva nepoznate detalje naše istorije DAN KADA SU SE SVI SRBI OKUPILI
Istoričar Marko Aleksić otkrio je koliko je Srbima značilo oslobođenje od Turaka, ali se osvrnuo na april 1867. kada su Turci konačno otišli iz Beograda i Srbije, rekavši da Srbi danas ne bi razumeli sreću i polet Srba nekada. Takođe, ovaj dan bio je dan kada su se svi Srbi okupili u Beogradu.

SRPSKI PUKOVNIK KOJI JE SAHRANJEN U ODRPANOJ UNIFORMI Misterija govora Dragutina Gavrilovića ZAVRŠIO U LOGORU, VRATIO SE I UMRO
25. maja 1882. godine U Čačku rođen je jedan od najpoznatijih srpskih majora - Dragutin Gavrilović.

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.
Komentari(0)