Često su gradovi u Srbiji dobijali imena po svecu, karakteristikama mesta ili čak zemljoposedniku.
Za mnoga mesta nije precizno utvrđeno kako su dobila ime, međutim, mnoge legende se vezuju za neke gradove.
Sombor
Ne postoje istorijski podaci koji bi potkrepili ovu tvrdnju, ali se veruje da je Sombor dobio ime upravo po imanjima koje je posedovala porodica Cobor-Sent-Mihalj.
Smatra se da je ime nastalo transformacijom prezimena ove porodice jer je za slovene lakše izgovoriti - Sombor.
Kragujevac
Kragujfoča se prvi put pominje u turskom popisu 1476. godine, a čak u slobodnoj Srbiji postaje i prestonica.
Ime je dobio po ptici kraguj, vrsti jastreba koja se koristila u srednjem veku za lov.
Zrenjanin
Često su se menjala imena Zrenjanina kroz istoriju. Mesto je nosilo ime Bečkerek čak 6 vekova, sve do 1935. godine kada se menja ime u Petrovgrad po kralju Petru Prvom Karađorđeviću
Posle drugog svetskog rata dobija današnje ime po revolucionaru Žarku Zrenjaninu.
Čačak
Objašnjenje imena dolazi od Vuka Stefanovića Karadžića koji je obilazeći krajeve doznao mnoge legende ovog regiona.
- Govori se da je manastir Vavedenje gradio Sveti Sava i njegov otac Simeon. Još se pripoveda da je nekakav njihov sluga, od svakih kola, koja su vukla kamen kroz polje uz Moravu, ostavljao po jedan kamen na mestu gde je sada Čačak, pa od ovog kamenja onde zidao crkvu. Kad su ga zapitali šta radi, on odgovaraše: ''Eto, čačkam nešto'' i tako je ostalo ime Čačak. Ta crkva koja je više puta turčena i krštavana, stoji i danas i mnogo je veća i lepša od manastira ovčarskih - zapisivao je Karadžić.
Prokuplje
Sveti Prokopije je hrišćanski mučenik iz doba rimskog cara Dioklecijana.
Prema crkvenom predanju, mošti Svetog Prokopija su 1386. godine, pre nego što je Niš pao u turske ruke, prenete su iz niške crkve u Prokuplje, gde su sahranjene u tamošnju crkvu koja i danas nosi njegovo ime.
Priština
Ne zna se tačno kada je grad usvojio ime, ali se prvi put pominje u 13. veku.
Veruje se da je poreklo imena od bolesti ''crni prišt'', kako se tada nazivao antraks od koje je umrlo pola stanovnika i stoke iz te oblasti.
Obrenovac
Veoma bitan strateški položaj za ustanike u Drugom srpskom ustanku je bio Palež. Bitka na Paležu se završila srpskom pobedom sa minimalnim gubicima, dok su Turci gotovo zbrisani.
Želeći da iskažu zahvalnost Milošu Obrenoviću, 1859. godine su podneli zahtev da mesto ponese njegovo ime. Odobreno je 20. decembra kada se slavi i Dan Obrenovca.
Mladenovac
Prema predanju, dva veka pre krvave borbe na Kosovu Polju 1389. godine, ovde su se doselila tri brata - Mladen, Vlajko i Rajko.
Odlučili su da ostanu tu i tri mesta su dobila imena po njima. Mladenovac po Mladenu, a Vlaška i Rajkovac po Vlajku i Rajku.
Kuršumlija
Stefan Nemanja je sagradio dve zadužbine u Kuršumliji, tada Toplicama - Manastir Svetog Nikole i manastir Svete Bogorodice. Bili su prekriveni olovnim pločama koje su blještale na suncu, pa su ovom mestu nadenuli ime Bele Crkve.
Zatim dolaze Turci koji su ovo mesto nazivali Kuršumli Kilise, što u prevodu znači olovne crkve. Kasnijom transformacijom i oslobađanjem od Turaka, ovo mesto dobija današnji naziv - Kuršumlija.
Nestvarno lepe zimske slike stižu sa Zlatibora: Sneg prekrio najpopularniju srpsku planinu, snimci iz vazduha oduzimaju dah
Nakon što su putevi pročišćeni, a sneg prestao da pada na srpskoj turističkoj lepotici, planini Zatibor već krajem novembra vlada prava zimska idila. Na snimcima zabeleženim iz vazduha, jasno se vidi lepota ovog mesta stoga i ne čudi da je godinama unazad jedna od najpolularnijih destinacija kako za domaće turiste, tako i za goste iz čitavog sveta.
5 najjeftinijih banja u Srbiji: Termalni bazeni, oporavak, netaknuta priroda, a smeštaj već od 5 evra! (FOTO)
Ne čekajte da rezervišete svoj odmor - iskoristite povoljne cene smeštaja i prepustite se čarima termalnih banja u Srbiji
GAMZIGRAD Ovo mesto u SRBIJI JE BILO REZIDENCIJA RIMSKOG CARA koju je nazvao po MAJČINOM imenu
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
Komentari(0)