ISTINA O IMENU CAREVA ĆUPRIJA Mnogi misle da je ovo naselje dobilo naziv po simbolu Beograda i jednom od najstarijih restorana

Lepote Srbije

13:00

Turizam 0

Kada kažete Careva ćuprija većina će pomisliti na restoran pod tim imenom a mnogi od njih misle da se taj kraj zove po imenu restorana. I evo ga na početku objave na slici koja ima blizu 100 godina.

ISTINA O IMENU CAREVA ĆUPRIJA Mnogi misle da je ovo naselje dobilo naziv po simbolu Beograda i jednom od najstarijih restorana
Printscreen/Facebook

Slično kao što mnogi misle da se i kraj Beograda Mostar tako zvao po kafani Mostar koja se tu nalazila, a zvao se po mostu na Mokroluškom potoku tj. po mostaru-čoveku koji je naplaćivao prelaz preko mosta jer se most u stvari zvao ćuprija, a čovek koji naplaćuje je bio „mostar“.

ISTINA O IMENU CAREVA ĆUPRIJA Mnogi misle da je ovo naselje dobilo naziv po simbolu Beograda i jednom od najstarijih restorana Printscreen/Facebook
 

Tako imamo i Carevu ćupriju koja je nastala daleko pre kafane iz čiste potrebe da se pređe preko reke. Prema starim mapama (u prilogu), postoji tu odavno, a za kafanu i nismo sigurni. Vlasnici kafane kažu da je tu od pre 150 godina ali na mapama nađosmo ćupriju pod tim nazivom a kao kafanu daleko kasnije, mada je tu bila tramvajska stanica još od kako je uveden tramvaj do Topčidera.

Na zvaničnom sajtu kafane Careva ćuprija kažu: „Još davne 1847. godine naš istaknuti državnik Ilija Garašanin pominje Mehanu kod Careve Ćuprije kao jednu od državnih dobara grada Beograda.“. Geografske karte to baš i ne potvrđuju ali ako Garašanin kaže onda je to tako i nećemo polemisati.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

ISTINA O IMENU CAREVA ĆUPRIJA Mnogi misle da je ovo naselje dobilo naziv po simbolu Beograda i jednom od najstarijih restorana Printscreen/Facebook

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ime četvrti Careva Ćuprija na srpskom znači carev most („da je ružan nije ružan, da je mali jeste mali a da li je bio carev ili ne uglavnom je služio svrsi) . Ime je dobio po mostu preko Topčiderske reke, izgrađenom za povezivanje ruralnih četvrti Topčider i Žarkovo, koji su se u to vreme graničili tom rekom. Iako se već spominje 1866. godine, nije poznato po kojem je caru nazvan.

Careva ćuprija je deo Beograda, koji pripada teritoriji opštine Čukarica, nalazi se između naselja Senjak, odnosno Točiderske reke i beogradskog naselja Banovo brdo. Careva ćuprija se nalazi na oko 7,5 km jugozapadno od centra grada Beograda, sa kojim je povezuje tramvajska linija broj 3, koja saobraća na relaciji Omladinski stadion - Kneževac.

Na Carevoj ćupriji se nalazi beogradski hipodrom, kao i najstariji fudbalski klub u Beogradu BASK. Careva ćuprija može da se pohvali jednim od najstarijih i najboljih restorana u gradu, koji nosi naziv ovog dela grada - Restoran Careva ćuprija. Nalazi se u Bulevaru Vojvode Mišića broj 79.

Neki misle da je Careva ćuprija onaj kameni most bliže Savi tj. bliže ušću Topčiderske reke u Savu ali taj kameni most je stari železnički most koji je koristio Ćira. U severnom delu, između Careve Ćuprije i četvrti Senjak, izgrađen je 1928. godine podvožnjak.

Postajući poznat kao "Podvožnjak u Radničkoj ulici", prokopan je ispod prve srpske pruge, Beograd- Niš , kako bi se izvela još jedna pruga, koja je povezivala Beograd s Obrenovcem (uski kolosek – Ćira) a već 1968. Ti železnički koloseci uklonjeni su jer je Ćira ukinut a deo trase su kasnije počeli koristiti tramvaji kada je uvedena linija do Banovog Brda.

Na lokalitetu Careva ćuprija se nalazi i Hipodrom i Strelište, kao i Kovnica novca. Strelište je izgrađeno 1957. godine i iste godine bila je domaćin 2. ISSF Evropskog prvenstva u streljaštvu . Koriste ga članovi srpske reprezentacije za streljački sport .

Careva Ćuprija omeđena je Bulevarom vojvode Mišića i susedstvom Senjak na severu, Topčider na istoku i jugu, Banovo Brdo na jugozapadu i Savski rukavac na zapadu.

Careva ćuprija na mapi Beograda:

 

 

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.

BONUS VIDEO:

selo

Fenomen crvenog bora u Srbiji: Dragulj šuma Goča i Stolova

Turizam

11:00

5 decembar, 2024

U srcu Srbije, skriven među gustim šumama planina Goča i Stolova, raste jedinstvena vrsta drveća čija lepota i otpornost kriju brojne tajne. Iako mnogi posetioci ovih planina uživaju u prirodi, malo njih zna za značaj i posebnosti ovog prirodnog fenomena.

Komentari(0)

Loading