OVO NISU ALPI, OVO JE SRBIJA! Na njenim obroncima, nalaze se manastiri iz 14. veka (FOTO/VIDEO)

Lepote Srbije

14:30

Turizam 0

Planina predstavlja dugački i uzani masiv koji je u završnom gornjem delu nazubljena stenovita masa, sa nekoliko većih vršaka i jednim kompaktnijim delom gde je najviši vrh, do koga zbog toga nije lako doći.

OVO NISU ALPI, OVO JE SRBIJA! Na njenim obroncima, nalaze se manastiri iz 14. veka (FOTO/VIDEO)
vikipedija/Greben planina

Greben je kraška planina koja se nalazi u jugoistočnoj Srbiji, nedaleko od Dimitrovgrada i Pirota, kraj Zvonačke Banje. Prostire se u dužini od oko 10km, od planine Ruj na jugoistoku, do Vlaške planine, sa kojom formira atraktivni kanjon Jerme, na severozapadu. Najviši vrh joj je Beženište (1338m nmv), a sama planina je bezvodna i ogoljena sa retkim šumama.

OVO NISU ALPI, OVO JE SRBIJA! Na njenim obroncima, nalaze se manastiri iz 14. veka (FOTO/VIDEO) Shutterstock/Greben planina
 


Planina predstavlja dugački i uzani masiv koji je u završnom gornjem delu nazubljena stenovita masa, sa nekoliko većih vršaka i jednim kompaktnijim delom gde je najviši vrh, do koga zbog toga nije lako doći.

Masiv je u donjem delu obrastao šumom, uglavnom bukovom.

Iznad šume, kameni masiv je karakterističnog oblika,zbog čega je prepoznatljiv izdaleka. Jugozapadna strana masiva, koja se vidi iz Zvonačke banje, izrazitih je i okomitih stena, dok se na suprotnoj istočnoj strani šume uzdižu do visoko uz stene. U podgorini masiva su i strme livade, gde susmeštena naselja, predstavljena dobrim delom napuštenim i oronulim kućama. Istočna podgorina grebena naziva se Podgreben.


Od Beženišta greben se spušta na obe strane, prema kanjonu Jerme, do visine od 1 000 m, odnosno na drugoj strani, prateći uzvodno tok Jerme do granice sa Bugarskom, gde je na samoj granici vrh Goleš (1 156 m).

Uspon na najviši vrh Grebena planinari izvode sa dve strane, sa severoistočne, od sela Poganova, preko sela Dragovite, ili sa suprotne, jugozapadne strane, od sela Trnskih Odoravaca.

 

 


Na njenim obroncima, nalaze se manastiri iz 14. veka:
Poganovo (zadužbina Konstantina Dejanovića i njegove ćerke, vizantijske carice, Jelene Dragaš)
Muštar.

 

 


U daljini se moze videti Zvonačka banja kao i vrh iznad banje, asenovo kale (1033m) i planina Ruj(1706m).

Planina Greben na mapi:

 

 

Izvor: planinski_vodic_ruj

BONUS VIDEO:

Lukovska banja

Noćenje u ovoj banji je 590 dinara! Za 944 dinara smeštaj je nadomak centra, a lepote i lekovitost vazduha, voda i blata su neprocenjive

Turizam

13:00

15 decembar, 2024

Lukovska banja se izdvaja među brojnim banjskim lokalitetima u Srbiji po brojnosti svojih lekovitih izvora, kojih ima oko 37. Izuzetna klima i nadmorska visina od oko 700 metara daje joj karakteristike vazdušne banje koju s godinama posećuje sve veći broj ljudi. Smeštaj se zakazuje puno unapred, a razlog je što se noćenje za jednu osobu može naći za manje od 1.000 dinara.

Kopaonik

Šolja čaja u jednom kafiću na Kopaoniku košta 440 dinara: Saša slučajno svratio pa se pokajao i kaže - ja sam zalutao, tu dolaze očigledno oni sa mnogo dubljim džepom

Turizam

18:00

13 decembar, 2024

Zimska sezona na Kopaoniku je uveliko počela, a iz Skijališta Srbije kažu da je u funkciji sedam staza, šest ski puteva sa pratećim instalacijama, kao i gondola iz turističkog centra Brzeće. Kada su u pitanju cene ski karata, one su ostale iste, ali naravno u pojedinim ugostiteljskim objektima cene hrane i pića otišle su u nebesa. Ipak, to i nije neočekivano.

Komentari(0)

Loading