DIONIS SE NEKADA UMIVAO U OVOJ PEĆINI Važi za jednu od najlepših na Balkanu, procene su da je nastala pre više od 2 miliona godina (VIDEO)
U ta davna vremena kad je Dionis bio ovde i kada su ga čuvale niške vile Nise one su mu pripremile dve kadice za jutarnje umivanje.

Cerjanska pećina nalazi se na 14 km od Niša, pored sela Cerje po kome je i dobila naziv.

Možda vas zanima:

U manastiru na jugu Srbije, Turci su žive zakopali 12 nevesta: Veruje se da se danas u njemu događaju velika čuda
U ovom manastiru kraj Niša, Turci su žive zakopali 12 nevesta. Velika čuda dovode se u vezu sa manastirom Sv.Petke Iverice.

Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Pećina otkriva predivan podzemni svet satkan od kanala, hodnika i dvorana prosečne visine od 15 do 40 m , kao i bogatstvo pećinskog nakita – stalaktita, stalagmita, heliktita, talasastih draperija, pećinskih korala i kristalnih cvetova. Heliktiti koji su ovde pronađeni predstavljaju posebnu vrstu pećinskog nakita koji se suprotno fizičkim zakonima i zemljinoj teži formira i pruža i visi u svim pravcima kao naelektrisana kosa.
Pećina je pod zaštitom od 1955. godine. Zavod za zaštitu spomenika prirode, 1998. godine, proglasio je Cerjansku pećinu kao prirodno dobro prve kategorije. Specifičnost ovog zaštićenog, prirodnog dobra predstavljaju i različite vrste slepih miševa iz roda potkovičara kao i dugoprsti večernjak (Myotis capaccinii), mali mišouhi večernjak (Myotis oxygnathus) i dugokrilni ljiljak (Miniopterus schreibersii). Posebno mesto u živom svetu pećine zauzima vatreni daždevnjak (Salamandra salamandra) koji se nalazi na listi strogo zaštićenih divljih vrsta životinja.
Prema procenama geologa, ova hidrološki aktivna pećina nastala je pre više od 2 miliona godina. Interesantno je da kraj pećine još uvek nije otkriven, a dužina istraženog dela je 6025 m.
Nazivi pećine:
Cerjanska pećina — zvanični naziv pećine
Provalija — lokalni naziv, prema nazivu rečice koja ponire u pećinu
Cerjanka — naziv koji su dali prvi istraživači iz Speleološkog odseka Planinarskog saveza Beograda
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.
BONUS VIDEO:

KOJA MESTA U SRBIJI NAJVIŠE POSEĆUJU STRANCI: Oduševljeni su ovim destinacijama
Turističke organizacije Srbije Marija Labović izjavila je na 46. Međunarodnom sajmu turizma na Beogradskom sajmu od svih destinacija u Srbiji najveće interesovanje stranih turista bilo za Beograd, kao i Zlatibor i Vrnjačku Banju.

Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.
Komentari(0)