LEKOVITI IZVORI SMEŠTENI NA VULKANSKOM PODRUČJU Jedan od najvećih turističkih potencijala naše zemlje, čije vrednosti gotovo da nismo svesni
Na obroncima Kopaonika, a u dolini reka Jošanice i Samokovke, smeštena je Jošanička Banja, prirodno blago Srbije okruženo borovom šumom (crni bor).

Jošanička Banja se nalazi na području opštine Raška, udaljena je 74km od Kraljeva i poseduje dobru saobraćajnu infrastrukturu što joj omogućava dobru povezanost sa ostatkom zemlje. Banjski kompleks obuhvata površinu od oko 1,2ha i uređen je stazama za pešačenje.
Možda vas zanima:

POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata
Kuršumlijska Banja je jedna od naših banja sa najslavnijom prošlošću.

BANJA SA KOJU SE VEZUJU MNOGE LEGENDE Predstavlja jednu od najeminentnijih ustanova za rehabilitaciju u našoj zemlji!
Još od davnih vremena pričaju se legende o lekovitosti rusandskog blata.
Možda vas zanima:

POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata
Kuršumlijska Banja je jedna od naših banja sa najslavnijom prošlošću.

BANJA SA KOJU SE VEZUJU MNOGE LEGENDE Predstavlja jednu od najeminentnijih ustanova za rehabilitaciju u našoj zemlji!
Još od davnih vremena pričaju se legende o lekovitosti rusandskog blata.
Prva ispitivanja svojstava voda sa ovog područja izvršena su na Bečkom univerzitetu 1834. godine, a na inicijativu kneza Miloša Obrenovića, i već tada je utvrđeno da vode Jošaničke Banje spadaju mleđu najtoplije u Evropi, a po lekovitosti je svrstavaju u red Ribarske i Brestovačke Banje. Narednih godina je nastavljeno sa ispitivanjima koja su samo potvrdila lekovita svojstva banjskih izvora. Smešteni na vulkanskom području, izvori su pretežno hipertermalni (topla voda), a glavni izvor ima kapacitet 7l/s temperature 78,5'C i jedini je radioaktivan.
Organizovano korišćenje banje datira iz 1922. godine i povezano je sa korišćenjem toplih izvora iz vremena Turaka, pa se i kupatilo korišćeno tada naziva Tursko kupatilo. Već 1935. godine sazidano je novo kupatilo za korišćenje termalne vode koje pored kada poseduje i manji bazen. Iako ke spada u banjska lečilišta visoke kategorije, njena lekovita svojstva joj daju za pravo da se u budućnosti nađe u tom odabranom društvu. Naime, vode Jošaničke Banje mogu da se koriste kod lečenja reumatskih oboljenja, steriliteta, kao i kod lečenja kožnih bolesti. Takođe, preporučuje se i za lečenje sekundarnih oboljenja nastalih nakon povreda i kod postoperativnih stanja.
Termalne vode ove banje se mogu koristiti, kako u lečenju, tako i u komercijalne svrhe (za zagrevanje domova, plastenika, u industriji) pa je samim tim potencijal ovog lečilišta veoma veliki. Jošanička Banja je svakako mesto koje treba posetiti i uveriti se u to kakva blaga ima Srbija.
Jošanička Banja na mapi:

ZAŠTO JE MANASTIR KUMANICA OSTROG S OVE STRANE: Verovanje je da ovde slepi progledaju, hromi prohodaju, a nerotkinje rađaju
Drevni manastir Kumanica, na sjeničko-pešterkoj visoravni u blizini granice sa Crnom Gorom bio je značajan duhovni centar. Posvećen je Svetom arhangelu Gavrilu. Mnogi ga smatraju Ostrogom s ove strane.

Devojke bi pre udaje prvo otišle u amam da se okupaju: Evo kako danas izgleda tursko kupatilo u centru Vranja
Tursko kupatilo Amam kulturno-istorijski spomenik grada Vranja nalazi se u Gornjoj Čaršiji, jednom od najstarijih delova grada.

Mesta koja gutaju zvuke: Gde u Srbiji tišina nije prazna, već sveta
Postoje tačke na mapi Srbije gde ni korak ne odjekne, ni vetar se ne čuje – a narod veruje da se tamo “čuje ono što je u tebi”
PROHOR PČINJSKI STARIJI I OD HILANDARA: Pravi i jedini stub i čuvar zakona hrišćanskog i imena srpskoga
Manastir Prepodobnog Prohora Pčinjskog, koji se nalazi 30 kilometara južno od Vranja, danas obeležava 950 godina postojanja i sedam vekova od upokojenja kralja Milutina, koji ga je u 14. veku obnovio.

PORED OVOG SVETOG BORA U MANASTIRU NIKOLJE USLIŠENE SU MNOGE MOLITVE: Štiti ga majka Božija, a evo šta treba da uradite
Verovanje u moć drveća staro je koliko i čovečanstvo. Nekad su se i njima podizali hramovi, a ljudi su se molili za zdravlje i sreću.
Komentari(0)