LEKOVITI IZVORI SMEŠTENI NA VULKANSKOM PODRUČJU Jedan od najvećih turističkih potencijala naše zemlje, čije vrednosti gotovo da nismo svesni
Na obroncima Kopaonika, a u dolini reka Jošanice i Samokovke, smeštena je Jošanička Banja, prirodno blago Srbije okruženo borovom šumom (crni bor).
Jošanička Banja se nalazi na području opštine Raška, udaljena je 74km od Kraljeva i poseduje dobru saobraćajnu infrastrukturu što joj omogućava dobru povezanost sa ostatkom zemlje. Banjski kompleks obuhvata površinu od oko 1,2ha i uređen je stazama za pešačenje.
Možda vas zanima:
POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata
Kuršumlijska Banja je jedna od naših banja sa najslavnijom prošlošću.
BANJA SA KOJU SE VEZUJU MNOGE LEGENDE Predstavlja jednu od najeminentnijih ustanova za rehabilitaciju u našoj zemlji!
Još od davnih vremena pričaju se legende o lekovitosti rusandskog blata.
Možda vas zanima:
POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata
Kuršumlijska Banja je jedna od naših banja sa najslavnijom prošlošću.
BANJA SA KOJU SE VEZUJU MNOGE LEGENDE Predstavlja jednu od najeminentnijih ustanova za rehabilitaciju u našoj zemlji!
Još od davnih vremena pričaju se legende o lekovitosti rusandskog blata.
Prva ispitivanja svojstava voda sa ovog područja izvršena su na Bečkom univerzitetu 1834. godine, a na inicijativu kneza Miloša Obrenovića, i već tada je utvrđeno da vode Jošaničke Banje spadaju mleđu najtoplije u Evropi, a po lekovitosti je svrstavaju u red Ribarske i Brestovačke Banje. Narednih godina je nastavljeno sa ispitivanjima koja su samo potvrdila lekovita svojstva banjskih izvora. Smešteni na vulkanskom području, izvori su pretežno hipertermalni (topla voda), a glavni izvor ima kapacitet 7l/s temperature 78,5'C i jedini je radioaktivan.
Organizovano korišćenje banje datira iz 1922. godine i povezano je sa korišćenjem toplih izvora iz vremena Turaka, pa se i kupatilo korišćeno tada naziva Tursko kupatilo. Već 1935. godine sazidano je novo kupatilo za korišćenje termalne vode koje pored kada poseduje i manji bazen. Iako ke spada u banjska lečilišta visoke kategorije, njena lekovita svojstva joj daju za pravo da se u budućnosti nađe u tom odabranom društvu. Naime, vode Jošaničke Banje mogu da se koriste kod lečenja reumatskih oboljenja, steriliteta, kao i kod lečenja kožnih bolesti. Takođe, preporučuje se i za lečenje sekundarnih oboljenja nastalih nakon povreda i kod postoperativnih stanja.
Termalne vode ove banje se mogu koristiti, kako u lečenju, tako i u komercijalne svrhe (za zagrevanje domova, plastenika, u industriji) pa je samim tim potencijal ovog lečilišta veoma veliki. Jošanička Banja je svakako mesto koje treba posetiti i uveriti se u to kakva blaga ima Srbija.
Jošanička Banja na mapi:
TARABIĆI PROREKLI Kad se na Mokroj Gori pronađe deveti izvor nastupiće teška vremena (FOTO)
Nadaleko čuveno po svojim jedinstvenim lepotama, Šarganskoj osmici i Mećavniku, selo Mokra Gora smešteno nadomak Užica proglašeno je za najlepše turističko selo na svetu.
U OVIM MESTIMA U SRBIJI MOŽETE LETOVATI DŽABE: Svi poludeli za njima, pa pohrlili, ali to nije jedini razlog!
Banje u Srbiji poslednjih godina postale su prava turistička atrakcija. Osim što ih redovno posećuju domaći turisti, stranci takođe sve češće zamenjuju more za ovu vrstu odmora. Iako su prvobitno postale poznate po svojim lekovitim izvorima, zbog modernog turističkog sadržaja, nesumnjivo su postale "srpsko more" koje privlači i stare i mlade.
PREDLOG ZA PRAZNIKE Mesta koja ne smete zaobići ako idete na ovu srpsku planinu, oduševićete se (FOTO)
Sirogojno je naselje smešteno na istočnom obodu Zlatibora. Selo je svojevrsni muzej i najveći baštinik zlatiborskih običaja, domaće radinosti i prošlosti. Njegova bogata istorija i kulturno nasleđe privlače posetioce iz celog sveta.
SVAKA ČAST PLANINARI Obeleženo čak 38 kilometara pešačkih staza na teritoriji ove opštine, idealno za sve koji vole šetnju
Priboj- Planinarski klub “Ljeskovac” kroz projekat “Jačanje pešačkog koridora koridora u prekograničnom područiju Srbije i Bosne i Hercegovine E-CrossPass” uredio je i markirao 38 km pešačke staze na teritoriji opštine Priboj.
Šta treba znati o lečilištima u Vrnjačkoj Banji: Tradicija i savremeni tretmani
Vrnjačka Banja, kao jedno od najpoznatijih banjskih odredišta u Srbiji, već decenijama privlači posetioce koji traže prirodne načine za poboljšanje zdravlja i opuštanje. Sa bogatom tradicijom i savremenim turističkim sadržajem, ovo mesto postaje sve popularniji izbor kako za domaće, tako i za strane turiste.
Komentari(0)