POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata

Lepote Srbije

21:00

Turizam 0

Kuršumlijska Banja je jedna od naših banja sa najslavnijom prošlošću.

POZNATA PO LEKOVITOM MINERALNOM BLATU Ono što ovu banju razlikuje od ostalih širom naše zemlje je sadržaj hemijskih elemenata
Printscreen/Instagram

 

Poznata je po raznovrsnim, veoma lekovitim toplim i mineralnim vodama, posebno po mineralnom blatu. Nalazi se u kotlinskom proširenju doline reke Banjske, na 442 m.n.v., 11 km jugozapadno od Kuršumlije.

Kuršumlijska Banja se odlikuje veoma specifičnim šumskim podnebljem malih visina sa značajnim uticajem planine. Kvalitet vazduha oplemenjuju zasadi borova i lipa duž banjskog šetališta, kao i po kotlinskim stranama.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

 

 

Kroz Kuršumlijsku Banju teče delimično kanalisana Banjska, posle Kosanice najduža i najbogatija pritoka Toplice. Uzvodno od Banje ovaj rečni tok se naziva Bunjačka reka, uz čiju dolinu vodi dobar makadamski put, do mnogih turističkih zanimljivosti.

Kuršumlijska Banja raspolaže sa pet grupa toplih izvora (25-68°C) i minerlanih voda, koje po balneološkim osobinama svrstavaju u nekoliko najcenjenijih u Evropi. Glavna bušotina daje više od 20 l/s vode. To je ugljenokisela, sulfidna, mineralna, hidrokarbonatna natrijumskog tipa, silicijumska, litijumska i fluorna hiperterma.

 

 

Godine 1987. Bušotinom je dobijena voda „Mamurluk“, koja je ugljeno-kisela, slabo mineralizovana, hidrokarbonatno natrijumska hipoterma (25°C), sa pH 6,5. Spada u naše najbolje kisele vode.

Lekovita voda „Alkal“ dobijena je bušenjem 1988. godine u dolini Bunjačke reke, izdašnosti 0,05 l/s. Spada u visoko-alkalne (pH 10), nisko-mineralizovane, karbonatno-natrijumske akratopege (14°C); ima sličnosti sa prolomskim vodama, pa je pogodna za lečenje kožnih oboljenja, bolesti organa za varenje, metabolizma i dr.

 

 

Lekovito mineralno blato se veštački priprema mešanjem sulfidne termomineralne vode sa zemljom koja se uzima u neposrednoj okolini banjskog objekta.

Kuršumlijska Banja na mapi:

 

 

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.

BONUS VIDEO:

 

 

 

Resavska pećina

RESAVSKA PEĆINA Lepotica okićena nakitom starim 45 MILIONA GODINA! Idealna za posetu u toku predstojećih praznika

Turizam

17:00

18 april, 2024

Resavska pećina je zaštićeni spomenik prirode i svrstava se u zaštićeno područje prve kategorije (prirodna dobra nacionalnog značaja). Resavska (Divljakovačka) pećina je pećina u centralnoj Srbiji na 20 km od Despotovca, u krečnjačkom brdu Babina glava, na obodu kraškog polja Divljakovac, kod sela Jelovac. Spada među najveće i najlepše pećine u Srbiji. Duga je 4,5 km.

Najbolja mesta za kampovanje u Srbiji: Vodič za ljubitelje prirode

Najbolja mesta za kampovanje u Srbiji: Vodič za ljubitelje prirode

Turizam

15:00

17 april, 2024

Ako tražite savršeno mesto za odmor od gradske gužve i povratak prirodi, Srbija nudi izuzetna mesta za kampovanje koja će zadovoljiti svakog avanturistu. Od planinskih predela do obala reka, evo pregleda nekoliko lokacija koje vam preporučujemo za kampovanje u ovoj prelepoj zemlji.

Komentari(0)

Loading