Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

Stiže lepo vreme, a godišnji odmori su sve bliži. Veliki broj građana sve češće se odlučuje da svoj odmor ili bar vikend provedu u jednoj od naših banja. Banje su prava mesta za uživanje i odmor duše i tela. Jedna takva banja nalazi se na samo nekoliko kilometara od Beograda, i pravi je izbor za sve one koji žele beg od gradske buke i gužve, radi se o Obrenovačkoj Banji.
Obrenovačka banja se nalazi u istoimenoj opštini na 28 kilometara od prestonice. Lekovita voda je ovde otkrivena slučajno kada se tokom 19. veka tragalo za vodom, a ovo su ključne informacije koje bi trebalo znati pre posete.
Kako je otkrivena lekovita voda u Obrenovačkoj banji?
Evo osnovnih podataka kako je otkrivena lekovita voda u ovoj banji u Srbiji:
- Voda je po svom sastavu lekovita alkalno-sumporovita, bogata natrijumom i sumporom. Kako piše portal Beogradski izlet, 1900. godine opština je napravila kade za kupanje, u zgradi koju je državi poklonio imućni trgovac Đuka Marković i izgrađeno je obrenovačko mineralno kupatilo.
- Zgrada banjskog kupatila izgrađena je u stilu novovaroške arhitekture tog doba. Kasnije je iskopan je novi izvor, kupatilo je obnovljeno je 1928. godine, a podaci iz tog vremena govore da je imalo 25 porcelanskih kadi. Sličan posao je obavljen i 1958. godine od kada se sve do današnjih dana koristi vode iz novog izvora.
Kako funkcioniše lečenje u Obrenovačkoj banji
Lečenje u Obrenovačkoj banji obavlja se kupanjem u zagrejanoj vodi u trajanju do 20 minuta i ispijanjem vode, piše BT. Dodaju da se kupanje u kadama najčešće se sprovodi na neutralnim temperaturama, oko 33-34°C.
Evo koja stanja najčešće možete lečiti u Obrenovačkoj banji:
- hronična reumatična oboljenja lokomotornog aparata
- hronična ginekološka oboljenja
- trovanje metalima
- bolesti jetre i žučnih puteva
- neuralgije
- posledice osteoartikularnog traumatizma
Pijenjem kao dopunsko sredstvo lečenja, strogo dozirano, može da se koristi kod sledećih hroničnih oboljenja gastrointestinalnog trakta: hronični gastritis (hiperacidni) i hronični duodenitis, funkcionalna oboljenja želuca i creva i hronični holecistitis.
Posete ovoj banji je moguće upriličiti tokom cele godine.
Smeštaj u Obrenovačkoj Banji
Bilo da dolazite samo na vikend ili ste odvojili više dana za boravak u ovom lečilištu, evo gde možete pronaći smeštaj:
Obrenovac
Mnogi posetioci se odlučuju za smeštaj u Obrenovcu. Cena im je u proseku oko 3.000 dinara. Na primer, na popularnoj platformi na internetu, pronašli smo apartman koji se izdaje po ceni od 3.791 dinar po osobi i nalazi se u centru Obrenovca, a ima i skupljih opcija. Tako se za 4.914 dinara može iznajmiti smeštaj sa besplatnim parkingom za 4.500 dinara.
Beograd i okolina
Vrlo česta opcija za one koji nisu iz Beograda, a žele da posete Obrenovac jeste da iznajme apartman u prestonici ili u drugim okolnim mestima. U prestonici cene variraju, cene apartmana se kreću od 4.000 dinara.

Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.
Komentari(0)