ZLATNE RUKE LEK ZA SRCE I DUŠU Sokobanja kao domaćin za sve ljubitelje tradicionalne srpske hrane

Jelena Vamović

12:47

Turizam 0

Turističko-kulturna manifestacija „Zlatne ruke“ održava se od 1983. god. i predstavlja takmičenje u pripremanju starih, zaboravljenih jela i veštinama starih zanata.

ZLATNE RUKE LEK ZA SRCE I DUŠU Sokobanja kao domaćin za sve ljubitelje tradicionalne srpske hrane
shutterstock

 

Broj posetilaca ove manifestacije je uvek veliki, jer se održava u jeku sezone, a postoji i veliko interesovanje posetilaca, naročito iz velikih urbanih sredina, da vide i dožive tradicionalne običaje i nematerijalno kulturno nasleđe, koji postaju prava retkost u današnjem modernom svetu.

Posetioci su u prilici da probaju neka od starih srpskih zaboravljenih jela, ili da kupe autentične suvenire izrađene na tradicionalan način. Svake godine prijavi se preko 100 učesnika iz svih krajeva Srbije, a manifestaciju poseti više od 5.000 turista i meštana.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

shutterstock

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Manifestacija „Zlatne ruke“ pored takmičarskog karaktera, ima jednu mnogo bitniju funkciju, a to je očuvanje tradicionalnog nasleđa, kulture i običaja za buduće generacije.

Od početka manifestacije pa do danas uvek se vodilo računa da se jela pripremaju od zdravih namirnica koje potiču iz sokobanjskog kraja, bez dodataka savremenih hemijskih sredstava i u tradicionalnim zemljanim sudovima: crepulja, grne, đuveč, kotlić, tiganj, ožeg i dr.

Tokom godina je manifestacija pored pripreme starih jela dobila i disciplinu domaća radinost i stari zanati koja obuhvata nekoliko kategorija:

  • najočuvaniji i najoriginalniji eksponat,
  • korišćenje etno motiva na savremenim upotrebnim vrednostima,
  • najbolji vez,
  • ručni rad rađen u toku manifestacije,
  • očuvanje tradicije starih zanata.

Domaćice iz sokobanjskih sela su uvek bile među najboljima na republičkim takmičenjima, što govori o njihovoj veštini, ali i specifičnosti sokobanjskih tradicionalnih specijaliteta, koji se mogu naći samo u ovim krajevima kao što su belmuž, šuš-muš, kravajčići, sokobanjski tucani sir i dr.

shutterstock

 

Manifestacija poslednjih godina poprima nacionalni karakter, tako da posetioci pored tradicionalnih jela, rukotvorina i narodnih nošnji iz sokobanjskog kraja, mogu videti i upoznati tradiciju, običaje i kulturno nasleđe i nekih drugih krajeva Srbije.

Još jedna potvrda kvaliteta ove manifestacije je stigla 2014. godine u vidu nagrade Turistički cvet, najznačajnijeg priznanja u oblasti turizma koje dodeljuje Turistička organizacija Srbije. Ova nagrada je posebno vredna imajući u vidu da je konkurencija bila žestoka, jer su se među nominovanim manifestacijama nalazile i Vrnjački karneval i Oplenačka berba.

shutterstock

 

(Izvor: sokobanja.rs)

Komentari(0)

Loading