NEVEROVATAN VENČANI POKLON ZA KRALJA ALEKSANDRA Srbi, Hrvati i Slovenci poklonili su mu tri vinska bureta – ono iz Hrvtaske bilo je najveće
Ovog oktobra navršilo se 87 godina od atentata na kralja Aleksandra Krađorđevića koji je ubijen u Francuskoj.
Poznat po nadimku Ujedinitelj bio je i prvi Srbin koji je leteo avionom, a veliku pažnju širom Evrope privlačio je svojim brakom sa rumunskom princezom Marijom. Kada je stvorena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenica on je imao 34 godine i već bio kralj, ali bez kraljice, tako da je njegova ženidba bila i državno pitanje. Izbor je pao na Mariju koja je tada plenila svojom lepotom, obrazovanjem i šarmom, a njihova svadba bila je događaj koji se dugo prepričavao.
Možda vas zanima:
SEOSKI I VINSKI TURIZAM U USPONU Srpska Toskana se odlično kotira kod posetilaca iz inostranstva
Vinski turizam poslednjih godina intenzivno se razvija na teritoriji opštine Topola.
UVEĆAVAJU SE POVRŠINE POD GROŽĐEM U SRBIJI Samo u jednoj godini podignuto je preko 300 hektara novih vinograda, mladi čuvaju recepte predaka
Sve je više mladih koji se odlučuju da nastave tradiciju svojih predaka i da se bave vinogradarstvom.
Možda vas zanima:
SEOSKI I VINSKI TURIZAM U USPONU Srpska Toskana se odlično kotira kod posetilaca iz inostranstva
Vinski turizam poslednjih godina intenzivno se razvija na teritoriji opštine Topola.
UVEĆAVAJU SE POVRŠINE POD GROŽĐEM U SRBIJI Samo u jednoj godini podignuto je preko 300 hektara novih vinograda, mladi čuvaju recepte predaka
Sve je više mladih koji se odlučuju da nastave tradiciju svojih predaka i da se bave vinogradarstvom.
„Narod je znao koliko njihov kralj voli vino, pa su mu za svadbu uručili neuobičajen poklon. Kraljevi su većinom od naroda dobijali na poklon konja ili sablju, ali Aleksandar je za venčanje sa rumunskom princezom Marijom dobio tri vinska bureta, jedno od Srba, drugo od Hrvata i treće od Slovenaca. Na njima su ispisani početni stihovi himni svakog naroda: srpske „Bože pravde“, hrvatske „Lijepa naša“ i slovenačke „Naprej, zastava slave“. Burići su rađeni u svakoj od ovih republika, od suvog slavonskog hrasta. Prvi dogovor je bio da sva tri bureta budu iste veličine, ali ne zna se kako, najveće je ipak stiglo od Hrvata“, ispričao je za RINU istoričar Dragan Reljić.
Aleksandrova ljubav prema vinu pretočila se i u delo, pa je 1931. godine život udahnuo Kraljevoj vinariju u Topoli, koja je danas pretvorena u svojevrsan muzej, ispod kog je smešten podrum u kom odležavaju vina. Danas se na zidovima muzejskog prostora nalaze fotografije na kojima su prikazani kralj Aleksandar i kraljica Marija u berbi i njihove lične stvari.
„U vinariji se nalazi i hidraulična presa iz 1931., iste godine uvežena iz Francuske, zatim pumpe za pretakanje vina, filteri iz jedne poznate austrijske firme, zatvaračica i punilica. U muzejskom prostoru se nalazi i stolica kralja Aleksandra doneta iz njegovog dvorca „Lovački dom“ iz Han Pijeska, izrađena u orahovom drvetu, ručni rad. Posebnu vrednost ima vino koje datira iz tog perioda. Sačuvano je 450 boca koje datiraju iz razdoblja od 1921. do 1941. godine, a u pitanju su najkvalitetnije sorte belog i crnog vina“, rekao je Reljić.
Te boce se čuvaju u specijalnom prostoru iza rešetki i pod ključem. Posetioci najčešće pitaju zašto su boce prašnjave, ali u suštini to ih i dalje štiti od spoljašnjih uticaja.
„Boce su zapečaćene voskom i ta vina i sada mogu da se piju. Kad se porodica Karađorđević vratila u Srbiju, jedna flaša je otvorena a eksperti kažu da je to vino poput vremeplova. Ima ukus kao da je iz druge zemlje, jer se klima u Srbiji znatno promenila u zadnjih 80 godina“, kaže Reljić.
Srpskim vinom bili su oduševljeni svi kraljevi strani prijatelji, vinska kultura je živela i dokazivala da Srbija nije samo zemlja šljive i rakije, već da može stati rame uz rame sa Italijom i Francuskom.
(Izvor: RINA.rs)
GAMZIGRAD Ovo mesto u SRBIJI JE BILO REZIDENCIJA RIMSKOG CARA koju je nazvao po MAJČINOM imenu
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Verovali ili ne, smeštaj u ovoj banji košta ispod 1.000 dinara: Njena lekovita voda izlečila mnoge vladare Srbije
Smeštaj u ovoj banji se može naći i po povoljnim cenama.
Komentari(0)