PROHOR PČINJSKI STARIJI I OD HILANDARA: Pravi i jedini stub i čuvar zakona hrišćanskog i imena srpskoga
Mošti Svetog Prohora nalaze se u istoimenom manastiru u dolini Pčinje i jedine su u Srbiji mirotočive
Sveti Prohor Pčinjski je muški manastir koji se nalazi na šumovitim obroncima planine Kozjak, 30 km južno od Vranja, na levoj obali reke Pčinje. Pripada Eparhiji vranjskoj Srpske pravoslavne crkve i mošti ovog manastira jedine su u Srbiji mirotočive.
Izobilno tečenje mira iz moštiju Svetog Prohora Pčinjskog dešava se ovih dana, objavljeno je na FB stranici manastira.
Legenda kaže da se Diogen u lovu na planini Kozjak susreo sa pustinjakom Prohorom, koji mu je prorekao da će postati car, ali ga je opomenuo da ne zaboravi na starog pustinjaka.Diogen, kasnije oslepljen usijanim gvožđem, nije zaboravio zavet i na mestu susreta podigao je manastir.
Manastir je u 14.veku obnovio srpski kralj Milutin.
Svetinja vekovima privlači vernike i hodočasnike jer, kako se veruje, Sveti Prohor pomaže svima.
Ispunjeno obećanje
Priča o svetom starcu datira s početka 11. veka: Prohorije je od rane mladosti počeo da izučava knjige o mudrosti, filozofiji i religiji, i u svemu je bio bolji od svojih vršnjaka. Vreme je prolazilo, Prohor je već zašao u godine i jednog dana sreo je u šumi mladog lovca Romana Diogena, pa mu se obratio: "Neće proći dugo, a ti ćeš postati vizantijski car. Kad budeš nosio skupoceno ruho, nemoj zaboraviti ni pređašnje haljine, ni mene, starca".
Kako je prorekao, tako se zbilo. Diogen je postao vizantijski car Roman Diogen, a starac Prohor ubrzo se upokojio u planini Kozjak iznad Vranja. Jedne noći javio se caru u snu: "Zašto, Diogene, zaboravi pređašnje haljine i mene, starca? Podigni mi bar mali hram".
Obuzela je cara griža savesti i već sutradan je pošao sa slugama u planinu da pronađe mesto gde je Prebodobni Prohor sahranjen. Posle nekog vremena pronašli su zemne ostatke njegove i na tom mestu podigli prvo crkvicu, potom i hram, a u oltarskom delu pohranili su mošti svetitelja Prohora.
PROHOR PČINJSKI STARIJI I OD HILANDARA: Pravi i jedini stub i čuvar zakona hrišćanskog i imena srpskoga
Mošti Svetog Prohora nalaze se u istoimenom manastiru u dolini Pčinje i jedine su u Srbiji mirotočive
Priroda, zdravlje i svetsko čudo sve za 20 evra po noćenju: Kuršumlijska banja je sve popularnija, a ovo je cenovnik za smeštaj
U srcu Topličkog okruga na jugu Srbije smeštena je Kuršumlijska banja. Izdvaja se po svojoj jedinstvenoj termalnoj vodi, blagoj klimi i prirodnim lepotama poznatim još u periodu starog Rima, a danas ovde turisti mogu uživati za oko 2.500 dinara po noćenju.
U ovoj banji možete spavati za 2.000 dinara! Njena voda je proglašena za najkvalitetniju u Jugoslaviji
Na ovu banju smo skoro svi zaboravili, a jedna je od najlekovitijih i najlepših banja u celoj Srbiji. U prilog tome govori i to je voda iz ove banje proglašena za najkvalitetniju u Jugoslaviji. Radi se o Tularskoj Banji, koja se nalazi u blizini Sijarinske banje u Jablaničkom okrugu Srbije.
TARABIĆI PROREKLI Kad se na Mokroj Gori pronađe deveti izvor nastupiće teška vremena (FOTO)
Nadaleko čuveno po svojim jedinstvenim lepotama, Šarganskoj osmici i Mećavniku, selo Mokra Gora smešteno nadomak Užica proglašeno je za najlepše turističko selo na svetu.
PRELEPE SLIKE SA ZLATIBORA Na srpskoj planini počela prva Božićna bajka, snežni pokrivač učinio je čitav događaj zaista veličanstvenim (FOTO)
Praznična euforija es zahuktava, a na planini Zlatibor po prvi put mnogobrojni posetioci mogu uživati u veličanstvenoj čaroliji nazvanoj Zlatiborska božićna bajka.
Komentari(0)