NEMI SVEDOK BURNE ISTORIJE Carska palata u ovom srpskom gradu posvećena je majci čuvenog rimskog imperatora
Felix Romuliana je kompleks koji se nalazi u blizini Zaječara sagradio ga je car Galerije 298. godine nove ere.

Mesto je dobilo ime po njegovoj majci Romuli, koja je bila sveštenica paganskog kulta. Kao jedan od Tetrarha, Galerije je vladao carstvom zajedno sa još trojicom kao Cezar (mlađi car) ili Augusti (stariji car).
Kompleks hramova i palata služio je kao mesto obožavanja božanske ličnosti Galerijeve majke, spomenik njegovim delima kao cara i raskošna vila. Romuliana je preživela do 5. veka kada su je opljačkali Huni. Kasnije je mesto postalo naselje poljoprivrednika i zanatlija. Napušten je početkom 7. veka.
Možda vas zanima:

KAKO JE BEOGRADSKI VOJNIK SLUČAJNO POSTAO RIMSKI CAR: Na 236. dan vladavine pronađen mrtav!
Ni danas se ne zna od čega je tačno umro, ali najviše se veruje da je bio otrovan

GERMANI SU NASTALI OD SRBA! Čak i drevni spomenik kulture koji je pod zaštitom UNESKA to potvrđuje (VIDEO)
“Zaustavite istraživanja o Srbima!!!“ - urlao je Hitler na nemačke naučnike koji su izučavali istoriju Srba između Odre i Labe, i kada mu je saopšteno da bi “viša rasa” mogla u sebi imati“… mnogo Srpskih gena…”.
Snažan pobornik drevne rimske verske strukture, Galerije je okrivljen za podsticanje Dioklecijanskog progona, serije edikata 303. godine nove ere koji su eliminisali prava hrišćana u Rimskom carstvu i doveli do rasprostranjenog progona hrišćanskih sledbenika. Na kraju svog života 311. godine javno je izrazio žaljenje zbog politike. Edikti su zvanično poništeni Konstantinovim Milanskim ediktom 313.
Njegov poslednji čin bio je pokušaj da se vrati kući u Romulijanu, ali je na putu umro. Rimski istoričar Euzebije opisao je njegovu smrt kao bolnu, kao Božji sud za njegova nedela i politiku koju je vodio.
Nakon njegove smrti, telo je doneto u Romulijanu na sahranu.
Arheološka iskopavanja na tom lokalitetu otkrila su ostatke rimskog kompleksa sa dva hrama, dve palate i zgradom sa hodnikom, uključujući fine mozaike koji prikazuju grčke bogove Dionisa i Meduzu, kao i figuralne kapitele Herkula, tople kupke, bazilike i impresivna vrata, kao i zbirka rimskog zlatnika.
shutterstock
2007. godine, ovaj lokalitet je svoje mesto našao i na UNESCO-voj listi svetske baštine.
Felix Romuliana (Gamzigrad) na mapi:

Plantaža lavande kod Svilajnca: Ljubičasti tepih i mirisi juga Francuske u srcu Šumadije
Nadomak sela Troponje, polja lavande prostiru se u nedogled – a posetioci kažu da nikad nisu videli ovakav prizor van Provanse

Jahanje kroz vinograde u Župi: Na leđima lipicanera među čokotima tamjanike
Gastronomija, priroda i konji – autentični doživljaj u srcu srpskog vinogorja

Crni vrh kod Subotice: Najviša tačka Vojvodine s koje se vidi Palićko jezero
Mesto koje niko ne očekuje u ravnici: Uspon na 245 metara iznad mora donosi pogled koji osvežava dušu

Reka Grabovica kod Prijepolja: Jedina reka u Srbiji koja izvire i uliva se u istu reku
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.

Krstac iznad Ivanjice: Zaboravljeni planinski vidikovac sa pogledom na dolinu Moravice
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.
Komentari(0)