KRAJCER ZA ZAGRLJAJ — Kako je gradnja Evangelističke crkve ujedinila stanovnike Pančeva
Uz zvuk orgulja i u prisustvu mnogih vernika, Evangelistička crkva u Pančevu osveštana je početkom novembra 1906. godine.

Njena gradnja trajala je dve godine, a nije postojao sugrađanin, dobrotvor, koji nije želeo da da krajcer i da na taj način pruži priliku evangelistima da i oni imaju svoj prostor. U tu svrhu održavane su i razne zabave gde su se skupljali dobrovoljni prilozi. Bez obzira na veru i naciju, svi su sa nestrpljenjem iščekivali njenu izgradnju, a sam trenutak osveštavanja bio je veoma svečan.
Ova crkva građena je po uzoru na crkvu u Lajpcigu, a preko konkursa kao arhitekte izabrani su Julijus Pap i Franc Sabolč. Poznata je i kao nemačka crkva, jer je okupljala pre svega Nemce, protestante.
Možda vas zanima:

OVO JE NAJMANJA CRKVA U SRBIJI O njoj postoje razne legende, a evo gde se tačno nalazi
Posvećena je prazniku Rođenja Presvete Bogorodice.

CRKVA SVETOG MARKA KRIJE DUGU ISTORIJU Ako se nađete u Užicu obavezno je posetite, a evo i zbog čega (FOTO)
Podignuta je, po svemu sudeći, 1828. na temeljima starijeg hrama iz 1721. godine i kulturno je dobro od velikog značaja u Srbiji.
Možda vas zanima:

OVO JE NAJMANJA CRKVA U SRBIJI O njoj postoje razne legende, a evo gde se tačno nalazi
Posvećena je prazniku Rođenja Presvete Bogorodice.

CRKVA SVETOG MARKA KRIJE DUGU ISTORIJU Ako se nađete u Užicu obavezno je posetite, a evo i zbog čega (FOTO)
Podignuta je, po svemu sudeći, 1828. na temeljima starijeg hrama iz 1721. godine i kulturno je dobro od velikog značaja u Srbiji.
Zvona su stigla 1906. godine i to direktno iz Budimpešte. Svako zvono, od ukupno tri, imalo je svoj naziv: Vera, Ljubav i Nada. Bili su različitih veličina i imali su različite natpise.
Tokom prvog oglašavanja ovih zvona, mnogi sugrađani su zagrljeni i sa suzama u očima posmatrali ovu velelepnu građevinu, simbol njihove sloge i ostvarenja zajedničke ideje.
Unutrašnjost Evangelističke crkve podeljena je na oltarski prostor, glavni brod i transept sa emporama, a krasi je i orguljska galerija. Većina prozora ulepšana je tehnikom vitraža.
Nažalost, u ovoj crkvi više se ne održavaju bogosluženja, jer evangelika u ovom kraju skoro da više i nema. Ona danas služi za povremene kulturne aktivnosti. Od 2019. godine, odlukom Vlade Srbije, proglašena je za spomenik kulture.

Reka Grabovica kod Prijepolja: Jedina reka u Srbiji koja izvire i uliva se u istu reku
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.

Krstac iznad Ivanjice: Zaboravljeni planinski vidikovac sa pogledom na dolinu Moravice
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.

Veliki vrh kod sela Lopiže: Najlepši nepoznati vidikovac iznad Uvca
Iznad čuvenih meandara reke Uvac, postoji vidikovac koji turisti retko posećuju, ali koji nudi jedan od najimpresivnijih pogleda u Srbiji. Veliki vrh, smešten iznad sela Lopiže, prava je prirodna terasa za ljubitelje tišine, fotografije i planinarenja.
Komentari(0)