Tri planine u Srbiji koje nisu preplavljene turistima, a koje morate posetiti! Njihova priroda oduzima dah
Ove 3 srpske planine su prelepe, a odolevaju masovnom turizmu
Nekoliko je planina u Srbiji koje su možda najviše pogođene takozvanim masovnim turizmom. Iako se baš ne može reći da je to kao na nekim svetski poznatim destinacijama, ipak se ne može osporiti da u našoj zemlji postoje planine koje najpre turisti posećuju.
Kopaonik i Zlatibor su definitivno prve među njima.
Ipak, u Srbiji još uvek postoje i one planine koje su uspele, koliko-toliko da se odupru toj pošasti današnjice, budući da prekomerni turizam ima značajne negativne posledice. Što po lokalno stanovništvo i samu destinaciju, što po ekologiju.
Golija, Zlatar i Suva planina su među planinama koje se smatraju dobrom opcijom za ljubitelje prirode i avanture. Iako na njima postoje i sadržaji, još uvek u određenoj meri uspevaju da se odupru masovnom turizmu.
Golija
Na udaljenosti od oko 30 kilometara od Novog Pazara i isto toliko od Ivanjice nalazi se jedan od Parkova prirode Srbije. Golija je tako nazvana, kako se pretpostavlja, zbog planinskih vrhova koji su „goli“, ali i zbog toga što je u pitanju golema planina.
Na nadmorskoj visini od 1.833 metara nalazi se Jankov kamen, najviši vrh ove planine, poznate po obilju šuma i vodotokovima, ali i čistom vazduhu.
U okviru Parka prirode Golija se, osim zadivljujućih vidikovaca, pored ostalog nalaze i brojne staze namenjene kako planinarima, tako i ljubiteljima pešačenja. Takođe, na ovoj planini postoji i skijalište, koje se nalazi na 1.744 metara nadmorske visine.
Zlatar
Budući da uglavnom preovlađuje sunčano vreme, jer je na Zlataru tek oko sto dana pod snegom godišnje u proseku, neretko se pominje i kao jedna od najsunčanijih među planinama Srbije.
Golo brdo je najviši vrh Zlatara i nalazi se na 1.627 metara nadmorske visine.
Razlog zbog koga je turistima ova planina posebno zanimljiva jeste i njena okolina. Stanište beloglavih supova, kanjon Uvca, manastiri Banja, Brodarevo i Mileševa, kao i tri jezera na Limu - Zlatarsko, Sjeničko i Radoinjsko, atrakcije su tog kraja Srbije.
Suva planina
Osim za one koji uživaju u netaknutoj prirodi, Suva planina se neretko karakteriše i kao jedna od idealnih opcija ne samo za planinare i alpiniste, već i za ljubitelje ekstremnih sportova i avanture.
Oko 20 kilometara je deli od Niša. Trem je najviši vrh Suve planine i nalazi se na 1.810 metara nadmorske visine.
Pored toga što se područje Suve planine svrstava među specijalne rezervate prirode, smatra se i izuzetno značajnim područjem za zaštitu kako biljaka, tako isto i leptira i ptica na međunarodnom nivou. Uz to je i jedno od „Emerald“ područja u našoj zemlji, odnosno deo je ekološke mreže u Evropi koja se odnosi na zaštitu prirode.
Izuzev za dve reliktne biljne vrste, Suva planina je dom i za čak više od 1.200 biljnih vrsta, među kojima su 128 njih endemske. Takođe, bogat je i životinjski svet.
Zanimljivo je pomenuti da se za Suvu planinu vezuje krilatica „Alpi na jugu Srbije“, kako ju je okarakterisao čuveni srpski geograf, profesor Jovan Cvijić.
JEZIVA LEGENDA VEZANA JE ZA OVAJ SRPSKI MANASTIR Veruje se da je vojniku u snu glas rekao da je tu svetinja, onda je sve otkriveno
Manastir Svete Petke, poznat i kao Iverica, srednjovekovni je srpski manastir u Niškoj Banji na oko 20 kilometara istočno od Niša prema Pirotu.
ZABORAVLJENA SELA SA DUŠOM: Maša Memedović otkriva 5 skrivenih mesta u SRBIJI za koje sigurno niste nikad čuli! (FOTO)
Kada nije montažerka, Maša Memedović je prava šumska vila i avanturista. Fotografije koje pravi zajedno sa svojim dečkom rediteljem Bogosavom Apostolovićem otkrivaju nam skrivena blaga naše zemlje i inspirišu na beg u ono što nas do sad jedino nije razočaralo: prirodu.
Mit o Kremenjači: Kako je ova planina inspirisala priče o vilama i zmajevima?
Planina Kremenjača, smeštena na jugoistoku Srbije, vekovima je bila izvor legendi i narodnih priča. Njeni tajanstveni vrhovi i neprohodne šume podstakli su maštu lokalnog stanovništva, stvarajući priče o vilama, zmajevima i neobičnim silama koje čuvaju ovu planinsku lepotu.
Fenomen crvenog bora u Srbiji: Dragulj šuma Goča i Stolova
U srcu Srbije, skriven među gustim šumama planina Goča i Stolova, raste jedinstvena vrsta drveća čija lepota i otpornost kriju brojne tajne. Iako mnogi posetioci ovih planina uživaju u prirodi, malo njih zna za značaj i posebnosti ovog prirodnog fenomena.
U manastiru na jugu Srbije, Turci su žive zakopali 12 nevesta: Veruje se da se danas u njemu događaju velika čuda
U ovom manastiru kraj Niša, Turci su žive zakopali 12 nevesta. Velika čuda dovode se u vezu sa manastirom Sv.Petke Iverice.
Komentari(0)